Локално парно в къща на 2 етажа .

Отопление, вентилация и климатизация. Битови горещи води.

Локално парно в къща на 2 етажа .

Мнениеот ognian_petrov на 24 Фев 2015 18:48

Здравейте . Имам изградено водно отопление в къща на 2 етажа . На 1 етаж се намира печката - сръбска 22 квт . и два радиатори в две стаи . На вторият етаж има бойлер със серпентина и 5 радиатори . На 1 етаж нещата са ясни - радиаторите са вързани попътно с ф 20 редуцирани на ф16 за двата радиатора . Там се разчита само на помпата - това е ясно . НА 2 етаж радиаторите също са вързани попътно от двама - трима майстори като от печката за 2-етаж пак тръгва ф20 . Само с ф20 просто не се получава нищо . Мисълта ми е да разделя 2-етаж на 2щранга , които ще са с черни тръби до някъде и след това с ППР тръби като всички ще имат наклони с цел гравитация . 1-щранг ще захранва бойлер със серпентина 80 л и радиатор 2600 вт . 2-щранг ще е за 4 радиатори . РС съд е в банята и е вързан на входящата тръба на печката - студената , като има и предпазна възходяща за всеки случай . Какви тръби и редукции мога да направя по този начин . Печката излиза на 1 цол .
ognian_petrov

Re: Локално парно в къща на 2 етажа .

Мнениеот academil на 25 Фев 2015 08:04

ognian_petrov написа:Здравейте...

Мда, много баби... Плюс самонадеяност - "...с цел гравитация."
Каква гравитация при система с принудителна циркулация!!! :lachtot:
К'ъв кабел да пусна за няколко печки в едни кухни? А? :motz:

Приблизителни стойности на трансферния топлинен поток (топлинното натоварване на тръбата) в зависимост от диаметъра на светлия отвор
на тръбите:
1/2" - Ф16 mm - до 3,2 KW
3/4" - Ф18 mm - до 4,2 KW
1" - Ф20 mm - до 5,4 KW
1.1/4" - Ф26 mm - до 8,0 KW
1.1/2" - Ф32 mm - до 12,0 KW
при скорост на флуида в тръбите около 4 m/s.
Средната мощност на циркулационната помпа е 65-100 W.

Моите изчисления - доколкото могат да се правят изчисления с оскъдните изходни данни, показват конструктивни недостатъци на сръбската
печка с мощност 22 KW.
А това ще доведе до проблеми с избора на помпа, а наладката на системата ще е твърде затруднена.
Всъщност вероятно такава е реалната ситуация - помпата не е изчислявана, а е подбрана на "окомер", помпата е с недостатъчен дебит,
вторият етаж слабо или изобщо не се затопля.
Дори е възможна неработоспособност на отворена система, каквато предполагам е системата, не е казано каква е.
Увеличаването на дебита многократно вероятно ще изиска по-мощна помпа, която ще с по-висок напор, оттук РС трябва да се измести.

Това са свободни съчинения, защото мощността на радиаторите е скрита като данните на руски СТЕЛТ-бомбардировач... :fies:
"Честността е най-големият лукс, който човек може да си позволи." - Джеръм Клапка Джеръм
academil
Експерт

Мнениеот ognian_petrov на 25 Фев 2015 19:28

Да прав си - писах малко набързо и не всичко . Ще се опитам да бъда малко по точен . Все пак питам за съвет . Печката грее радиаторите много добре . Проблема е когато спре тока върти някаква вода само през три от радиаторите - за другите два тръбата минава под праг на врата и там не циркулира . Това е за вторият етаж . Радиаторите са със следните мощности - 2600 , 3100 , 2200 , 2200 , 1800 и бойлер TESI 80 литров . Това е на вторият етаж . На първият етаж са два стари радиатори които не знам с каква мощност са - панелки . Може би са по 1 кв или малко отгоре . Та аз не съм се изразил добре . С помпата всичко е добре . Няма проблем с отоплението . Мисълта ми е как да го направя като спре тока поне на вторият етаж да има някаква циркулация . Помпата е GRUNDFOS UPBASIC 25-4 . Защото с това свързване на горният етаж - всички радиатори и бойлера са на един кръг с ф20 . А това не става така . Та въпроса ми е такъв - мога ли да направя вторият етаж да да върви самотечно когато спре тока . UPS имам , ама с тези ups-и е измислена работа . Хубав UPS с идеална синусоида е 260 лв . Прочел съм доста за сеченията на всякакви тръби и това го знам коя тръба колко мощност носи . Та нито ф16 отговаря на 1/2 , нита ф20 на 3/4 светлият им отвор е много различен .
ognian_petrov

Мнениеот ognian_petrov на 04 Мар 2015 19:27

Явно сайта наистина е само за професионалисти .......
ognian_petrov

Мнениеот academil на 07 Апр 2015 06:16

ognian_petrov написа:Явно сайта наистина е само за професионалисти .......

Това твърдение е много далеч от истината.
Проверете колко отговори има на напълно незапознати с материята на този раздел посетители, търсещи съвет. В други раздели също.
Пътем проверете и бившите посетители с "бан", всички без изключение са го получили заради провокации, впрочем списъкът на такива е доста по-дълъг.
После се хвалят по сайтове и форуми: "кой ве, григор димитров ли??? найш колко съм го хранил у фейса... аз такиа кат него ги прая на две стинки ве..."
Въпросът Ви твърде прилича на провокационен, за да предизвика симпатии и желание за отговор; стимули тук няма, задължения също.
А уточнението направо усмъртява всякакво доброжелателно отношение, заковавайки провокационността.

Фактът, че няма отговор повече от месец означава единствено: въпросът всеобщо се счита за провокационен.
Умните хора не реагират на провокации.
"Честността е най-големият лукс, който човек може да си позволи." - Джеръм Клапка Джеръм
academil
Експерт

Назад към ОВК и БГВ