Локално парно

Отопление, вентилация и климатизация. Битови горещи води.

Re: Локално парно

Мнениеот academil на 09 Юли 2011 06:37

Младежът boss901 никак не беше на "ти" даже с първоначалната аксиоматика. Но е работлив и схватлив.
Все пак след 2 месеца дистанционни консултации успя напълно сам; намирам че за него това постижение е безспорен успех. sk (38).gif
Печката работи, в смисъл не гръмна, а даже и топли, помпата върти правилно, водата се движи.
Е, налице е и читалищна художествена самодейност с казанчето, гръмко наречено разширителен съд, ама това се предлагало на битака.
Няма как да се видят наклоните на тръбите, защото явно има останал някъде въздух.
Така че бъдете по-снизходителни. sk (1).gif
"Честността е най-големият лукс, който човек може да си позволи." - Джеръм Клапка Джеръм
academil
Експерт

Мнениеот boss901 на 10 Юли 2011 22:53

[quote="k r u m"]На мен ми хареса идеята с казанчето от тоалетна за автоматичното допълване на отворена система sk (49).gif[/quot
sk (49).gif sk (49).gif sk (49).gif
Аватар
boss901
Активен потребител

Мнениеот boss901 на 10 Юли 2011 23:06

academil написа:Младежът boss901 никак не беше на "ти" даже с първоначалната аксиоматика. Но е работлив и схватлив.
Все пак след 2 месеца дистанционни консултации успя напълно сам; намирам че за него това постижение е безспорен успех. sk (38).gif
Печката работи, в смисъл не гръмна, а даже и топли, помпата върти правилно, водата се движи.
Е, налице е и читалищна художествена самодейност с казанчето, гръмко наречено разширителен съд, ама това се предлагало на битака.
Няма как да се видят наклоните на тръбите, защото явно има останал някъде въздух.
Така че бъдете по-снизходителни. sk (1).gif

academil човек цял живот се учи ама е важното какво е научил sk (3).gif
Аватар
boss901
Активен потребител

Мнениеот zlatko_87 на 11 Авг 2011 08:55

Здравеите аз съм нов във форума от няколко месеца замислям един проект за направата на локално парно със печка на дарва, мисалта ми е дали някои знае маистор във Пловдив които се занимава със това. И имам един вапрос имам радиатори поставени от старото парно което е било преди незнам колко години те са чогунени дали ще ми свършат работа или трябва да ги сменям? Питах една по голяма фирма но те ми обявиха доста солена цифра само за труд, имам бегла представа как става цялата система ако може някои да ми разясни как става ще съм ви много благодарен, мерси предварително.
zlatko_87

Мнениеот academil на 11 Авг 2011 09:08

В този раздел има правила за формулиране на въпроси.

Моля, прочетете ги и оформете ясно въпросите си.
"Честността е най-големият лукс, който човек може да си позволи." - Джеръм Клапка Джеръм
academil
Експерт

Мнениеот zlatko_87 на 11 Авг 2011 20:45

дано сега да се изясня за запитванията ми:
1.чогунените радиатори от старата ми система ще вършат ли работа.
2.някои знаели маистор в Пловдив които може да ми свърже системата.
zlatko_87

Мнениеот academil на 12 Авг 2011 04:42

Чугунените радиатори ще вършат работа, но следва да се свалят от място и да се промият добре с вода.
academil
Експерт

Мнениеот Angelhell на 23 Авг 2011 21:29

Здравейте,
имам следното питане към тези от вас разбиращи повече от мен, което в конкретният случай ще са повечето от вас. :)
Имам намерение да си правя локално парно.
За целта изчетох де що има написано във форуми, разни дебели книги и разпитах знайни и незнайни капацитети.
Като за начало имах намерение да си платя на фирма да ми изгради и направи всичко, но след като минеха на оглед и се установеше, че къртенето трябва да е минимално и мястото за работа е кофти цената от прилична ставаше ужасяваща.
Работата не ме притеснява, така че някак ще се оправя.
Спрял съм се на следното изпълнение, затворена система:
котел Viadrus U 22 17.7 kW за твърдо гориво
бойлер на Сънсистем с две серпентини, че за лятото слънцето ще топли
тръбите поради по-ниската цена ще бъдат с алуминиева вложка
помпа, разширител, UPS с два големи акумулатора по 70 А (че енергото имат навик тока често да ни спират).
Котлето даже ще ми бъде голямо спрямо изчисленията за необходимо отопление, но по-добре да е повече, че да има резерва.
От многото четене тук схванах, че помпата трябва да бъде на тудената вода към котела. Схванах, че е добре от двете страни на помпата и филтъра да има спирателни кранове. Разбрах, че по пътя към разширителния съд не трябва да има никаква спирателна техника. Разбрах, че ако имам добър UPS не ми е необходимо да имам байпас на помпата. Разбрах, че е хубаво до колекторите тръбите да бъдат метални или ако не е възможно поне на два метра от котела да се стигне с желязо. Но това което ми е мъгла е схемата на свързване. Всъщност и това не е така. Разбирам какво да се направи, но не ми е ясно особено какво се прави и къде се монтират... термостата, предпазен вентил, автомат за допълване. Като последното не фигурира като нещо необходимо за покупка в офертите на фирмите, които съм събрал досега.
АКо може да ми ударите едно рамо с някоя идея или проста схема на свързване ще ви бъда много благодарен.
Предварително благодаря, поздрави и просперитет.
Angelhell

Мнениеот academil на 24 Авг 2011 14:36

Добре дошъл ! sk (29).gif

Общо взето добре си навлязъл в материята.
Допълнително са необходими и колектори - разпределителен и приемателен.
Броят на изводите им (разбира се еднакъв за двата колектора) се определя
от броя на кръговете за радиатори + извод за спиралния топлообменник на бойлера.

Най-важна от тук нататък остава схемотехниката - колко кръга, каква схема на свързване - паралелна или последователна, на радиаторите.
Това може да стане само при наличие на план на жилището и позициониране на котела.
Най-простата схема е паралелната, т.е. всеки радиатор е свързан в отделен кръг или
кръгът представлява разпределителен колектор - подвеждаща тръба - радиатор - отвеждаща тръба - приемателен колектор. Тази схема позволява и най-лесно регулиране и хидравлично балансиране: на изхода от разпределителния колектор трябва да има монтирани регулиращи вентили. Диаметърът на тръбите се определя от мощността на радиатора и температурата на изходящата вода от котела, примерно при температура изход 90 гр С/вход 70 гр С, диаметър 16 мм е подходящ за мощност 3 КВт, 20 мм за 5 КВт. При по-малки температури диаметрите се увеличават.
Към схемотехниката се отнася и начинът на свързване на радиаторите -
най-подходящ е вход отгоре - изход отдолу.
От котела до колекторите връзката трябва да бъде с метална тръба задължително.

По принцип на котела има (следва да има) монтиран предпазен клапан, както и терморегулатор. Желателно е монтиране на втори предпазен клапан близо до котела, ако избиването и пръскането с вода няма да нанесе неприятни щети, в противен случай се монтира в мокрото помещение, близо до бойлера, ако е разположен в банята.
Също така по принцип е желателно на входа на всеки радиатор да има монтиран терморегулатор (термовентил, термоглава). От другата горна страна на радиатора също така е необходимо да се монтират автоматични обезвъздушители, на кръга на бойлерната серпентина също - в най-високата точка.

Автоматично допълване се прави за много големи и сложни системи, в случая е необходимо да се остави един щуцер за допълване с чешмяна вода (ако не е с висока карбонатна твърдост, над 10 немски градуса; в противен случай системата
трябва да се напълни с дестилирана или дейонизирана вода).

Обикновено Виадрус имат претенции водата да бъде КОТЛОВА, т.е. с определена алкалност, или водороден показател някъде около 8.

Разширителният съд при затворена система представлява мембранен разширителен съд.

И още нещо важно. Не знам как са определени топлинните загуби, но да приемем , че мощността е в излишък. Сумарната мощност на радиаторите + тази на бойлерната серпентина трябва да е не по-малка от монтираната мощност на котела, в противен случай е напълно безсмислено да се монтира излишна нагревателна мощност.
academil
Експерт

Мнениеот Angelhell на 24 Авг 2011 20:44

Благодаря за изчерпателния отговор.
Доста се постарах задавайки въпроса си да бъда максимално точен в обяснението какво точно ще правя, че всъщност съм забравил да опиша същинската част. :)
Както казах доста четох по въпроса и след като направих необходимите сметки с лист и молив достигнах до извода, че ми трябва отоплителна мощ от 12 600 kW.
Като към тази аритметика прибавим и бойлер 300 литра който както споменах ще бъде с две серпентини и ще бъде подпомаган и от слънчеви колектори, но все пак нека да го сложим в сметката и то от нула за подгряване мощност 4 500 кW. Сумирайки ги излиза, че ми трябва обща отоплителна мощ 17 100 kW, но нека да се има предвид и това, че къщата е изолирана двустранно, със сменена дограма а и на всичко отгоре не всички живущи обичат да им е доста топло та мисля, че трябва да стигне. За бакалските сметки съм използвал онази формула където квадратурата се умножава по 180 като също така тук е мястото да вметна, че таваните са ниски... с най-висока точка 2.40 - 2.50.
Та да се върнем на изпълнението... замисъла ми е отоплителната инсталация да бъде на три кръга.
Кръг първи грубо ще бъдат около 7 kW това са три радиатора, като единия ще се намира на втори етаж на къщата. Изпълнението ще бъде като до първия радиатор отиде тръба фи 26, тройник, за втори етаж тръба фи 20, а за последния радиатор фи 16.
Втори кръг е точно ни повече ни по-малко от 5 100 kW. което е и моята драма в случая. По сайтове, каталози и прочие дават тръба с размер фи 20, че може да захрани до 5 400 kW. това, което на мен ми е необходимо е 5 100 и се двоумя дали да отида до радиатор номер едно пак с тръба фи 26 или с фи 20. Като се има предвид, че пак има един радиатор на първи етаж и при радиатор едно ще сложа тройник и изпълнението ще е както на кръг едно.
Кръг три мисля да захрани бойлера и една лира в банята която ще бъде около 500 - 600 W като се има предвид, че банята която е заедно с тоалетната е с размери от около 3 - 3.5 кв, мисля че това трябва да бъде достатъчно за отоплението и. За този кръг съм предвидил тръба с размер фи 20 до бойлера като се има предвид, че той ще бъде на разстояние метър и половина от котела и тръба фи 16 или по-малка за лирата в банята.
За начин на свързване на радиаторите съм избрал точно диагонал, като единственото което не ми се щеше да слагам беше автоматичните обезвъздушители поради причината, че изглеждаха много грозно в магазина... изобщо не ми се връзват в картинката с хубавите новички алуминиеви радиатори (ако има нещо с прилиен вид съм наистина навит).
Както вече споменах от четене в сайта установих, че е по-добре помпата да бъде на студената вода, която се връща в котела. За UPS съм подсигурил допълнителни два акумулатора по 70 А, които мисля да вържа в паралел и с така удвоеният ампераж, мисля че енергото може да си прави каквото и когато си поиска без да ме притеснява изобщо. Всъщност акумулаторите са три, но това е вече прекалено.... :)
Избиването на вода няма да представлява никакъв проблем. За котлето е направено отделно помещение където ще бъде само то и бойлера. Там също така е предвидено да има изведена тръба за отводняване.
В момента най-големия ми дерт е комина. Още не съм измислил тази част, че даже не съм и започнал да мисля по въпроса особено. От това, което продават по магазините има много хубави решения, но за една шапка пари. От това стигам до заключение, че или трябва да си го иззидам от циментови блокчета, но тук идва въпроса за укрепването или да си купя тръби от нераждавейка (инокс го водят), които да изолирам с каменна вата и алуминиева лента и да прихвана със скоби за къщата. Това вече се надявам по-разбиращите да кажат кое е по-добре.
В общи линии това е моя замисъл.
Ако може да ми кажете къде да видя информация за терморегулаторите?
Доколкото схванах от четенето и консултацията тук там, на тази система не мога да си спирам радиаторите?
И последното питане ми е... като цяло замисъла ми добър ли е? Да почвам ли смело и безотговорно да къртя и да прекарвам тръбите?
Предварително благодаря.
Поздрави и просперитет.
Angelhell

Мнениеот dango на 24 Авг 2011 23:33

Само оправи мерните единици и всичко ще си дойде на мястото... sk (6).gif
Аватар
dango
Активен потребител

Мнениеот Angelhell на 25 Авг 2011 10:01

sk (37).gif Грешката е вярна, забележката се приема.
В крайна сметка заради тези прословути дименсии толкова дълго време не смеех да се явя на изпит по физика. В крайна сметка го взех от раз, но липсата на обич към дименсийте си остана. sk (6).gif
Angelhell

Мнениеот academil на 18 Сеп 2011 15:40

Моля за извинение за забавата поради забравата, ама забравих да си спомня, че не съм отговорил. sk (23).gif

Замисълът, по-правилно идейният проект, е правилен, подходът също е правилен. sk (38).gif
Не виждам нещо, което би могло да изпорти изпълнението.

Има обезвъздушители по-специален тип с малка височина, почти не се забелязват в монтирано състояние.

Коминът иска по-специално разглеждане, в смисъл възможна височина,
необходима тяга, диаметър, дебелина на топлоизолацията, наветрена или подветрена страна,
необходимост от димник в зависимост от розата на ветровете и доминиращия ветрови вектор.
Липсва достатъчно информация.
academil
Експерт

Мнениеот aspobici на 19 Сеп 2011 23:12

Здравейте,моля за помощ за връзването на инсталация локално парно.Основните елементи са печка готварска с водна риза 12 кв,два радиатора панелени ламаринени по 2750 вата,един радиатор от 1700вата и бойлер със серпентина 80 л.Запознах се с това,което е написано по темите дотук,някои неща все пак ми останаха неясни,моля да ми отговорите на някои въпроси....1въпрос.На единия кръг са радиатор 2750+радиатор 1700 вата.Това което разбрах,е от печката до първия радиатор трябва да отида с тръба ф 20 и от там да я разклоня на две по ф16.Разбрах,че връщането на хладката вода става по обратния ред-по моя логика от втория до първия радиатор да се върна с ф20 и от там до печката да сваля на ф16.И второ от самите изходи на радиаторите ли да изляза с ф20 или след като съм го захранил с ф16 със същото трябва да излезе и след това го включа в магистрала с ф20...........2 въпрос.Досега бойлера с радиатор 2750 вата бяха на един кръг ,мисля сега да ги сложа на два отделни,въпроса е пак за тръбите.С еднакво ф тръби ли да ги захраня ида върна водата обратно или връщането да е с по-малко ф?.....3.въпрос.На радиатора,който ще е захранен самостоятелно мога ли хладката вода да я включа в магистралата на другите два радиатора обратно към печката или не.Това не за икономия на тръби,а за по-нагледна инсталация.....4 въпрос.Най-високата точка на инсталацията ми идва наистина много високо.Отстоянието от входящата на бойлера до тавана е приблизително колкото височината на РС,а не мога по никакъв начин да вляза при съседа отгоре с РС-то,приема само с шише ракия,та въпроса е може ли РС-то да го изкарам някъде отвън и ако може трябва ли му кутия с изолация?.......5 въпрос Байпас желателно ли е да има,докато все още е разглобено да му правя.....въпрос 6 е за ЮПС,че трябва да купувам,но не знам какво трябва да бъде,не познавам никой продавач,така,че да му вярвам,затова ще се радвам ако първо някой незаинтересован ми каже какво да търся.90 вата е мощността на помпата,ако трябват други данни да сяза в гаража да ги снема.Благодаря предварително. new-user.gif sk (29).gif
aspobici
Потребител

Мнениеот academil на 20 Сеп 2011 06:46

Добре си дошъл !

1,2,3. Както отиваш, така се връщаш, с каквото отиваш с това се връщаш.
Този принцип се отнася за всеки две точки от схемната реализация,
в противен случай правиш сериозни нарушения в хидравличния баланс
и никак не е ясно как ще успееш да балансираш системата.
4. РС в никакъв случай не бива да е навън.
При замръзване на водата в РС отворената ти система става затворена с всички произтичащи опасности, вкл. и експлозия на печката.
5. Байпас е задължително да има, ако няма акумулатор и UPS.
В противен случай при спиране на тока ще исе получи кипване на водата,
избиване на пара в РС с последвашо неприятно обезвъздушаване.
6.Помпата е с необичайно висока мощност.
За UPS просто трябва да се отиде в реномирана фирма.
По принцип в случая и компютърен би вършил работа, но е чувствително по-скъп; затова пък липсва акумулатор с грижите за него.
Най-добре се ориентирай към автомобилен инвертор 12 V/220 V. Вече ги има на пазара на много приемливи цени.
academil
Експерт

ПредишнаСледваща

Назад към ОВК и БГВ