Въпроси за моята камина със вод.риза

Отопление, вентилация и климатизация. Битови горещи води.

Re: Въпроси за моята камина със вод.риза

Мнениеот Мънцата на 07 Фев 2012 00:08

maxuel82 написа:Има - ако е на пелети sk (1).gif

На дървье sk (43).gif Кади като гледам в нета .... май са поредните фалирали sk (25).gif
Аватар
Мънцата
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК

Мнениеот devil.v на 07 Фев 2012 22:42

untitled.jpg

Това представлява долу-горе къщата ми!Като очертанията със зелената ивица съм маркирал механата която е под трапезарията и там възнамерявам да сложа камината!
Необходимата мощност за стаите съм я изч.като 1 м2 умн. по 210ват!Сметнал съм за най-лошия вариат,така че леко съм завишил мощностите!!!
Сумата излиза около 16 к.вата към тях ще прибавя и 3 к.вата за бойлер със серпентина и +10%застраховка и грубо излиза около 22к.вата камина!!!И понеже съм недоверчив мисля за по мощна камина-да речем 26;28 к.вата!!!
Дайте мнения,а каквото трябва ще променя!Благодаря!!!
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
devil.v
Потребител

Мнениеот special на 07 Фев 2012 22:50

devil, bmp формат не могат да се визуализират, само jpg или gif. Оправих ти снимката, но следващия път да го имаш предвид.
Съдете за Вашия успех по това, от което трябва да се откажете при постигането му.

ИзображениеИзображениеИзображение
http://www.bgremonti.com
http://otpushvane.com
Аватар
special
Експерт

Мнениеот devil.v на 07 Фев 2012 22:55

О.К. sk (12).gif
devil.v
Потребител

Мнениеот maxuel82 на 07 Фев 2012 23:58

devil.v написа:Дайте мнения,а каквото трябва ще променя!Благодаря!!!

Твърдо ли си решил да слагаш камина ?? С тази мощност която ти е необходима ще станеш културист от мъкнене на дърва ! sk (3).gif Иначе добре си се презапасил с мощността на радиаторите ! Оттук ли чете http://lokalno-parno.narod.ru/parno7.html sk (6).gif
Умният се учи от грешките си, а мъдрия- от грешките на умния !!!
Аватар
maxuel82
Експерт

Мнениеот devil.v на 08 Фев 2012 10:19

Ами,какво да кажа!Досега мъкнех 15г.въглища и се убедих,че са по трудоемки,по скъпи и по мръсни от дървата.Е вярно е ,че са по калорични!
По груби сметки от личен опит 15куб. дърва/50лв.-куб./ са 750лв.,а 4тона въглища са 1300лв....!
Имам познат със камина топлейки д/горе същата площ като моята и му стигат под 15куб.дърва без да мръзне,а имам и приятел със котел /Атмос/ на когото вече му свършват 5-те тона въглища!Наясно съм,че всеки разбира топлото различно!
Да,чел съм от този сайт/както и този във момента/ и от доста други-голямо четене пада пък да видим какви,ще ги свърша!
Разчитам много на ясни и точни технически идеи от Вас! :prost:
devil.v
Потребител

Мнениеот academil на 08 Фев 2012 11:36

devil.v написа:...Необходимата мощност за стаите съм я изч.като 1 м2 умн. по 210ват!Сметнал съм за най-лошия вариат,така че леко съм завишил мощностите!!!
Сумата излиза около 16 к.вата към тях ще прибавя и 3 к.вата за бойлер със серпентина и +10%застраховка и грубо излиза около 22к.вата камина!!!И понеже съм недоверчив мисля за по мощна камина-да речем 26;28 к.вата!!!
Дайте мнения,а каквото трябва ще променя!Благодаря!!!

Подобен подход за изчисление на необходимата топлоенергийна мощност,
компенсираща топлинните загуби е експертен, приблизителен, и се използва само на етап идеен проект.
Важно е, понеже не отчита никоя от съществените особености на обекта, и може да доведе грешки до 100% и в двете посоки..

За времето на лутане по този и другите форуми със сигурност може да се изчислят както трябва топлинните загуби.

Горните мощности са твърде преоразмерени, посочените горивни камери са безсмислено големи.
Подходът ще доведе до монтиране на два пъти по-вече радиатори или конвектори.
Общо взето и горивните процеси няма да са никак добри -
влошено кпд, преразход на дърва, често здръстване на кюнци и комини, и все в тоя дух.

Не си караш колата само на първа скорост, нали ? И гледаш оборотите да са оптималните !
И необходимите дърва няма да ги докарваш с Краз 40 тона, а най-много с пикап. Не ли ?

Трябва да се промени подхода. Недоверчивостта само увеличава ентропията... Енталпията си е все същата...
"Честността е най-големият лукс, който човек може да си позволи." - Джеръм Клапка Джеръм
academil
Експерт

Мнениеот devil.v на 08 Фев 2012 14:07

academil,до някъде те разбрах!Би ли ми дал пример как и по какъв начин да си сметна необходимите к.вати и оптимално да подбера нещата,че да се получи систематата както трябва!С една дума ти как би постъпи,да речем,че това е твоята къща?
devil.v
Потребител

Мнениеот academil на 08 Фев 2012 16:50

devil.v написа:academil,до някъде те разбрах!...С една дума ти как би постъпи,да речем,че това е твоята къща?

Аз ще осъществя изчисленията на кондуктивния топлообмен през ограждащите повърхности –
стени, под и таван, отделно за прозорци и врати, по участъци, по закона на Фурие,
съгласно който топлиният поток dQ, преминаваща през елементарен участък с площ dS за малък интервал от време dt
е пропорционално на dS и производната на температурата по отношение на нормалата към елементарен участък.

d Q = - ? ?T/?n dS.dt

В интегрален вид.
При плоска еднослойна стена стацицонарният топлинен поток е:

Q = lambda.F.(Tin - Tout), W
където:
lambda - коефициент на топлопроводност на материала на стената, W/m2.K;
F - площ на стената, m2;
Tin - температура на вътрешната повърхност на стената, С;
Tout - температура на външната повърхност на стената, С.

Конвективният топлообмен ще изчисля по закона на Нютон – Рихман, представен в критериален вид Nu=f(Gr,Pe,Re),
където Nu,Gr,Pe,Re са критериите на Нуселт, Грасхоф , Пекле и Рейнолдс.
В частния случай на конвективен топлообмена между тела с вертикални цилиндрични или плоски повърхности
за всяка среда при ламинарен режим на движение, в диапазона 103 < (GrPr)ср < 109, където Pr e критерият на Прандтл:

Nu cp = 0.15x (GrxPr)**0.33x(Pr1cp/Pr2cp)**0.25

В качеството си на определящ размер се приема височината на повърхността h,
а в качеството на определяща температура,
при която се избират физическите свойства на средата и се изчисляват стойностите на Gr cp и Pr cp
се приема температурата на средата на разстояние от стената, tcp.

Уравнението, представящо обощения коефициент на топлопредаване при конвекция и кондукция, е:

K = 1/(1/ALFAout + d/lambda + 1/ALFAin), W/m2.K

където:
К – интегрален коефициент на топлопреминаване за стена (участък от стена), W/m2.K;
d - дебелина на еднородна стена, m;
lambda - коефициент на топлопроводност на материала на еднослойна стена, W/m.K
ALFAin - коефициент на конвективен топлообмен между вътрешната повърхност на стената и вътрешният въздух, W/m2.K;
ALFAout - коефициент на конвективен топлообмен между външната повърхност на стената и външният въздух, W/m2.K.

Сега уравнение на топлопредаването е в по-простия, но по-точен вид:

Q = k.F.(Ta,in - Ta,out), W

За многослойна стена
1/K = 1/( delta1/lambda1+ delta2/labda2+…deltai/lambdai),
Където
deltai – дебелина на слоя, м;
lambdai- коефициент на топлопроводност на материала на слоя на стената стена, W/m.K , по справочниците.

Лъчистият топлообмен ще проверя по закона на закона на Стефан – Болцман:

Qs = Cs (T/100)**4, Cs – константа на Стефан-Болцман.

Крайният резултат за топлообмена лъчение от повърхност към обкръжаващата среда е:
Q = Eps x Sigma x (Tokc**4 – T**4).
Ако сградата е с топлоизолация, този топлообмен е практически нула, при светлобоядисани фасади, може да се приеме коефиециент Крад=1.05.

За всеки участък на външни стени, подове и тавани се изчисляват специфичните топлинни загуби Вт/м2
при избрани температури Tin, Tout,
умножават се по квадратурата, получават се топлинните загуби за съответния участък.
Сумират се топлинните загуби по всички участъци, получава се общите топлинни загуби за етажа (сградата)

Следва да се отчетат със знак минус топлоприходите в помещенията – офисни, кухненски, метаболитни и пр.
Добавят се загуби от принудителна вентилация в помещенията.
Съобразно розатата на ветровете – добавят се допълнителни загуби от обдухване на сградата.
Други загуби и приходи – съобразно конкретната ситуация.
"Честността е най-големият лукс, който човек може да си позволи." - Джеръм Клапка Джеръм
academil
Експерт

Мнениеот devil.v на 08 Фев 2012 18:46

academil, строго ще се ръководя от публикацията ти!
Предполагам,че повечето колеги правят подобни изчисления когато изграждат инсталации със котли и камери за вгр.с водни ризи sk (43).gif !!!Въпросите ми са кратки и ясни,а не научни!!!Благодаря все пак!!!
devil.v
Потребител

Мнениеот MASTERCAM на 08 Фев 2012 18:55

devil.v написа:academil, строго ще се ръководя от публикацията ти!
Предполагам,че повечето колеги правят подобни изчисления когато изграждат инсталации със котли и камери за вгр.с водни ризи sk (43).gif !!!Въпросите ми са кратки и ясни,а не научни!!!Благодаря все пак!!!

Правят ги само профитата които държат всичко да е точно и да няма впоследствие разочарования.Опитваме се да ти помогнем по възможно най добрият начин.
Аз ще изчакам да видя каква точно мощност ти трябва на горивната камера и тогава ще ти дам съвет каква да вземеш.Ако вече не си решил твърдо за някои от тези модели които посочи в началото на темата които според мен не са добра инвестиция но това си го решаваш само ти.
https://www.facebook.com/MasterFireplaceArt
Моите лични мобилни номера на които може да се свържете с мен.
0894391142 /Globul.
0889 391142 / Мtel
Аватар
MASTERCAM
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК

Мнениеот academil на 08 Фев 2012 18:58

devil.v написа:academil, строго ще се ръководя от публикацията ти!

Съжалявам, нито е публикация, нито наука.
Точно изложение на методиката, по която работят професионалните проектанти, разбира се програмирана.
academil
Експерт

Мнениеот devil.v на 08 Фев 2012 20:19

academil,прав си така е,съгласен съм със теб!Но не съм ли поне мъничко прав във това,че много хора/вкл.аз/ си правят парна със по малко професионални сметки,а пък какво става нататък е вече друг въпрос!Та за това прибягваме до/Вас/ хората които са наясно със тази материята!!!
MASTERCAM,ще чакам съвета ти за модел гор.камера!А аз не съм решил нищо и не съм купувал нищо,първо реших да пиша във този форум!
devil.v
Потребител

Мнениеот academil на 08 Фев 2012 22:23

devil.v написа:...Но не съм ли поне мъничко прав във това,че много хора/вкл.аз/ си правят парна със по малко професионални сметки

Все пак молбата от твоя страна беше как аз бих постъпил за моята къща - това съм и написал, и естествено е да недоумявам.
Иначе всеки има право да си купи горивна камера според финансите и сметната според възможностите.
Аз просто изписах възможно най-ясно и кратко теоретично и практически доста елементарна методика -
за всички интересуващи се от известна по-висока точност.
А специално по този случай, мисля, че достатъчно ясно посочих колко пъти е преоразмеряването, приблизително.
academil
Експерт

Мнениеот devil.v на 09 Фев 2012 00:08

Извинявай,но не разбрах колко пъти съм преоразмерил,не видях никъде да си посочил/поправи ме ако греша/!
На 1 м2 - 150ват.до 210ват. или на 1м3 - 40.....60,70....вата?!?Как да ги изчислявам? sk (43).gif
devil.v
Потребител

ПредишнаСледваща

Назад към ОВК и БГВ