Изграждане на ограда!

Строежи, огради, подпорни стени, терасиране и др.

Изграждане на ограда!

Мнениеот ba6ticata на 16 Яну 2011 21:25

Тъй като ми предстои изграждане на прозирна ограда,имам нужда от съвети,като например:допустимо ли е дебелината на бетоновия пояс(с височина 60см.от кота терен) да е 15см. и каква трябва да е арматурата за такъв размер- решетка или пръчки с бигли?Каква част от оградата е допустимо да бъде в парцела на комшията или по точно по закон дали може половинката да е в неговата част?Благодаря ви предварително.
ba6ticata
Потребител

Re: Изграждане на ограда!

Мнениеот satansho на 17 Яну 2011 05:09

на теория дори и за телена ограда се изисква проект и разрешително за строеж.също и трасиране от геодезист и задаване границите на имота.би трябвало разходите по определянето и изграждането да са общи за съседите.разбира се задължително е и присъствието на съседа.такава ограда може да се направи и без съгласието на съседа при положение че е разположена във твоят имот.което автоматично казва къде в другият случай трябва да е- по средата.приблизително 1/3 от видимата част трябва да е в земята, но не по малко от 50см, добре е да е под зоната за замръзване на почвата което за на'ште георафски ширини е 80см.трябва и да е съобразена с терена и в зависимост от това да има стъпки през определно растояние, като те се правят от обратната страна на по ниската част от терена.в този случай играе ролята и на подпорна стена.арматурата е бигли и хоризонтални 'къдрави' железа или мрежа, принципно.разбира се това трябва да е казано в проекта въз основа на който се дава разрешително.

ето и нагледно какъв е принципа на подземната част, в случай че има денивилация

Изображение

Uploaded with ImageShack.us

Успех sk (43).gif
Аватар
satansho
Нарушил правилата на форума

Мнениеот dango на 17 Яну 2011 10:59

satansho, принципно си прав, но с това мнение направо хвърли човека в размисли.
До колкото разбирам ba6ticata не иска подпорна стена, а обикновена оградна стеничка. За подпорна стена изискванията и условията на работа са много различни и там наистина трябва сериозно проучване и проект от специалист, но за случая не мисля, че са нужни.

За неговата цел според мен е нужно единствено малко да увеличи ширината от 15см на 20см. Дълбочината на вкопаване не мисля, че е нужно да е повече от 50см, но това зависи от терена и почвата. Армировка може да сложи най-много обикновена мрежа Ф6 15х15см нарязана на ивици по 1м. сложени от двете страни на кофража на около 3см от навътре от повърността, за премостване на евентуални напрежения и поява на пукнатини, иначе за друго не виждам да е нужно. Също ако оградата е много дълга е хубаво да се раздели на няколко части и да се остави деформационна фуга.
Аватар
dango
Активен потребител

Мнениеот satansho на 17 Яну 2011 12:16

'вметнах' това за подпорната стена защото не виждам смисъл вътрешна граница на имот да се прави с бетон и нагоре с мрежа освен ако няма денивелация.безмислено е . sk (29).gif

ако искаш да не ти надничат най безболезено е с тия зелените зебла(мисля че така се казваше).ако не- вадиш разрешителноо и дигаш дувар.
в другия случай просто купувате мрежа и колове с съседа и не се занимавате с глупости
Аватар
satansho

Мнениеот ba6ticata на 19 Яну 2011 07:31

Благодаря за отговорите.Имам проект и разрешително за оградата,но притеснението ми идва от това,че една от страните(37м.) е мера в момента,като има някакви собственици,които не са се мяркали повече от 10г.Предполагам,че в случая ако изградя всичко в моята част няма да имам проблеми.Иначе проекта ми е за прозирна ограда до 220см. над терена,като долу да има бетонов пояс за здравина, а и да не влизат коренища на бурените.Денивелацията е около 40 см. за тези 37м.
ba6ticata
Потребител

Мнениеот dango на 19 Яну 2011 11:12

Ето какво е казано в чл.48. от ЗУТ (Закон за устройство на територията) по отношение на оградите.
Чл. 48. (1) Урегулираните поземлени имоти могат да се ограждат към улицата и към съседните урегулирани поземлени имоти.
(2) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) Кметът на общината по предложение на общинския експертен съвет определя общите изисквания към оградите (вид, форма, височина, материали и други) съобразно видовете устройствени зони и територии, оформянето на първостепенната улична мрежа и другите публични пространства, теренните особености, предназначението на поземлените имоти и в съответствие с правилата и нормативите към действащите подробни устройствени планове.
(3) (Доп. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) Оградите към съседните урегулирани поземлени имоти се разполагат с равни части в двата имота. Когато оградата е плътна с височина над 0,6 м, тя се допуска въз основа на изрично писмено съгласие на собствениците на засегнатите имоти и ако разстоянието от оградата до жилище в първия етаж на сграда в съседния урегулиран поземлен имот е по-голямо или равно на височината на плътната част на оградата. Допустимо е оградата да се разположи и изцяло в имота на възложителя.
(4) (Нова - ДВ, бр. 103 от 2005 г.) При липса на съгласие на собственик на засегнат имот строителството на плътна ограда между съседни имоти с височина на плътната част над 0,6 м се допуска при спазване на изискванията на ал. 3, изречение второ, като оградата се разполага изцяло в имота на възложителя.
(5) (Предишна ал. 4 - ДВ, бр. 103 от 2005 г.) Допустимо е оградите да бъдат с височина до 2,2 м над прилежащия терен. При денивелация на терена между съседни урегулирани поземлени имоти височината на плътната част на оградата се отчита спрямо котата на по-ниския прилежащ терен.
(6) (Нова - ДВ, бр. 103 от 2005 г.) При денивелация на терена между съседни урегулирани поземлени имоти над 1,5 м височината на плътната част на оградата е до 0,6 м спрямо котата на по-високия прилежащ терен.
(7) (Предишна ал. 5 - ДВ, бр. 103 от 2005 г.) Към улицата височината на плътната част на оградата трябва да бъде до 0,6 м.
(8) (Нова - ДВ, бр. 65 от 2003 г., предишна ал. 7 - ДВ, бр. 103 от 2005 г.) Извън границите на урбанизираните територии и в неурегулираните части на населените места се допуска поземлените имоти да се ограждат само с леки огради, съобразени с изискванията по ал. 2.
(9) (Доп. - ДВ, бр. 65 от 2003 г., предишна ал. 6, изм. - ДВ, бр. 103 от 2005 г., изм. - ДВ, бр. 61 от 2007 г., в сила от 27.07.2007 г.) Строителството на огради в случаите по ал. 3 и 4, както и в отклонение от изискванията по ал. 2, 5 и 7, се разрешава за обекти на културно-историческото наследство, а в останалите случаи - съобразно предназначението на урегулирания поземлен имот и с оглед осигуряването на архитектурно единство, от главния архитект на общината въз основа на индивидуален архитектурен проект.

Според моето тълкование на т.3 от закона, ако я разположиш по равно в двата имота, не трябва да имаш проблем със съедите. А пък разположиш ли я изцяло в твоя имот, съвсем изключваш възможностите за претенции от тяхна страна. Така че избора е твой.
Аватар
dango
Активен потребител

Мнениеот satansho на 19 Яну 2011 17:09

има една малка подробност ли, тънкост ли да я нарека..
Не случайно казах че трябва съседа да е там.На мойта вила съседите ми, не преките(слава богу) всеки вика свой геодезист и всеки който викаха на различно място слага колчетата.Тук 10 см насам, там 15см навънка направо да се разплаче човек.В резултата на което пътя м/у имотите придобива все по странна и неназоваема форма.А кой знае защо в картографските скици е прав.. sk (43).gifАко съседа присъства това изключва в голяма стене по сетнешни ппретенции че геодесиста е бил кривоглед и всякакви такива.
Също така има голям шанс съседа да го хване съвестаи да сложи някой лев за оградата.Все пак е обща, нали така :) ?
Аватар
satansho

Мнениеот ba6ticata на 19 Яну 2011 21:49

Благодаря и на двама ви за съветите.Хубавото при мен(поне така смятам) е, че геодезиста е оторизиран за този район и само неговите замервания се зачитат в общината.Заедно с проекта за оградата съм приложил и скиците с неговия подпис.Още веднъж - Благодаря.
ba6ticata
Потребител

Мнениеот rockwall на 22 Яну 2011 19:06

ако можеш по скиците в кадастъра да разбереш кой е собственика и да го откриеш, ще е най-добре

щом имаш проект и си ОК с геодезическите измервания мисля че няма проблем, но пък знае ли човек - може съседите да искат да дадат по някой лев за ограда sk (43).gif
http://www.rockwallstone.eu
Изкуствен Камък - Естествена Красота
Аватар
rockwall
Специалист - консултант

Мнениеот ba6ticata на 22 Яну 2011 21:35

Може би,но в техния имот няма дори ъглови колове!Просто не ми се чака.
ba6ticata
Потребител

Мнениеот ilyopilyo на 05 Фев 2013 01:51

Здравейте , имам ъглов парцел с откос към една от улиците = 80см. Откоса е укрепен с камани, които имат функцията на подпорна стена ,да предотврати свличането на земната маса на улицата. Трасирана е границата на имота която е във високата част на откоса и идва ред за оградата ,за която всичкия каманак и кореняк трябва да се отстрани . Вглавата веднага идва мисълта за фундиране на котата на улицата , подпорна стена =80см. с дренаж .... и какво остава за тези 60см. плътна част от към улицата ?!?! (не мога ли да меря 60см. от котата на имота , а от към улицата да стане 140см. висока ).
Дали може да мине като подпорна стена с височина до 2,00м. и да се надскочи ограничението от 60см. плътна част от към улица?

дори не искам да споменавам че и по протежение на другата улица е също така , с една добавка че и улицата е под наклон ... има поне 2-3 метра денивелация на наклона от единия край на оградата до ъгъла!
Много ще съм благодарен за помощта ви :)
ilyopilyo

Назад към Земни работи, кофраж, армиране и стоманобетон