Строителство по стопански начин

Строежи, огради, подпорни стени, терасиране и др.

Строителство по стопански начин

Мнениеот radost588 на 22 Май 2012 19:18

Здравейте, искам да попитам дали някой се е сблъсквал с подобен проблем, за да сподели опит: Възможно ли е една фирма да построи за собствена сметка и от свое име някаква сграда за собствени нужди, но същевременно да бъде подизпълнител на друга строителна фирма, която е регистрирана в Камарата на строителите? Как мислите?
radost588
Потребител

Re: Строителство по стопански начин

Мнениеот Flo на 22 Май 2012 19:41

radost588 написа:Здравейте, искам да попитам дали някой се е сблъсквал с подобен проблем, за да сподели опит: Възможно ли е една фирма да построи за собствена сметка и от свое име някаква сграда за собствени нужди, но същевременно да бъде подизпълнител на друга строителна фирма, която е регистрирана в Камарата на строителите? Как мислите?

От свое име пък подизпълнител не се връзват нещата. Може би трябва да се каже фирма да построи от името на на регистриран строител за собствена сметка.Така да!
Flo
БЕТОНИ
БЕТОНИ

Мнениеот radost588 на 22 Май 2012 23:05

Да, така се получава, но искам да попитам дали не противоречи на някакви Наредби и закони, дали може да стане. Как може да се оформи едно такова строителство - с договор между фирмата и регистрирания строител, пък строителят няма да е изпълнител на проекта. Трябва да се ползва само името на строителя и неговата регистрация. Моля ви, някой ако може да даде някакви идеи или ако някой е имал подобен случай, че нещо не ми е ясна картинката.
radost588
Потребител

Мнениеот Flo на 23 Май 2012 08:09

Документално нещата се оформят при съставянето на Протокол 2 за откриване на строителна линия и ниво.Там се вписва инвеститора,строителя,регистриран в стр.камара и техническия ръководител.Службата по контрол на строителството проверява правоспособността на техническия ръководител,за което трябва да се представи диплома и договора с който е нает от инвеститора.Техническият ръководител може да бъде и с договор към строителя,нает за обекта.За строителната фирма се представя удостоверението за регистрация. Няма изискване да се представят договори между строителя и подизпълнителя.Така всички строителни работи могат да се извършат от подизпълнител ,но в крайна сметка отговорността е на строителя.В ЗУТ има цял раздел за отговорността на строителя и какво включва.Щом ще се занимаваш със строителство редно е да го изчетеш този закон поне няколко пъти.

п.с. Не каза строителството каква категория е ,ако е 5 категория обекта,може да минеш и без строител от камарата и строителен надзор. Задължително е договор с технически ръководител,който организира и строителните работи и документацията.Аз така направих,сключих договор с техн.ръководител и си наемам разни работници. Протокола го изкарах през 2010 г. като вписах начин на строителство-стопански начин.Сега ,ако има някакви изменения нормативни за тези 2 години,не мога да кажа,щото не съм следил измененията на нормативите в тази посока,и защото вече не ме касаят .
Flo
БЕТОНИ
БЕТОНИ

Мнениеот radost588 на 23 Май 2012 10:22

Благодаря много за разясненията, обектът е 3-та категория мисля и трябва да има надзор и регистриран строител. sk (25).gif Чудно ми е какво ще стане с отчитането на приходите от едно такова строителство - възложителят ще бъде и изпълнител на обекта, ще трябва най-вероятно да издаде фактура на регистрирания строител за извършените СМР, после той от своя страна пак трябва да издаде фактура обратно на възложителя, става едно завъртане на ДДС, много ми се вижда неясно. Не може ли фирмата да си строи по стопански начин и за своя сметка, а да изплати на регистрирания строител само нещо като хонорар, не знам законово как да се оформят договорните отношения.
radost588
Потребител

Мнениеот admin на 23 Май 2012 10:31

3-та категория строежи не могат да се строят по стопански начин. Едва ли ще намериш фирма, вписана в строителния регистър, която да си сложи главата в торбата, за да можеш да си построиш постройката по-евтино. Искам да кажа, че няма фирма, която да се съгласи да носи подобна отговорност за какъвто и да било (разумен) хонорар.
На мен лично са ми предлагали подобни врътки, когато бях вписан, но така и не се съгласих. Това е опасно начинание за всяка фирма с нормална дейност, защото отговорността ще се носи именно от фирмата сложила подписа си в документите.
SHL - Строителство и ремонт
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
http://www.bgremonti.com
http://www.otpushvane.com
Аватар
admin
СМР
СМР

Мнениеот radost588 на 23 Май 2012 10:39

Има ли законова пречка 3-категория строежи да се строят по стопански начин? Намерила съм регистриран строител, който да отговаря за строежа, без да има претенции да го строи, но ще осъществява постоянен контрол на обекта от техен строителен инженер. Съответно трябва да си получи и полагащо възнаграждение, само не знам още как ще се оформят нещата.
radost588
Потребител

Мнениеот admin на 23 Май 2012 17:00

Щом по документи ще го строи строител вписан в регистъра, значи няма да има проблем. Ако има проблеми, те ще бъдат за негова сметка впоследствие. Въпросът се състои в това, че обекти от първа до четвърта категория не може да се строят по стопански начин.
В момента не мога да цитирам закона, но съм сигурен, че е така.
Аватар
admin
СМР
СМР

Мнениеот calm на 23 Май 2012 17:17

Да, ама не. Проблемите остават за инвеститора. За това посъветвах колежката, а и мисля че това е най- правилно, да се регистрира в КСБ и да си строи сградата. Това е най- лекия и евтин вариант. sk (49).gif
calm
Потребител

Мнениеот admin на 23 Май 2012 17:19

calm написа:Да, ама не. Проблемите остават за инвеститора. За това посъветвах колежката, а и мисля че това е най- правилно, да се регистрира в КСБ и да си строи сградата. Това е най- лекия и евтин вариант. sk (49).gif

Съгласен съм напълно! sk (49).gif
Просто ще отнеме повече време.
Аватар
admin
СМР
СМР

Мнениеот academil на 23 Май 2012 18:18

Търсената схема от уважаемата radost588 е т.н. изпълнение от Главен изпълнител (ГИ),
която въобще е извън категориите на строителство по стопански начин.
Впрочем във форума има детайлно развита тема за строителство по стопански начин.
Следва да се потърси, намери и прочете от всеки интересуващ се преди да зададе въпрос.

Обикновено въпросната схема се базира на една куха строителна фирма (без каквато и да е база, техника, инструментариум и пр.),
състояща се от управител, секретарка и 2-3 плаващи инженери. Разбира се регистрирана.
Има много такива, и твърде успешно работят.
Разбира се има и ГИ - пълноценна строителна фирма с голям щат, техника, база, бетонов възел и пр.
ГИ печели търг, конкурс, ОП или договаря обект, обикновено това са обекти 3-та и 4-та категория.
Сключва договор за изпълнение по ЗЗД с инвеститора, който може да е и физическо и юридическо лице.
ГИ назначава за срока на обекта (минимално необходимите длъжности):
- технически ръководител - води Заповедната книга, протоколи, приема СМР
- ръководител проект(началник-строеж, контрольор, супервайзор и пр.) - актуализира проекти, връзка с община, инфраструктурни фирми
(ток, вода, телефон, достъп, път, отпадъци), приема протокол 19 и сметка 22; подготвя протоколи по акт 15 и акт 16, и приключване на обекта
- отговорник по БУТ.
ГИ сключва договор с НСН (НСН може и директно с Инвеститора), а с Инвеститорски контрол - по желание на Инвеститора,
и с подизпълнители по отделните части - по ЗЗД.
Няма никакви законови ограничение към подизпълнителите.
Но има нормативни изисквания, напр. да имат по договор ел.монтажници с клас, заварчици - със сертификат и пр.
ГИ си начислява 5 % върху извършените СМР от всеки подизпълнител, и това е сумата, която плаща инвеститорът на ГИ по сметка 22.
В хода на строителството цялата отговорност е на главния изпълнител, напр. при трудова злополука, подизпълнителите рядко излизат виновни.
Гаранциите се носят от ГИ, но по същество ГИ ги прехвърля на подизпълнителите в клаузите на договорите.
ГИ задържа 10 % от всяко плащане в едногодишен срок за удръжки при неспазено качество или за спешни ремонти.
Обикновено цялата подготвителна офисно-юридическа дейност по един обект е не повече от 4-5 дни.
Обаче при наличие на архив.

Зададените въпроси в конкретния случай дефинират твърде слаби познания по законодателството,
а още са необходими и знания и опит по трудово законодателство, ЗЗД, типови договори, и още и още,
вкл. и от съгласилият се да бъде ГИ.

Несъмнено една регистрация, дори и за еднократно ползване, може да е по-бавна във времето,
но не е свързана с подобни двойни юридически, финансови и счетоводни схеми,
и е за предпочитане.
Друг е въпросът, ако регистрацията е нежелателна, защото знам и за такива случаи.
Персонални въпроси: academil@mail.bg
На лица без форумен статус не отговарям.
academil
Експерт

Мнениеот radost588 на 23 Май 2012 23:12

Благодаря на всички отзовали се, мисля да задействам регистрацията в КСБ. Така или иначе имаме още време, заради предстоящия летен сезон. Добре е, когато се предвидят нещата по-отдалече, за да се планират. Информацията и съветите от професионалисти в областта са много ценни!
radost588
Потребител

Мнениеот calm на 26 Май 2012 01:16

academil написа:Няма никакви законови ограничение към подизпълнителите.
Но има нормативни изисквания, напр. да имат по договор ел.монтажници с клас, заварчици - със сертификат и пр.

Позволете ми да не се съглася. Ограничение има- подизпълнителите трябва да са вписани в ЦПРС. Друг е въпроса каква е реалността.
Ще цитирам малка част от отговор на ДНСК по повод мое питане, касаещо наемане на подизпълнители- фирми за изпълнение на довършителни работи на строеж:
Съгласно чл.3, ал.2 от ЗКС, строителите, изпълняващи строежи от първа до пета категория по чл.137, ал.1 от ЗУТ или отделни видове строителни и монтажни работи посочени в Националната класификация на икономическите дейности, позиция "Строителство", подлежат на вписване в ЦПРС.
Относно изискванията за вписване в ЦПРС на лицата извършващи строителство, следва да се има предвид, че в случаите, при които предмета на договора обхваща цялостно изграждане на даден строеж, то изпълнителят на договора- строител, следва да е вписан в ЦПРС, с обхват на вписване който му позволява изпълнението на съответната категория строеж, като лицето, което сключва договора, е страна при документирането на всички обстоятелства, свързани с изпълнението на строежа, а именно при съставяне на изискуемите по нормативна уредба актове и протоколи по време на строителството.
В тези случай строителят може да сключва договори за изпълнението на отделни части или видове СМР на строежа с подизпълнители, вписани в ЦПРС за изпълнението на отделни видове СМР, посочени в Националната класификация на икономическите дейности, позиция "Строителство", без да се изисква тяхното вписване да включва съответната категория строеж.
В случаите при които са налични повече от един договор за строителство на конкретен строеж, сключени между възложителя с отделни лица- строители, то всички строители на строежа следва да са вписани в ЦПРС с обхват на вписване, позволяващ изпълнението на съответната категория строеж, въпреки че само един от тях участва при съставяне на Протокол обр.2.

За да бъде бозата пълна, ще добавя друг отговор на ДНСК на следните въпроси, свързани с извършването на строително- ремонтни, монтажни и довършителни работи в апартаменти, находящи се в жилищни и нежилищни сгради (ЕПК, панел, монолитни), с общо РЗП над 500кв.м. и с издадено Разрешение за ползване:
1. Следва ли строителите/юридически или физически/ извършващи тези дейности да бъдат вписани в Централния професионален регистър на строителите в България, когато засягат само отделни апартаменти или обекти в сградата?
2. Следва ли строителите/юридически или физически/ да бъдат вписани в ЦПРС когато извършват подмяна на сградната ВиК и Ел. инсталация, дограма, монтаж на топлоизолация по фасадата или ремонти по общите части на сградата.
3. Следва ли строителите (физически или юридически лица) да бъдат вписани в ЦПРС, когато извършват подмяна на външна дограма, монтаж на окачени тавани, изграждане на преградни стени и предстенни обшивки от гипскартон на конструкция в такива сгради, апартаменти или обекти в тях?
4. Следва ли строителите (юридически или физически лица) да бъдат вписани в ЦПРС, когато извършват реконструкции в такива сгради, апартаменти или обекти в тях, засягащи конструктивните елементи на сградата при положение, че има одобрен проект за преустройство?

Отговорът:
Съгласно чл.3, ал.2 от ЗКС, строителите, изпълняващи строежи от първа до пета категория по чл.137, ал.1 от ЗУТ или отделни видове строителни и монтажни работи посочени в Националната класификация на икономическите дейности, позиция "Строителство", подлежат на вписване в ЦПРС.
Изключение правят единствено посочените в чл.14, ал.2 на ЗКС строежи на жилищни и смесени сгради с ниско застрояване, на вилни сгради и строежи по чл.137, ал.1, т.5, букви "в" и "г" от ЗУТ, а именно строежи от допълващото застрояване, извън тези от шеста категория, както и реконструкции, преустройства, основни ремонти и смяна предназначението на строежи от пета категория, които могат да се изпълняват и от строители , които не са вписани в ЦПРС.

Какво се получава?! На теория почти всички строители трябва да са регистрирани. На практика обаче няма ограничения за подизпълнителите, защото няма НИКАКЪВ контрол, нито върху тях, нито върху паяците по фасадите, нито върху картонджиите, нито върху бояджиите.
calm
Потребител

Мнениеот academil на 26 Май 2012 08:12

calm написа:
academil написа:Няма никакви законови ограничение към подизпълнителите.

Позволете ми да не се съглася. Ограничение има- подизпълнителите трябва да са вписани в ЦПРС.

Право на реплика с мото - Всеки има право на неправилно мнение.
Дуплика - Но с правото не бива да се злоупотребява.

Уважаеми "calm" !
Много ясно и точно съм написал - не казвам като за строители, просто така си пиша,
"...няма никакви законови...Но има нормативни..."
а примерите - клас, сертификат, очевидно отнасят нормативните към подзаконовите разпореждания.
А в "...и пр." се включват - ако щеш - и всичките регистри на територията на България.
А ЦПРС е подзаконов акт по ЗКС и се подчинява на
Правилник за реда за вписване и водене на централния професионален регистър на строителя,
в който няма и запетая дори, засягаща начина на контрол.
А самият ЗКС не е кодекс, а съсловен юридически акт,
а ЦПРС не е даже задължителен за членовете по ЗКС, а пожелателен, щом се кандидатства.

В същата категория е и друго, не по-малко важно изискване, а според мен най-важно:
всяко лице изпълняващо каква да е строителна дейност да има някакво строително образование,
дори и ПУЦ, или поне някакъв (сериозен) квалификационен курс.
Лично аз съм подписал стотици документи за последните 10 години,
даващи правоспособност след три дни лекции, по-скоро повърхностни обяснения.
Все тая дали с такава или без такава.
Образованието дава и манталитет, и култура, и светоглед, и ценностни критерии.

И още, уважаеми "calm"- никак не е ясно защо цитираш ЗКС във връзка
с нерегистрирани като строители подизпълнители на строителни работи.
Под абревиатурата имам предвид ЗКС - Закон за камарата на строителите,
и на базата на кои точно обвързващи законови изисквания някои (кой) и по какъв начин по този закон
ще проверяват подизпълнител, който не е регистриран строител,
дали е записан в друг някакъв регистър, производен на този закон ?

Едните - регистрирани строители, другите пък - професионални регистрирани строители !
Кой от кой по-професионалист ! Или, по-регистриран по-професионалист !
Куп закони и два купа регистри, но 70% порутени сгради в Пернишко при трус с магнитуд 5.8.
При какъвто в Япония няма описан - там регистри нямат, случай чай да се разплиска от чаша.

Уважаеми "calm". Съвсем не намеквам, че Теронинвест има пръст в процентите.

А пропо - внимателният прочит на горецитирания Правилник, прочит - не анализ, показва,
че въпросният регистър ЦПРС е релевантен само с регистрирани по ЗКС строители.
С една дума - няма никакво ограничение, иде реч за темата.
Ние бяхме от София, сега сме от село, но доматите, макар и Чери, не ги ручаме с листата.

Позволявам си да отбележа, че нямам нужда от триплика.
От отговор от ДНСК също.
Персонални въпроси: academil@mail.bg
На лица без форумен статус не отговарям.
academil
Експерт

Мнениеот calm на 28 Май 2012 15:53

Говорим за подизпълнители на строителни и монтажни работи, нали? Или съм се объркал.
calm
Потребител

Назад към Земни работи, кофраж, армиране и стоманобетон