Отопление на къща

Отопление, вентилация и климатизация. Битови горещи води.

Отопление на къща

Мнениеот niiwaa на 05 Фев 2017 21:12

Здравейте,
трябва да реша какво отопление да изберем за къща на 2 етажа, общо 212 квм. Брат ми се е насочил към централна климатична инсталация, но четох противоречиви неща. Някой има ли опит?
Аз пък се насочих към термопомпи, но дали ще излезе много скъпо? Някой ползва ли?
niiwaa

Re: Отопление на къща

Мнениеот Стилиян Лукаров на 06 Фев 2017 01:19

Термопомпите са скъпо удоволствие, но се изплащат във времето. Заслужава си!
Котел на дърва (и въглища), означава назначаване на огняр... Жестока свинщина, ежедневно почистване, зареждане (само с дърва) през 2 часа. Добавите ли и въглища, свинщината и хамалогията се превръщат в малък домашен ад.
Газта е мит, че е евтина.
Среден вариант е котел с пелетна горелка. За мен е предпочитан пред всички варианти (мое мнение).
Отопление с нафта - само за богати хора!
Камина - независимо дали е с водна или въздушна риза, същото, като котел на дърва и въглища. Мръсно и трудоемко.
Климатици? Не бих ползвал, заради постоянните течения създавани от тях, както и особеното състояние в което превръщат дома.
Друго отопление с електроенергия - печки, радиатори, инфрачервено отопление, подово отопление и всякакви подобни инвестиции са пак само за хора с висок доход.
Най-евтиното за момента си остава централното отопление подавано от ТЕЦ.

Това са моите впечатления за видовете отопление. Не претендирам, че мнението ми е експертно!
SHL - Строителство и ремонт
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
http://www.bgremonti.com
http://www.otpushvane.com
Аватар
Стилиян Лукаров
СМР
СМР

Мнениеот em67 на 07 Фев 2017 11:23

niiwaa написа:Аз пък се насочих към термопомпи, но дали ще излезе много скъпо?

Привет.
Първо трябва да си наемете ОВК-проектант , той ще направи необходимия проект за отопление съответно с климатици или термопомпа - въздух /вода примерно . Този проект е на основата на изчисления ,които не се правят по преразказ или снимка . На базата на този проект може да бъде изчислена стойността на отоплителната система към която имате предпочитания чрез оферти от различни фирми . Във форума може да получите съвети , насоки ,мнения относно преимуществата и недостатъците и пр. , но никой няма да проектира вашата отоплителната инсталация по обясними причини . Например при отопление с климатици нямате топла вода (БГВ) ,а при отопление с термопомпа имате такава възможност , недостатък на двете системи е ,че изцяло работят с електрозахранване и при евентуална авария оставате без отопление и двете системи при температури под -19°-20°C изпитват сериозни затруднения ,даже могат да спрат да отопляват и тн.
Скъпо - евтино , това са са относителни понятия , за някои скъпо, а за други евтино и изгодно.
Аватар
em67
Електроинженер
Електроинженер

Мнениеот Стилиян Лукаров на 08 Фев 2017 17:11

em67 написа: Скъпо - евтино , това са са относителни понятия , за някои скъпо, а за други евтино и изгодно.

Това е вярната дефиниция! sk (49).gif
При липса на информация за бюджет, само може да се гадае за границите му. И разбира се, всеки гадае според своите възможности. :)
SHL - Строителство и ремонт
http://www.bgremonti.com
http://www.otpushvane.com
Аватар
Стилиян Лукаров
СМР
СМР

Мнениеот niiwaa на 16 Фев 2017 01:29

Абсолютно съм съгласна, за момента се опитвам да се ориентирам в ценови диапазон горе-долу. Напр. лесно е да се провери колко струва един климатик, но за термопомпите беше по-трудно. Обмислям тези варианти, понеже отопление с твърдо гориво е много хамалогия, а на газ май идва доста скъпо като вариант.
niiwaa

Назад към ОВК и БГВ