узаконяване на масивна ограда

Строежи, огради, подпорни стени, терасиране и др.

узаконяване на масивна ограда

Мнениеот timon_tg на 09 Ное 2011 17:48

Здравейте,
Стигнах до момента, в който вече имам разрешително за строеж на масивна ограда от общината и арх. план. Казаха ми от общината, че сега трябва да си извадя разрешително за линия и откриване на строителна площадка. Парцелът ми е в регулация, няма нищо друго на него и е на село :).
На мен идеята ми е сам да си я направя, но доколкото прочетох, ако отрия строителна площадка трябва да има после и строителен контрол или някоя лицензирана строителна фирма.
Въпросът ми е ако "пропусна" тази стъпка с линията и площадката тази ограда после ще остане незаконно построена или какво ?
Все пак на село 99% от оградите са сигурно такива :)
Благодаря
timon_tg
Потребител

Re: узаконяване на масивна ограда

Мнениеот rockwall на 09 Ное 2011 18:48

Изображение + чл.48. от ЗУТ + Изображение
http://www.rockwallstone.eu
Изкуствен Камък - Естествена Красота
Аватар
rockwall
Специалист - консултант

Мнениеот timon_tg на 09 Ное 2011 21:42

не виждам как този закон ми отговаря на въпроса.
Оградата е изцяло в моя имот.
timon_tg
Потребител

Мнениеот Flo на 09 Ное 2011 23:01

timon_tg написа:не виждам как този закон ми отговаря на въпроса.
Оградата е изцяло в моя имот.

Не знам дали този закон ще ти отговори на въпроса напълно, но виж какво гласи ЗУТ чл.147 Не се изисква одобряване на инвестиционни проекти за издаване на разрешение за строеж за:
т.7. огради,градински и паркови елементи с височина до 2,20 м над прилежащия терен

После като видиш какво представлява Протокол за откриване на строителна линия и ниво ще разбереш,че нещо са те подвели и със строителния надзор/наричаш го контрол/и със лицензираните строители, както и със самия проект!
Flo
БЕТОНИ
БЕТОНИ

Мнениеот timon_tg на 10 Ное 2011 00:18

това до колкото разбрах е в сила само за огради с плътна част до 60 см и останалото прозрачно(мрежа), а не плътен зид.
timon_tg
Потребител

Мнениеот academil на 10 Ное 2011 08:01

Въпросът не е зададен правилно, иде реч за "изграждане на масивна ограда по законоустановения ред",
щото "узаконяване на масивна ограда (незаконен строеж)" го пращам на арменския поп.

timon_tg написа:...Все пак на село 99% от оградите са сигурно такива...

Едва ли са плътни, толкова високи, и едва ли всички са строени по ЗУТ, а най-вероятно по ЗТСУ.
И въобще статистическите факти не се считат за правно основание.
Е, със сигурност 99% са собствено ръкоделно изпълнение на собственика.

timon_tg написа:...Въпросът ми е ако "пропусна" тази стъпка с линията и площадката тази ограда после ще остане незаконно построена или какво ?

ЗА КОИ СТРОЕЖИ НЕ СЕ ОТКРИВА СТРОИТЕЛНА ПЛОЩАДКА
Отговор от ДНСК

За строежите от шеста категория по чл.147,ал.1, т.2,3,5, 7 и 8 на ЗУТ,
когато се разполагат по имотните граници на поземлените имоти се съставя по Раздел II
протокол образец № 2 „Определяне на строителна линия и ниво на строежа” .

За останалите строежи от шеста категория не се съставят актове и протоколи.

Редът и условията за съставяне на актове и протоколи са определени с наредба № 3 от 31.07.2003 г.
за съставяне на актове и протоколи по време на строителство (ДВ, бр.72/2003г.).

Е, ДНСК отговаря на въпроса - ДА, НЕЗАКОННА ЩЕ Е .

timon_tg написа:...доколкото прочетох, ако открия строителна площадка трябва да има после и строителен контрол или някоя лицензирана строителна фирма.

Чл.147 ЗУТ
(2) (Изм. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) За строежите по ал. 1, т. 1, 3, 5, 7, 11 и 12 се представя становище на инженер-конструктор с указания за изпълнението им.
и
Чл. 147. (1) (Доп. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) Не се изисква одобряване на инвестиционни проекти за издаване на разрешение за строеж за:
...
7. огради
...

Подвели са те с инвестиционния проект, но да приемем, че същият замества становището на инженер-конструктор, само дето е доста по-скъп.
Протокол за определяне на строителна линия е необходим за избягване на бъдещи съдебни спорове за граници и въздействие,
същото и за определяне на ниво на строежа при съществени денивелации спрямо съседните парцели,
и не е строителна необходимост с всички атрибути по ЗУТ, напр. планове за извозване на хумус, земни маси и отпадъци и съгласуване с МВР,
план за безопасност и здраве и др.п.
От което по-нататък следва - няма нужда от строителен надзор, нито от изпълнение от лицензирана строителна фирма.

timon_tg написа:...На мен идеята ми е сам да си я направя...

Викай някой от кметството да набиете колчетата, след което писмен протокол !
И опъвай конеца, грабвай отвеса !

Успех !
"Честността е най-големият лукс, който човек може да си позволи." - Джеръм Клапка Джеръм
academil
Експерт

Мнениеот timon_tg на 10 Ное 2011 10:27

Благодаря за подробния отговор.
Ще извикам някой от общината да я тегли тая линия..пък ще видим какво ще измислят още...не мислех че разрешението за строеж на една ограда изисква толкова нерви,знания и процедури :datz:
timon_tg
Потребител

Мнениеот VspFinance на 17 Ное 2011 16:53

Здравей, аз лятото си изкарах разрешително за строеж на ограда, преди да ми го дадът от общината ме накараха да им представя инженерно становище.
след това ми казаха, че трябва да си намеря лицензирана фирма, която се занимава с геодезия да ми сложи точките.
След това си строя оградата и си пазя документите/документа от общината и документа от геодезиста/ и това са ми документите, че оградата си е законна и никъде повече не се ходи да се декларира ;)
VspFinance

Мнениеот Дайвар на 13 Дек 2011 15:21

Да попитам и аз, колко в днешно време излиза геодезията за определяне на точките по граница на имот? Ориентировъчно на точка или как?
Става въпрос за една граница, тоест за 2 точки минимум, не за определяне всички граници на имота, ами само към единия съсед .
Дайвар
Нарушил правилата на форума
Нарушил правилата на форума

Мнениеот Flo на 15 Дек 2011 21:03

Дайвар написа:Да попитам и аз, колко в днешно време излиза геодезията за определяне на точките по граница на имот? Ориентировъчно на точка или как?
Става въпрос за една граница, тоест за 2 точки минимум, не за определяне всички граници на имота, ами само към единия съсед .

От 20 до 50 лв. на точка и трябва да ги хванеш на кеф,щото за 2 точки не им се ходи,ама по Коледа стават чудеса!
Flo
БЕТОНИ
БЕТОНИ

Назад към Земни работи, кофраж, армиране и стоманобетон