увеличаване на температура - увеличаване налягане

Отопление, вентилация и климатизация. Битови горещи води.

увеличаване на температура - увеличаване налягане

Мнениеот Сезгин на 30 Окт 2015 11:02

Здравейте на всички.
Имам проблем в системата, която не мога да реша - не мога да намеря причината.
С дени приятел изградихме локална парно в къща с котел, затворена система.
Миналата зима всичко беше Окей, работеше нормално.
След края на зимата в края на м.март тази година, системата беше пълна с вода и налягането стоеше на 1,3 бара.
В края на август мене ме нямаше 10 дни в къщи и като се върнах видях, че е паднала на почти 0.
Не обърнах внимание, т.к. не намерих течове.
Но покрай тези студени дни през октомври почнах да припалвам вечер по 5-6 часа котела.
Уви проблема започна сега. Както налягането беше 0 пълначката запълни системата до 1,2 и запалих котела.
Котела е Солитех Демирдьокюм Турция - 24 КВ с духалка и ел.табло. Помпата се включва автоматично, когато водата в котела
стане 40 градуса и започва да върти по системата. В системата има бойлер със серпентина 80 литра, 3КВ.
Та след запалването всеки градус качва и налягането. Та около 56-57 градуса в системата, налягането е на 3 бара.
Някъде около 60-61 градуса налягането е 3,3 - 3,4 и започва да изпуска вода / не е пара/ от вентила, който по принцип
е настроен заводски на 3 бара.
Времето навън в момента е добре да поддържам до 55 градуса, но ще дойдат минусови температури
при които трябва да поддържам водата в порядъка от 55 до 70 градуса, като миналата зима.
Какво ще правя, след като е над 3 бара.
Пробвах най-различни неща, но не мога да намеря проблема от къде излиза.
Затворих студената вода, за да не може пълначката да взема друга /нова/ вода и да я вкарва в системата, но и това не решава.
В студено състояние както е затворена крана за пълначката, източих вода и доведох налягането до 0,4 бара /температура на водата
около 25 градуса/, това донякъде решава проблема т.к. при температура 68-69 градуса стига до 2,7-2,8 бара.
Т.е. при тази ситуация пълначката не може да пълни защото крана за студена вода е затворен.
Но при тази ситуация след около 3 вечери / работа 3 пъти по 10-11 часа/,
в системата се получава въздух който се чува и налягането в студено състояние е 0 бара.
Аз какво ли пробвах, не можах да реша проблема. Майстора с когото монтирахме всичко, пробва няколко неща и той се чуди
защо се получава така. Каза ми че се консултира и той , ще даде становище, но минаха вече 5-6 дена, не се е обаждал.
Аз карам по този начин, но скоро Емил Чолаков от БТВ ще даде студена прогноза минусови и трябва да надувам котела.

Моля за съвет , становище ако някой е имал такъв проблем
долу горе 1 градус да повишава налягането с 0,1 бара и така докато минем 3-те бара.
Сезгин

Re: увеличаване на температура - увеличаване налягане

Мнениеот academil на 30 Окт 2015 18:14

Дадената информация е крайно недостатъчна.
Липсва схема, контури на котела, кръгове на системата, авт. обезвъздушители, възвратен клапан, вид на радиаторите, тръбите и вентилите,
РС-обем и място, колко време системата е в експлоатация, каква е чистотата и твърдостта на захранв. вода, пълначна система и пр.
Вероятно голяма част от тези въпроси или нямат отговори, или са определяни по принципите на "направи сам".
Изобщо да се дава дистанционен съвет без оглед на място при такива казуси на непрофесионално направена и без проект отоплителна система
е твърде несериозно, при това главоболно.
Още повече, че и самият "майстор" е в недоумение.
Вероятни причини:
1.Налягането в отоплителната система пада само ако има теч! Качествено изпълнена система не е нужно да се допълва с години!
И системата се пълни със специална вода с рН около 8 и твърдост под 7 немски градуса, а не с водопроводна вода -
защото утре ще изпищите за пробити алуминиеви или тенекиени радиатори.
При затворена пълначна система, свързана с водопроводната мрежа, в затворена отоплителната система няма откъде да влиза въздух,
ако няма повреда.
Наличие на теч, при тази динамика на налягането (падащо) някъде сълзи:
- по тръбното трасе - спукана тръба (ударена външна тръба, пробита след монтажа скрита тръба през 10-те дни), поддала връзка
- по връзки с радиаторите
- в котела - за този тип котли отзивите за качеството са доста противоречиви
- в спиралата на бойлера, в случая малко вероятно
Необходима е щателна проверка по кръгове. В краен случай оглeд c тepмoвизиoннa ?aмepa за скритите тръби. За котела - разглобяване.

Изобщо за да пада налягането и да навлиза въздух при изстиване на инсталацията, най-вероятно е да има някъде неплътности,
друг физически механизъм на явленията липсва.
Неплътностите вероятно са разположени на различни коти - някъде (долу) пропуска при спряна помпа,
едновременно с това някъде (по-горе) смуче въздух от създаваното подналягане.

2. Проблеми с разширителния съд
- недостатъчен обем
- пропускащ въздух
- спукана мембрана
- налягането в РС е несъответстващо, много вероятно. Проверете налягането в РС при празна инсталация.

3. Радиаторни вентили
Проблем с разширение на уплътнение, което води до увеличаване на налягането. При изстиване създава неплътност. Рядко, но коварно.

Най-вероятно са налице едновременно два проблема - неплътности в системата и налягане в РС, вероятно е изпуснал въздух.
Технологически за РС. Изпразнете cиcтeмaтa. Напомпете налягането в РС нa 0,7-0,8 бap, пpoвepка на нaлягaнeтo c мaнoмeтъp зa гyми.
Нaпълнете инcтaлaциятa c вoдa oтнoвo дo 1,5 бap или доколкото вече сте установили, че е нормално.
При работеща система налягането трябва да е около 2 бар, започне ли да се повишава, налягането в РС е паднало.
За стойностите на работното налягане знaчeниe има обема на РС, диaмeтpи и xидpaвли?a нa тpъбитe, скорост на водата в тръбите,
нo това са параметри, които се определят във фазата на проектирането.

По-малко вероятно е деструкция на уплътненията на радиаторните вентили, едновременно създаващи повишеното налягане (при нагряване)
и неплътностите (при изстиване). При некачествени вентили може да се появи и след месечна експлоатация.
Необходима е подмяна на всички вентили.

Аз бях до тук, с кристалното кълбо.
Успех.
"Честността е най-големият лукс, който човек може да си позволи." - Джеръм Клапка Джеръм
academil
Експерт

Мнениеот Сезгин на 25 Ное 2015 17:19

academil написа:Дадената информация е крайно недостатъчна.

По-малко вероятно е деструкция на уплътненията на радиаторните вентили, едновременно създаващи повишеното налягане (при нагряване)
и неплътностите (при изстиване). При некачествени вентили може да се появи и след месечна експлоатация.
Необходима е подмяна на всички вентили.

Аз бях до тук, с кристалното кълбо.
Успех.

Благодаря за мнението.
Ни виж какво направих. Източих водата и излезе доста боклук - парчета мънички от тефлон, от гумички и друг дреболии, включително и черни песъчинки/може би парчета от боя.
След това напълних с вода до 1,4 бара и то повече не вдигаше. Надух и балона на 1,2 бара. Ефекта беше подобрение от 5 градуса. Т.е. издържа до 62-63 градуса. Заради това отпуснах балона до 0,6 бара . Отпуснах и налягането на водата чрез източване на вода до 0,6 бара /манометъра е на пълначката/. Другия манометър показва 0,5 бара и се намира до предпазния вентил /3 те бара/ и двете са в началото на системата, т.е. веднага 20 сантиметра след като излиза от котела тръбата с горещата вода. Тези стойности са при студена вода, т.е. неработещ котел и така си стоят при температурата на водата както при 16 градуса, 19 градуса така и при 25-30 градуса.
Затворих пълначката да не черпи студена вода и сега карам така. Няколко вечери надувам до 68-70 градуса, вдига се налягането до 2,7-2,8 бара. Повече не ми е необходимо, става горещо прекалено. Предполагам, че докато протече от предпазния вентил както посочих при 3,4-3,5 бара, ще издържи градуси от порядъка до 76-79 градуса.
Единственото което положително намирам е, че бълбукане няма, т.е. въздух в системата няма при това затворено състояние. Така, че засега мисля да карам така.
Майстора не ми се е обаждал, а и аз не съм го търсел и питал.
Нещо друго да добавя. Днес както е 4 градуса навън при работа на котела от порядъка 45 до 50 градуса е предостатъчно топло - 25 градуса плюс минус един градус в стаите и коридорите. Така, че на мен високи градуси на водата не са ми необходими, но за тази зима си купих 2,5 тона брикети от слънчоглед - едни такива като квадрат 10 см. на 10 см. и дълги един метър. Та тези брикети добре горят, даже и да няма въздух в котела. Та ако напълня с тях и затворя всички капаци, те все набират скорост - т.е. увеличават температурата и с тях стигат високи градуси.
Не е така при дървата и въглищата. При тях ако няма въздух, те започват полека лека да угасват, съответно и намалява полека и температурата на водата, а като стигне 39 градуса, помпата автоматично спира да върти водата по системата.
Така, че за студените дни които наближават мисля да се запася с 10 чувала по 30-40 кг. донбаски въглища и от тях да слагам вечер преди лягане и те да държат до сутринта /около 9-10 часа/.
Та заради това му състояние на системата не мисля засега да предприемам други действия, след като няма въздух в нея и няма течове видими.
Настоящото го споделям с оглед становища и на други хора, а както има и една поговорка питай патило, за да може който е минал този път да сподели в полза всекиму, а на който тепърва му се случи да пробва.
Сезгин

Мнениеот Сезгин на 07 Яну 2016 11:04

Да ви споделя, как се оправиха нещата.
След разкачвания на Фитинги и други, неща, някой друг радиатор,
надуване на РС, отпихване и тем подобни
прежалих 32 лева и купих нов РС.
Откачих стария и то него излезе 5 литра вода, колкото е самото за 5кг.
Още тогава загрях явно поплавъка е изгорял, продупчил или нещо подобно.
Закачих новия и нещата си дойдоха на мястото 1,4 бара в студено състояние.
Надух предната вечер до 80-81 градуса - стигна 1,9 бара.
и така понеже аз поддържам 50-60 градуса нещата вървят около 1,5 - 1,6 бара.
настоящото споделям за други които евентуално ако получат такъв проблем.
Сезгин

Мнениеот BanoTheWolf на 15 Яну 2016 00:53

Здравейте и от мен!
Имам подобен проблем. Моля за консултация и помощ :)
Става въпрос за следното:
Парното е в експлоатация от 5-6г. вече. Котлето е мисля 24КВт. Налягането в неработеща система е 0,7-0,8бар. и се повишава до 1,8-1,9бар. - така е устроено и искам така да работи. В момента стойностите са съответно 0,7-0,9бар. и се повишава макс. до 1,2-1,3бар. Разширителния съд стига при работещо парно около 2бар., а на студено мисля, че е 0,3-0,5бар. Температурата си се вдига до високи стойности ако се остави разбира се да ги достигне. Проблеми с радиаторите, тръби, помпа, бойлер, винтили - нямам. Имах сълзене от два крана към колекторите, но ги оправих (смяна на оплътненията) и всъщност оттам ми идва проблема т.е. след това. Теч няма в момента от колектори. Впрочем и цедката към помпата почистих и така, погрижих се. Сега, при пълнененето на системата малко изтървах пълненето и дигнах налягане (препълване с вода), което естесвено изпуснах веднага от крана най-долу и спрях пълненето. Мисля си, че оттам спуках мембраната на РС (затворена система). Как мога да тествам РС? Когато източих инсталацията и вкарах въздух в РС имам чувството, че въздуха ходеше в тръбите по системата и после въздух по радиатори, винтили и т.н. Към настоящият момент няма въздух в системата и показанията по налягане са гореописаните. Ако вкарам сега въздух в РС, пак ще иде по системата - пробвано. РС като натисна винтилчето изпуска вода и малко въздух, като че ли. Може ли да се повреди парната инсталация при така описания режим на работа? Забравих да упомена - РС е големичък (мога да приложа снимка идните дни), на него пише recharge min 1,5bar, max 10bar. И всъщност може ли да ми дадете указания на колко тряба да е зареден РС и до колко трябва да стигне при работеща система или съотношение за налягане система-РС. Четох, че се зарежда на 1,2 бар.
Благодаря предварително за съдействието!
Парите и приятелите са като олиото и водата - никога не се смесват!

ЗУТ (ЗИД ЗУТ), строителни наредби и др. нормативни документи, изготвяне и предвижване на строителна документация; Узаконяване на незаконни строежи; СМР, Боядисване, Гипсокартон...
Аватар
BanoTheWolf
Електроинженер
Електроинженер

Назад към ОВК и БГВ