Локално парно

Отопление, вентилация и климатизация. Битови горещи води.

Re: Локално парно

Мнениеот academil на 12 Юни 2012 02:58

Привет.

Не че не вярвам на написаното като пресметнато, но е налице система на експликация, не твърде понятна (на мен).
Затова по въпросника от тема Формулиране -> за всички, задаващи въпроси.

Всеобщи въпроси.
За всяка скица се описват и съседите - отдолу, отгоре, ляво, дясно и пр., така е прието в кметствата още по царско време.
Както и начин на обитаване на съседските жилища - постоянно, периодично, и въобще навици, това само за проекти по ОВК, ВиК, ПАБ.
И къде е Север-Юг точната ориентация, присъстваща на всеки проект ?
И къде е доминантния вектор на розата на ветровете и скоростта му?
Каква е технологията на кухнята ? Първична и основна енергии на кухнята ?
Локална аспирация ? Дебити и изхвърляне на въздуха, къде и как ? Компенсация ?
Технология на пералнята ? Пране, сушене, простиране, гладене, къде и как, честота ?
Стъклопакет ясен. Обаче вътрешни врати какви ? Входна врата на жилището каква ? Инфилтрации ?
Няма ни едно означение на Предназначение на помещение. Включително коридори, килери и пр.
Външна t- (-18 С), какво означава ? Откъде е тази температура ?
Съседи t-10 С, какво означава ? Откъде е тази температура ?
Тавански помещения t- 0 С, какво означава ? Откъде е тази температура ?
Таван, таван, ама какъв, те биват разни ? Вентилируем или не, и как ? И покривите биват разни, някои с керемиди, други не ?
Каква е визията за вентилация на жилището,като се има предвид минимална необходима кратност на вентилация 0.5 ?
Къде отива мръсният въздух, отткъде постъпва свежият въздух ?
Каква е вентилацията на Баня-WC, принудителна или не, какъв е дебитът на вентилатора ?
Каква е визията за поддържане на влажностния режим на жилището, като се има предвид необходимия обем въздух 300 м3/1 кг влага ?
Колко хора ще обитават жилището, възраст и състав ?
Офис-уреди, какви и колко, опис, честота на използване (служебно, инцидентно, ежедневно) ?
И като е изцяло южен апартаментът, никакво охлаждане ли не се предвижда ?

Конкретни за казуса въпроси.
Вход = Входна врата, на апартамента ? Или = Врата на входа ? Как апартаментът е изцяло южен ?
Къде е тази стена 60 см, означение, защо е 60 см, от какъв материал е ?
Има въпрос за 12 м, но е по-важна общата височина на блока ?
И защо, ако синя-червена линии са ст-тп контури на водното отопление, и до ГАЗ има такива линии ?
Няма никакво означение на тип на радиатори, височина и специфична мощност на глидер, съответно брой глидери !
Пише ГАЗ, какво означава ?

Може и още да има.

Почти 15-на от тези въпроси, всеки има отношение към поне 1 КВт отоплителна мощност.
И ни един от тях не влиза в изчислителната методика. Не ли ?
"Честността е най-големият лукс, който човек може да си позволи." - Джеръм Клапка Джеръм
academil
Експерт

Мнениеот rokomen на 12 Юни 2012 11:15

Сградата се намира в Димитровград четири етажна с тавански помещения, стените са от плътна тухла единичка, подове и тавани стоманобетони плочи, покрив дървена конструкция с керамиди. Апартамента е на четвърти последен етаж под тавански помещения. При изчисленията съм приел външна температура (-18 С), температура на съседни апартаменти от страни и от доло (10 С) тъи като се обитават от по един човек и се предполага че топлят само по една стая, за тавана съм приел температура (0 С) тъи като до сега никои не се е оплакал, че са му се спукали бурканите :).
Апартамента е с южно изложение само външните стени са южни. Входната врата мисля да е от солид 55 има изолация противопожарна не от най - скъпите около 700лв среден клас, интериорните ще са нови мисля, че ги водят фалцови и имат уплатнения. Вентилацията в банята е с отдушник без вентилатор има отдушник и в кухнята които излиза директно през външната стена дядо ми е слагал някаква мрежа намира се в нещо като долап :) от вън на фасадата отвора е като щора.
60см е външната стената на хола с терасата незнам защо е така, но е като двоина стена 35см фасадна + 25см още една мисля си, че е заради балкона.
12м го смятам 4етажа по 3м грубо таваните са по - високи може ви кота било е с + 5м отгоре на тия 12
Покраи блока минава ГАЗ, но никои още не иска да се газифицираме и затова предвиждам да пусна тръби до външната стена и колекторното табло за след време когато се кандардисат всички така или иначе сега е разкъртено, а е там заради отдушниците на газовите котли които излизат през стените.
Не пише какъв тип радиатори са с какви глидери защото незнам как да си сметна мощноста на помещенията за която и питам, като знам каква мощност ми трябва сигурно бързо ще стане или панелни, или ал. с глидери там си пише 1глидер еди колко си вата, радиатор 60см х 1м еди колко си вата, но незнам загубите които съм сметнал трябва ли да ги пребавя към мощноста която съм сметнал също по кубиците или не?
Ще се опитам да кача и PDF файл със сметките.
rokomen
Потребител

Мнениеот rokomen на 12 Юни 2012 11:17

Изчисления на топлини загуби
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
rokomen
Потребител

Мнениеот rokomen на 12 Юни 2012 11:20

rokomen написа:Изчисления на топлини загуби

Ето и нов чертеж със съседи и ориентация не съм чертал стаите на съседите дано да стане ясно.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
rokomen
Потребител

Мнениеот academil на 12 Юни 2012 13:02

Привет.

Написанато по следните теми
ПЪРВА-ВАРНА "молба за съвет - последователност при започване на основен р"
ВТОРА-ПЛОВДИВ "Проект за отопление с камина и вентилация",
и ТРЕТА-ВАРНА "помощ при ТИ на северни неотопляеми части на апарт."
е в пълна сила и тук.

Моите препоръки. В смисъл, че не настоявам, а така бих го направил за себе си.
1. Никакъкъв пенополистирен във жилищно помещение.
А то и няма нужда от топлоизолация (вътрешна) по външните стени, нито на тези към стълбището.
2. Топлоизолации само на таваните на жилищните помещения, по желание и на коридорите.
Минерална вата 50 мм, и паронепроницаема мембрана под нея, по-нататък гипскартон.
3. Влагоуловител компресорен тип 10 кг/24 часа, работещ в помещението,
което в момента се обитава, или има повече влага,
примерно кулинарна влага при готвене, спалня през нощта, хол при гладене в него. Тежи около 12 кг, и тубичка 5 л към него.
поддържане на относителна влажност във всички помещения 55-60.
4. Монтаж на вентилатор 100 м3/ч във WC, работещ по часовник 50 % час работа - час почивка, опитно по влажност под 60 % до 2-3 часа почивка
5. Монтаж на трансферни решетки при скорост на въздуха 0.5 м/сек през тях
ниско долу на вратите към балкона, хола + спалня + кухня + WC-Баня към коридора (само още една графа към сметките за площ на решетките)
6. Дограмата на спалнята трябва да има вентилационни отвори.
Ако не е поръчана добре, ако е монтирана - доп. поръчка за вентилационни отвори, стандартни, дебит 7-8 м3/ч.
По принцип трасферната решетка на вратата на хола към терасата може да се замени със също такива вент. отвори, обаче на дограмата.
Допустима е и комбинация.
7. Необходима топлинна мощност 6 КВт, необходима монтирана ел. мощност 8 КВт,
пропорционално разпределена по стаите и лира 400-600 Вт или ел.конвектор бански (висок клас на изолация) в банята.
8. Италиански алуминиеви радиатори. Термоглави за оптимално управление на температурата в помещението.
Котел с програмируем панел за 24 часа, минимум.
9. Циркулационен флуид дестилирана (дейонизирана) вода с алкалност около 8.
10. Алтернативно решение само за вентилацията, с по-ниска степен на лукс.
Постоянната принудителна вентилация може да се замени
с минимум 4-кратно проветряване през 5-6 часа на помещенията за по 15-на минути.
Банският вентилатор също може да отпадне.
Това е въпрос на лукс или привикване с постоянен ангажимент за проветряване, задължителен за пластмасова дограма.
Успех.
"Честността е най-големият лукс, който човек може да си позволи." - Джеръм Клапка Джеръм
academil
Експерт

Мнениеот rokomen на 12 Юни 2012 16:54

Благодаря много! Значи да разбирам, че втория вариант за смятане е правилния (загубите + 30 - 40 %) резерв. XPS предвиждам само на подовете под новата замазка иначе ще е картон с каширана с алуминий вата.
Сега ще изчета и другите теми.
rokomen
Потребител

Мнениеот rokomen на 12 Юни 2012 16:56

Благодаря много! Значи да разбирам, че втория вариант за смятане е правилния (загубите + 30 - 40 %) резерв. XPS предвиждам само на подовете под новата замазка иначе ще е картон с каширана с алуминий вата.
rokomen
Потребител

Мнениеот academil на 12 Юни 2012 17:22

rokomen написа:Благодаря много! Значи да разбирам, че втория вариант за смятане е правилния (загубите + 30 - 40 %) резерв. XPS предвиждам само на подовете под новата замазка иначе ще е картон с каширана с алуминий вата.

Съжалявам, никакви варианти на изчислителни алгоритми или процедури за взимане на инженерно решение не съм препоръчвал.
Използваната методология е съвършено различна, по собствени номограми, таблици, програми, проверявам няколко сценария,
и в случая съм описал най-добрия резултат по два-три критерия.
Рядко го правя, да публикувам резултата тук, и най-вероятно е за последен път.

XPS под 5 см замазка е допустимо приложение.
Каширана вата е отлично решение.

Още веднъж успех.
academil
Експерт

Мнениеот rokomen на 12 Юни 2012 18:17

Ok разбрах и вече се чуствам привилегирован :) за което още веднъж благодаря. За съжаление дограмата вече е сложена и е без отвори с изключение на тези за конденза които са в касата и за отичане навън. Трябва да си призная, че за пръв път чувам за такива вентилационни отвори, но ще питам хората които ги монтираха дали ще може да ми ги монтират допълнително. За решетките на вратите вече съм виждал, а и още не са поръчани.
За вентилацията маи ще е ръчна :) защото не живеем там постояно и няма кои да глади и готви.
Благодаря още веднъж.
rokomen
Потребител

Мнениеот rokomen на 12 Юни 2012 19:28

Надявам се да не е нахално вече от моя страна, но имам още един въпрос кои е по - добрия вариант за радиаторите тъи като имам разтояние от пода до подпрозоречния перваз 88см до колкото разбрах разтоянието от пода до долната част на радиатора трябва да е около 20см ако поставя радиатор с h-568mm остават 11,2см до перваза или да взема радиатор с h-418mm и тогава става 20см + 41,8см и ми остават 26,2см до перваза. Става въпрос за по добрата циркулация на въздуха около него.
rokomen
Потребител

Мнениеот academil на 13 Юни 2012 05:53

rokomen написа:Надявам се да не е нахално вече...

Все още не... sk (1).gif

rokomen написа:...Става въпрос за по-добрата циркулация на въздуха около него.

По-добрата циркулация от гледна точка на теорията на топлообменнните апарати -
а всеки радиатор е топлообмененен апарат,
може да стане само чрез интензификация на конвективния топлообмен
и преминаване от ламинарен в турбулентен режим,
което за жилищно помещение не е твърде подходящо - силен вятър, преминаваш от свистене в бучене.
По-просто като резултат - минимална топлообменна площ, в случая при свободна конвекция максимална височина.
НЕ.

По-малката специфична мощност на глидер определя по-ниски ентропийни загуби
поради по-малката температурна разлика между греещия флуид и подгрявания въздух,
съответно по-ниски скорости на температурно обусловена конвекция и значително по-комфортен микроклимат.
ДА.
academil
Експерт

Мнениеот rokomen на 13 Юни 2012 11:15

По-малката специфична мощност на глидер определя по-ниски ентропийни загуби
поради по-малката температурна разлика между греещия флуид и подгрявания въздух,
съответно по-ниски скорости на температурно обусловена конвекция и значително по-комфортен микроклимат.
ДА.[/quote]
Значи да разбирам по - малки глидери с по - малка мощност, но по - голям брой.
Примерно спрял съм се на 500мм междуосово разтояние и има такива с 172W за ребро и 144W за ребро да си избера по - маломощния вариант и за сметка на това да увелича броя на глидерите.

Котела които съм си избрал е 9kW защото тоя производител за монофазни има 6 или 9 няма 8kW в този случаи може ли да разпределям пропорционално по стаите 9kW или да си ги деля на 8kW както казахте и преди това да извада 500W за лирата в банята. Има и нещо друго което ме смущава захраняащите тръби на котела са 3/4 или 18цола, а като четох 18цола захранват 4200W, по план ще е с колекторно тъбло от което ще тръгеат тръби по 16цола към стаите като товара няма да превишава 3200W за всеки кръг, но общо ако е 8kW в колектора не трябва ли и тръбите които захранват колектора да са по - големи?
rokomen
Потребител

Мнениеот academil на 13 Юни 2012 12:26

rokomen написа:...по - малки глидери с по - малка мощност, но по - голям брой.
Примерно спрял съм се на 500мм междуосово разтояние и има такива с 172W за ребро и 144W за ребро да си избера по - маломощния вариант и за сметка на това да увелича броя на глидерите.

Да, по-ниски, по-голям брой в хоризонтално направление, колкото и да е парадоксално.
Не бива обаче да се влиза в конфликт с естетиката.
Имам предвид алуминиеви радиатори, италиански.
Междуосовото им разстояние е почти еднакво при различните модели и марки.

rokomen написа:...
Котела които съм си избрал е 9kW защото тоя производител за монофазни има 6 или 9 няма 8kW ....Има и нещо друго което ме смущава захраняащите тръби на котела са 3/4 или 18цола...не трябва ли и тръбите които захранват колектора да са по - големи?

Добре, 9 КВт, важното е, че КПД не се променя в зависимост от натоварването,
малко повече инвестиция, но вероятно с по-дълъг амортизационен период.
От 9 КВт се изважда мощността на лирата 500 Вт и останалите 8.5 КВт се разпределят пропорционално на изчислените отоплителни мощности,
и съответно по 144 Вт/глидер се определя броя на глидерите на всеки радиатор за отделните стаи.

Тръбите са 3/8 цола, което е приблизително 18 мм, този диаметър е подходящ за отделните кръгове до радиаторите в отделните стаи.
От котела до разпределителния колектор и от приемателния колектор до котела тръби минимум 1 цол, 25.4 мм,
а за 9 ползваеми киловата, то 1 цол и една осма, около 28 мм или цол и четвърт, 30 мм.
academil
Експерт

Мнениеот rokomen на 13 Юни 2012 13:26

Е точно за това питах защото изхода и входа на котела към колекторите е 3/4"
Присъединителни размери – в милиметри
1 – манометър
2 – подаваща тръба към отоплението – ?”
3 – проход за свързващи кабели
4 – изпразващ вентил
5 – проход за захранващ ел. кабел
6 – Възвратна тръба от отоплението – ? “
7 – отвор на предпазния клапан
rokomen
Потребител

Мнениеот academil на 13 Юни 2012 14:03

Ако това са извадки от инструкцията към котела всякакви въпроси не само са безпредметни,
но могат да се счетат и за провокативни.
А измененията могат да доведат до анулиране на гаранцията,
без значение дали са правилни и подобряват определени технически/хидравлически параметри, които са зле фабрично.
academil
Експерт

ПредишнаСледваща

Назад към ОВК и БГВ