Локално парно

Отопление, вентилация и климатизация. Битови горещи води.

Локално парно

Мнениеот Жоро на 14 Яну 2009 23:50

Bookmark and Share

Тук няма ли някой да пита нещо за локални водогрейни(парни) инсталаций изпълнени с котел или камина с водна риза , за сега съветите са бесплатни. :jumpgrin: a (81).gif .
До сега съм направил 15-20 бр такива
Аватар
Жоро
Активист

Re: Локално парно

Мнениеот ValiakA на 14 Яну 2009 23:52

Аз ... ???? Laie_67.gif Предимства и недостъци на отворена и затворена система .... ???? Laie_67.gif :respekt: moil.gif
Борбата е моята стихия, а победата — моето правило.
Не режа глави, но правя чудеса ... такъв съм си ... Laie_67.gif
кактус - ще разтварям цвета си само за определени хора!

Ех, Стефане да беше тук да видиш ...
Работете с повече ентусиазъм и любов, не мислете само за пари ...
ВСЕЛЕНАТА Е БЕЗКРАЙНА ВЪВ ВСИЧКИТЕ СИ ИЗМЕРЕНИЯ!
Но и тя не може да се мери с човешката ПРОСТОТИЯ ...
Аватар
ValiakA
Нарушил правилата на форума

Мнениеот Жорко на 15 Яну 2009 17:47

Здрасти адаш,
Колко kW трябва да се предвиди за 200 л. бойлер със серпентина. Ел. мошноста е 3 kW, а серпентината я дават 26 kW. Нешто нереялно ми звучи. Ако е така то ще трябва да почна да изчислявам мошноста на котела от 28 kW нагоре.
Аватар
Жорко
Потребител

Мнениеот Жоро на 15 Яну 2009 18:38

Бойлерите на Елдом- Варна 80л.-3kw 100-200л.-от3до 6kw. По принцип 200л трябва да е 3кв в много редки изключения 6. Справката ми е от магазинер на "ЕРАТО"- Хасково :?
Най-вероятно е станала печатна грешка 26=6kw
Аватар
Жоро
Активист

Мнениеот ValiakA на 15 Яну 2009 19:55

А на моят въпрос отговор ще получа ли ... ??? Laie_67.gif :respekt: moil.gif

Аватар
ValiakA

Мнениеот Жорко на 15 Яну 2009 20:45

От тук черпя информацията : http://www.totaltherm.com/?go=_common&p ... ileId=1043
Благодаря все пак, и на мен не ми се връзва, че трябват 26 kW отоплителна мошност да стоплят 200 л. вода :?
Аватар
Жорко
Потребител

Мнениеот Жоро на 15 Яну 2009 21:42

Зависи за какви пари става дума. Аз работя само отворени системи , при затворените консумативите са доста скъпи a (65).gif а пък и им нямам доверие.Я си представи да спре тока, ти се скапи юпиесаи някоя ръждичка се затъкне във винтила за високо налягане, кво праим=БОМБА [smilie=to funny.gif] и то от всички елементи на системата - котел(камина), радиатори и т. н. А ако се случи нещо подобно с отворената - най-много да хвърли водата
Аватар
Жоро
Активист

Мнениеот ValiakA на 16 Яну 2009 19:54

Жоро написа:Зависи за какви пари става дума. Аз работя само отворени системи , при затворените консумативите са доста скъпи a (65).gif а пък и им нямам доверие.

Да сметнем етаж от къща примерно 100кв.м. едва ли материалите за отворена система са по скъпи от тези за затворена най-малкото при отворената цолажа е по голям метрите тръба също ... така че ???Консумативите са по скъпи кои по точно ... ??? Ако пък говорим за икономии кое е по лесно да стоплим примерно 200/300литра вода или 1/3 от нея :? ... от гледна точка безопасност не само клапанът по налягане обезопасява системата има и подобен по температура тъй като при така нареченият топлинен удар температурата много бързо се качва и изпреварва налягането доста ... Laie_67.gif Laie_67.gif Laie_67.gif правил съм затворени системи и без UPS и когато токът е спирал пак не е имало проблем просто човек трябва да отдели малко време да регулира пълначката спрямо системата и още малко подобни ... Laie_67.gif :respekt: moil.gif Защо изрязаха разширителите по блоковете и преработиха старите отворени системи с "новите абонатни" тоест направиха ги затворени ... кажи де ... ???? Laie_67.gif :respekt: moil.gif

Аватар
ValiakA

Мнениеот Жоро на 17 Яну 2009 19:22

Всяко изпълнение си има преимущества и недостатаци , както писах занимавам се само с отворени системи. Защо досега не си пуснал такава тема ????
Аватар
Жоро
Активист

Мнениеот ValiakA на 17 Яну 2009 21:01

Жоро написа:Всяко изпълнение си има преимущества и недостатаци

Така е , но не винаги Laie_67.gif
Жоро написа:както писах занимавам се само с отворени системи

Защо ... ??? Проучи прочети всички възможности човек не би трябвало да се ограничава ... Laie_67.gif Отворените системи се правеха преди ... години защото там водата се движи на естествената си циркулация, абе и радиаторите бяха едни по 200кила ... сгряването на сградата става много бавно съответно готела гори яко(забележчица една при отворените системи котела работи на около 90градуса+ а затворените 60 са достатъчно ... Laie_67.gif ).После започнаха да се слагат помпи по отворените системи с цел по добра(бърза) циркулация и тн.
След това затворените там тръбите са значително по тънки пак зависи от дължината на тръбния път от колектора до радиатора но обикновенно са фи16 ... Laie_67.gif . Задължително се прави така наречения "бай-пас" на помпата ... при спиране на тока ... Laie_67.gif , на колекторите е хубаво да има кранчета чрез тях могат да се дорегулират нещата ... Laie_67.gif .После следват капаните за които казах по горе по температура и комплекта с котела по налягане.Хубаво е и тръбите в близост до котела да са черни ... иначе трябват много скоби ... Laie_67.gif .Слага се и тва буре дет подържа еднакво налягане в системата... Laie_67.gif .Комина се изолира задължително ... Бойлера се свързва и с тока като зимата копчето му е изключено ... Laie_67.gif .В общи линии това е ... Laie_67.gif
Жоро написа:Защо досега не си пуснал такава тема ????

Чакам мнения аз допълвам когато мога ... Laie_67.gif
Хита в момента са така наречените "термопомпи" в различните им варианти ... това е бъдещето ... насочи се натам.Жалко е че все още са скъпи като еднократна инвестиция и не са толкова масови, но ако е за мен бих заожил именно на тях печкар не ща да ставам ... Laie_67.gif :respekt: moil.gif

Аватар
ValiakA

Мнениеот Жоро на 17 Яну 2009 23:35

Аз и сега едвам имам време да се прибера в къщи (само сина дето нее почнал да ми вика ЧИЧКО), пък камо ли да се захващам с нови работи. Ако си чел в представянето, работя и на друга работа освен ДРС и нямам никакво време. Ако не е зимата, трябва да се побъркаме от работа пък и от два месеца съм си дал почивка ,като изключим някои дреболии, нищо сериозно не съм пипнал.Ако ме съкратят ,дай боже и дадът някой лев a (65).gif обещетение, гаранция започвам да се уча и работя затворени системи.
Аватар
Жоро
Активист

Мнениеот ALEX M. на 18 Яну 2009 03:12

Абсолютно съм съгласен с Valiaka !
Жоро определено е направил повече отворени инсталации от мен, щото аз отворена досега не съм правил. :D Та ... не знам дали отворената може да работи с температура 40 градуса при котела, но мойте работят ! И поддържат 20 градуса в помещенията ! Разбира се това е за проба щото 40 градуса не е препоръчителна температура за котел на твърдо гориво. Но след време може и да се сложи автоматизиран котел и тогава става. А и друг въпрос имам - да си виждал отворена система с газово котле ? И още един - отворена система с хоризонтална (колекторна) разводка ?
Никой не може да ни спаси
от самите нас !!!

http://vbox7.com/play:86847943#
Аватар
ALEX M.
Експерт

Мнениеот ivaylo_y на 14 Май 2009 09:24

Здравейте, аз съм нов член на форума. Имам един въпрос относно отоплителната инсталация, която съм изградил сам. Та така, отоплявам панелка от 60 м2. котела е на твърдо гориво (донбаски въглища), намира се в помещение на междинния етаж което граничи с кухнята ми. Изградено е на два кръга, радиаторите и бойлера със серпентина са свързани паралелно. Единия кръг е лира + бойлер, а другия са три радиатора тип панел (кухня, спалня и хол). Въпроса ми е следния тъй като в хола 5 м х 3.5 м, радиатора е 2000х500 (крайна точка) и по изчисленията ми трябваше да стигне за отоплението му, но уви не, там е най-хладно. Може ли на котела изходящия колектор (където излиза топлата вода) да добавя още един кръг като си пусна тръба ф20 до втория радиатор в спалнята и поставя допълнително радиатор в хола, а входящия колектор (по който се връща в котела ф16) да остане с два извода. Идеята ми е да къртя по-малко и развивам по-малко тръба. И дали някой колега може да ми каже какъв ще е ефекта от цялата гимнастика.
А, системата ми е затворен тип, с помпа и т.н..
ivaylo_y
Потребител

Мнениеот Жоро на 14 Май 2009 20:11

Затворена система на свързване е когато цялата работа(система) е под налягане,относно въпроса ти- :datz: пусни още един кръг от котлето до най-крайната точка(хола) и няма да имаш нужда от друг радиатор a (42).gif
Аватар
Жоро
Активист

Мнениеот ALEX M. на 15 Май 2009 00:25

А другите радиатори горещи ли са или топли ? Бойлера и лирата по-топли ли са от радиаторите ? Когато затвориш кръга на хола променя ли се температурата на другите радиатори и обратно ? Ако има промяна значи има голяма разлика в хидравличните съпротивления, и просто трябва да настроиш кръговете ! А когато ги настроиш и започват да греят еднакво, ако всички са еднакво хладни това означава че не ти достига мощност. Извинявай, предполагам че си обезвъздушавал не еднократно, но ... я опиши точно как го правиш !?
Никой не може да ни спаси
от самите нас !!!

http://vbox7.com/play:86847943#
Аватар
ALEX M.
Експерт

Следваща

Назад към ОВК и БГВ