Изграждане на локално отопление

Отопление, вентилация и климатизация. Битови горещи води.

Изграждане на локално отопление

Мнениеот kstoyanov на 06 Фев 2015 11:45

Здравейте на всички :)
Предстои ми изграждане на локално отопление в стара къща на два етажа. Не съм капацитет, правил съм отоплителна инсталация но на един етаж а не два, и затова ми е малко мътна работата sk (13).gif . Ще Ви покажа схеми на плануваната инсталация и се надявам да ме посъветвате за каквото трябва.
Да започваме:
1 Къщата се намира в с.Нови Хан на 17 километра от София.
2 Изложението е от север поле от юг баир sk (3).gif
3 Къщата е на 2 етажа. Стени двойна зидария тухла единица плътна. Плоча м/у ет1 и ет2. Таван ет2 гредоред с 5см вата отдолу.Височина тавани 2,70м
4 Изолация : Вътрешна под гипсокартон 5 см минерална вата на цялата къща. Баня (защото е пристройка външна) цялостна изолация EPS 5 см с висока плътност беше.
5 Комин външен от бетонни тела с вътрешни размери 20см х 25см обзидани с 7.5см итонг и изолирани с 5 см ЕPS с височина около 8 метра.
6 Котел 30 - 34 kW
Цялата инсталация след колекторите мисля да направя с многослойни тръби PEX AL PEX ф16 (италиански или немски) за всеки радиатор самостоятелна линия. Радиатори стоманени панелни тип 22. Системата ще е отворен тип с разширителен съд на тавана.
Ето и малко нагледен материал:

Shema_et1.png

Shema_et2.png

Shema_kotel.png

Неясните моменти са следните (+всичко което Ви се стори неправилно) :headbash:
1 Дължината на някой трасета ми се вижда големичка и незнам дали ф16 тръба ще е достатъчна за тях?
2 Тръбите за радиаторите на ет2 има ли проблем да са ф 16 както за ет1? Не знам заради денивелацията дали няма да има проблем?
3 Каква помпа би следвало да се сложи за такава инсталация, защото така и не разбрах как се определя?
Може да има и ще въпроси но за сега толкова JC-ThankYou.gif
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Прави каквото можеш. За каквото не можеш - попитай :)
Аватар
kstoyanov
Потребител

Re: Изграждане на локално отопление

Мнениеот academil на 06 Фев 2015 13:34

Тема "Локално парно"
viewtopic.php?f=118&t=747&p=14014&hilit=%D0%BC%D0%BE%D1%89%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%82#p14014
съдържа отговори на почти всички въпроси, респ. сочи и пропуснатите немалко въпроси, сгрешените и т.н.
"Честността е най-големият лукс, който човек може да си позволи." - Джеръм Клапка Джеръм
academil
Експерт

Мнениеот kstoyanov на 06 Фев 2015 15:43

academil написа:Тема "Локално парно"
viewtopic.php?f=118&t=747&p=14014&hilit=%D0%BC%D0%BE%D1%89%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%82#p14014
съдържа отговори на почти всички въпроси, респ. сочи и пропуснатите немалко въпроси, сгрешените и т.н.

Здравейте academil (защото така е възпитано да се започва разговора)!
Въпросната тема я прочетох подробно (всички 21 страници) доста преди да се реша да пиша темата, но отговорите на конкретните и ясно формулирани въпроси 1, 2 и 3 които съм задал, не намерих!
Що се отнася до "пропуснатите и сгрешени" такива. затова пиша и моля за съдействие !
Ако някой има желание да ми помогне ще съм изключително благодарен!
Благодаря.
Аватар
kstoyanov
Потребител

Мнениеот academil на 06 Фев 2015 16:06

Поднасям си извиненията, че не съм започнал възпитано отговора.
"Честността е най-големият лукс, който човек може да си позволи." - Джеръм Клапка Джеръм
academil
Експерт

Мнениеот em67 на 06 Фев 2015 16:27

kstoyanov написа: Дължината на някой трасета ми се вижда големичка и не знам дали ф16 тръба ще е достатъчна за тях?

Здравей . Аз не разбирам от отоплителни инсталации ,но може би, ако имаше някъде /мащаб на "чертежите :)" / записана дължините на трасетата ,то тези ,които разбират ще могат да изчислят дали сечението на тръбата е достатъчно . sk (43).gif

От мен помощ ,като стигнеш до купуване на циркулационната помпа. sk (51).gif
Последна промяна em67 на 06 Фев 2015 16:35, променена общо 1 път
Аватар
em67
Електроинженер
Електроинженер

Мнениеот kstoyanov на 06 Фев 2015 16:30

em67 написа:
kstoyanov написа: Дължината на някой трасета ми се вижда големичка и не знам дали ф16 тръба ще е достатъчна за тях?

Здравей . Аз не разбирам от отоплителни инсталации ,но ако имаше някъде мащаб на чертежите ,то тези ,които разбират ще могат да сметнат дължината и съответно да изчислят дали сечението на тръбата е достатъчно. Или ти измери и запиши дължините на трасетата sk (43).gif

От мен помощ ,като стигнеш до купуване на циркулационната помпа. sk (51).gif

Здравей Емо. На схемите има дължините на всички трасета сметнати и написани, така че ако някой има желание да помогне би могъл.
Благодаря предварително за помпата, като стигнем до там ще се радвам на помощта ти :)
Аватар
kstoyanov
Потребител

Мнениеот kstoyanov на 06 Фев 2015 16:36

academil написа:Поднасям си извиненията, че не съм започнал възпитано отговора.

Моля те, не се засягай сега. Разчитам на твоята помощ, защото от темата към която ме препрати виждам, че си капацитет в отоплителните инсталации!
Аватар
kstoyanov
Потребител

Мнениеот em67 на 06 Фев 2015 16:37

Малии ,отивам на към +1.75.... sk (41).gif
Аватар
em67
Електроинженер
Електроинженер

Мнениеот kstoyanov на 06 Фев 2015 16:39

em67 написа:Малии ,отивам на към +1.75.... sk (41).gif

sk (3).gif И аз съм така happy1.gif
Аватар
kstoyanov
Потребител

Мнениеот em67 на 06 Фев 2015 16:48

+0.75 не стигат вече, ама като копирах и увеличих ги видях ченгелчетата ,кофти е ,че като е хартиен не видя, в понеделник при офталмолога sk (41).gif
Аватар
em67
Електроинженер
Електроинженер

Мнениеот academil на 07 Фев 2015 19:53

kstoyanov написа:Здравейте...
...
4 Изолация...
...
6 Котел...
Радиатори стоманени панелни тип 22...

Информацията не е достатъчна.
Има ли пароизолационна мембрана към топлоизолацията?
Какво е предвидено за вентилация?
Каква е дограмата?
Котелът наличен ли е? Ако да - параметри. Ако не - предварителна ориентация за тип, вид, марка, първично гориво и пр.
Радиаторите налични ли са? Ако да - при какви температури са посочените топлинни мощности? Всъщност даже и да не са налични
това е необходимо да се знае за евентуално преизчисляване.
Бойлерът колко литра е?
В топлинните инсталации няма понятие "фидер". Подобна система се нарича радиална, и се прилага при инсталация с топлинни консуматори,
равноотдалечени от топлинния източник, в другите случаи наладката се осъществява твърде трудно.
academil
Експерт

Мнениеот kstoyanov на 07 Фев 2015 20:22

Здравейте. a (88).gif
Подозирах, че има доста неща който още трябва да напиша и ето :)
-Пароизолационна мембрана има - STANDART ALU трислойна
-Вентилацията на помещенията е с клапи на дограмата и редовно проветряване (с малко дете сме), а на котелното естествена, там котка може да влезе sk (3).gif
-Дограмата е 5 камерна с двоен стъклопакет К стъкло на северните стаи и бяло бяло на южните.
- За котела съм написал на 3-тата схема - Котел Viadrus U 22 D 30-34kW на твърдо гориво (Въглища и дърва)
-Топлинните загуби са изчислени при вътрешна температура 24 градуса и външна -15 за всички помещения
-На схема 1 за бойлера е посочено че е 80 литров и е смятан към инсталацията с 3000w мощност.

Мисля, че топлинните загуби и общата мощност + резерва са изчислени прилично, проблема ми е именно как да се изпълни системата на практика.
Единствения начин който съм правил на изпълнение е този показан на схемите за всеки консуматор отделна линия от колектор с еднакво ф за всички.
Аватар
kstoyanov
Потребител

Мнениеот academil на 07 Фев 2015 20:40

А радиаторите?
Колко клапи? А компенсация на въздухообмена?
academil
Експерт

Мнениеот kstoyanov на 07 Фев 2015 21:06

academil написа:А радиаторите?
Колко клапи? А компенсация на въздухообмена?

Радиаторите съм написал какъв тип са, и ще са съобразени с изчислените мощности, на 500 и 600 височина, като марка още не знам какво ще са.
Клапите не съм сигурен колко са, колкото са сложили производителите, все пак нали има, щото повечето ПВЦ дограми нямат :)
Тая компенсация на въздухообмена даже и не знам какво е :respekt:
Аватар
kstoyanov
Потребител

Мнениеот academil на 08 Фев 2015 07:03

kstoyanov написа:Здравейте.
...
проблема ми е именно как да се изпълни системата на практика.

Съвсем не е само този, много са нерешените проблеми, даже недопустимо много.
Домашният микроклимат се състои в поддържането на равномерни температура, влажност, скорост на въздуха (течение), ПДК на вредни
компоненти от метаболизма (жизнената дейност) на хората, и бита (готвене, пране), в определени граници.
Отзад напред. Не е изяснен/решен въпросът с битовата влага.
Средно едно семейство отделя 9 кг/ден битова влага.
Жилището в този вид е перфектно опаковано - дограма, пароизолационна мембрана.
За освобождаването на 1 кг влага са необходими 300 м3 въздух, или в случая приблизително 2 700 м3/24 ч.
Не е извество сушенето на прането как ще се извършва - на двора, вътрешни сушилници, машинна кондензационна сушилня?
Ако влагата се отделя в жилището към битовата влага трябва да се добави още 3-4 кг санитарна влага.
Не е ясно наличието на кухненска аспирационна система.
Оптималната кратност на въздухообмен за жилищни помещения е 1, т.е. подмяна на въздуха 1 път на час за всяко помещение.
Жилището е с обем около 350 м3, или за 24 часа общ обем на въздуха около 8 000 м3.
Две проветрявания на ден по 15 мин дават в материалния въздушен баланс 2х350=700 м3.
Останалите 7300 м3 трябва да се осигурят от прозоречните клапи, всяка има принос по 8-9 м3/ч, или 80 бр. на 9 прозореца.
Минимумът е кратност на въздухообмен 1:2, или 40 клапи; приблизително този брой ще осигури (без влага от пране) и поддържането
на влажност под 60 %, иначе развъждането на плесени и гъби е неминуемо.
Компенсация. Притокът на свеж въздух е 7 300 м3/24 ч, който трябва да се компенсира, т.е.същото количество трябва и да се изхвърли.
Практически на всеки етаж трябва да се осигури принудителна вентилация чрез вентилатор, всеки с дебит 150 м3/ч, и разположени примерно
в коридора. Същевременно в долния край на всяка врата на помещение към коридорите трябва да има трансферна решетка с площ, най-малко
равна на площта на клапите на прозорците в помещенията.
Предните изчисления могат да се прецизират с конкретните стойности за монтираните клапи.

В противен случай микроклиматът няма да отговаря на нормалните изисквания за здравословност по влажност и ПДК. Последствията са
здравословни - алергенни реакции, намалени съпротивителни сили на организма, висока заболеваемост.

Има тема във форума "Пластмасовите прозорци - тихите убийци". Също и за мухъла има отделна тема.

kstoyanov написа:Мисля, че топлинните загуби и общата мощност + резерва са изчислени прилично...

И тук имам резерви.
Оптималната здравословна температура за жилищни помещения е 22 °С, за спалните помещения 18 °С, за коридорите 15-16 °С. Напълно
безсмислено е отоплението на втория етаж на двуетажно стълбище, преоразмеряването отделно. При положение, че компенсацията се
осъществява през стълбището на двата етажа, отоплението там изобщо губи смисъл.
Необходимата топлинна мощност е около 17-18 КВт.
Независимо че монтираната вътрешна ТИ е с недостатъчна дебелина и няма да осигури нормативния коефициент на топлопроводност,
необходимата дебелина е около 12-13 см.
Посоченият котел има максимална мощност 34 КВт, двойно преоразмерен. Като минимум са налице излишни капитални разходи, и намален кпд
в експлоатационно отношение, т.е. преразход на гориво.
Точната стойност на топлинните загуби може да изчисли ОВК-проектант, в този форум - писал съм защо, подобни изчислителни процедури
не се провеждат.
И за какъв резерв иде реч, след като всичко е преоразмерено почти двойно?

Котел Viadrus U 22 D е предназначен за работа в отоплителни системи на малки и средни обекти, с температура на водата до 90 °С,
при максимално работно свръхналягане до 0,4 МPа.
Гориво q uзгаряне: дърва - 14-18 [MJ/kg] ; влажност до 20%.
Радиатори стоманени панелни тип 22. Различните производители не посочват специфичното топлоотдаване при какви температури е.
Например декларираните топлинни мощности за FERROLI са в съответствие с UNI-EN 442 стандарт при ?t 50°C.
Други посочват мощност Q (W) при t=20°C 90/70 (°C) и при Q (W) при t=10°C 55/45 (°C).
Несъмнено трябва да има съответствие на температурата на греещия флуид на котела и специфичното топлоотдаване при избора на
радиатори.

Съгласно предвидените топлинни мощности примерно диаметрите на тръбите следва да са:
за втория етаж - правилно два контура. За първия контур от разпределителния колектор до радиатора в спалнята тръба ф20, след това
до радиатора в детската ф 16.
Същото за втория контур.
За първия етаж е добре да се преразгледат мощностите и тогава да се определят брой контури и подбират диаметри.
За РС пряка връзка до входящата тръба в котела, до помпата.

В резюме, вентилацията на тази къща е далеч по-сложна и проблематична, отколкото отоплението.
Отбелязвам, че числените стойности са експертни и могат за служат за ориентировъчна преценка.

Остава да се види схема на въздухообмена, и подобрен вариант на хидравличната схема.
academil
Експерт

Следваща

Назад към ОВК и БГВ