Локално парно

Отопление, вентилация и климатизация. Битови горещи води.

Re: Локално парно

Мнениеот rokomen на 13 Юни 2012 15:10

Не е провокативен просто е резултат от моята некомпетентност :) заради която съм и тук. Мислих си, че 3/4 отговаря на ф18 и затова се бях притеснил, че тоя котел няма да ми свърши работа, но след разговора с Вас и след като се обадих притеснен и на търговците от там ми обясниха, че с медна тръба може да се захрани до ф22 а с алу. вложка до ф25 без редукция, което захранвало до 10kW като казаха, че не е проблем и с 1 цол както Вие ми препоръчахте като е с редуктор на 3/4 към котела даже казаха, че облекчавало работата на помпата според тях. Сега вече съм спокоен.
Благодаря отново!
rokomen
Потребител

Мнениеот stef5659 на 31 Авг 2014 16:39

academil написа:"Как ще ги стигнем хамериканците " - пееше по едно време Тодор Колев. Едва ли ще стане...
Та там нямаш право да осъществяваш дейност, ако не си лицензиран по един или друг начин, образованието си е отделен и необходим елемент. Практикуването на дадена непозволена или нерегламентирана дейност почти веднага става достояние на съответните органи, глобата ти е сигурна, а пък ако си създал опасност за здравето или живота на който и да е, то те предават и на съдията. Там съдебните решения се взимат за 2-3 дни...И такива самодейности няма.
Ясно е, че практиката на самоделки, под което разбирам недоделки, у нас ще продължава, финансовите възможности са ограничени. Не съм на едно мнение със себе си обаче, че те са определящи за народопсихологията на българина.
На мен ми се струва че принципът на Бай Ганя " Кой , аз ли не мога ? " е водещ, заедно с прословутата андрешковска нагласа и стремеж непременно да прецака държавата.
Та мисълта ми е, поне малко да приличаме на европейци...Да се стремим да приличаме... И това да си личи във форума !

Обещах да не пиша, а само да чета, но за съжаление не мога да се въздържа на подобни изказвания. Много може да се пише за народопсихологията на българина, но вие защо мислите съм в този форуми и чета, защото нямам никакво доверие на прехвалени, документирани, скъпоструващи и многознаещи МАЙСТОРИ с голямо М. Последно беше с ПВЦ дограмата, питах, разпитвах, парите не гледах. Но това сме ние българите," ако съм се прецакал аз, защо да не се прецакат и останалите" И накрая хем се охарчих здраво, хем ми се плачеше, няма да навлизам в подробности защо. Само да кажа, че ако бяхме по-европейци и имахме съдилища, щях да осъдя тая фирма, не само да ми върне парите, но и да ми отремонтира етажа, защото там където бяха прозорците остана почти без стена след демонтажа на старите прозорци, та дори щях да им искам пари за душевни страдания. Затова в България има толкова " самоделки и недоделки ", щото така си спестяват не само парите, но и нервите.
stef5659

Мнениеот academil на 31 Авг 2014 18:33

stef5659 написа:
academil написа:...
Та там нямаш право да осъществяваш дейност, ако не си лицензиран по един или друг начин...

...Затова в България има толкова " самоделки и недоделки "...

По-внимателен прочит на написаното ще изясни, че визираният принцип на Байганя и на Андрешко не се отнася единствено до
дейности от типа "Направисам", характерни най-вече за отоплителните и електрическите инсталации "домашен" тип,
а и на недоделки, поради липса на образование и опит, т.е. на т.н. "пишман-майстори", подвизаващи се самостоятелно или фирмено.
Писах наскоро по темата за избор на производител на дограма. Само при две-три фирми с производство у нас, се провеждат курсове,
вкл. и в чужбина, болшинството монтажници на РVС-дограми, се наричат така след седмица подвизаване като общаци.
Примери мога да посоча в почти всички области на регламентираното строителство, специално в довършителните работи.
"Честността е най-големият лукс, който човек може да си позволи." - Джеръм Клапка Джеръм
academil
Експерт

Мнениеот krasi.ka на 02 Май 2019 12:41

Здравейте
Мога ли да попитам за един съвет
Ще изграждам локално парно,с камера за вграждане която е с мощност 18 КВ- от които 8 КВ са на водната риза.
Къщата е на два етажа,с изолация и ПВС дограма,долния етаж е 40 квм като праставлява голям хол с кухненски бокс и баня а на горня етаж са две стаи съответно 15 и 25 кв м . камината ще бъде на долния етаж в хола.
Във всяка от горните стаи ще имам по един радиатор,а също и на долния етаж в хола ще имам радиатор. в Банята съответно лира.
Достатъчна ли е тази камина за да отоплявам къщата??
krasi.ka

Предишна

Назад към ОВК и БГВ