Топлоизолиране на под / бетонна плоча

Топлоизолиране на под / бетонна плоча

Мнениеот PavkataD на 12 Дек 2016 18:35

Здравейте всички,

Ще се радвам ако получа вашето мнение, както и препоръки за следната задача: Наемател съм на стая в общинско сграда в София област. Моето помещение е на последен втори етаж от два общо - от никъде нямам обитаеми помещения, като отдолу също е неизползващо се и неотопляемо помещение, плюс две външни стени. Поставил съм окачен таван за изолация, сменил съм дограмите и по натам ще направя и външна топлоизолация. В момента обаче трябва да се справя с пода, който представлява бетонна плоча покрита с балатум. По изисквания на ХЕИ/РЗИ не мога да поставя друго освен балатум или подобна настилка. Миналат година кондензът беше брутален и буквално течеше вода от стените - това го елиминирах с един влагоуловител (от който съм много доволен). Смених и отоплението от газова печка на климатик. Планът ми е следния:
1 - Да махна съществуващия балатум
2 - Да положа подложка за ламинат (най-дебелата възможна)
3 - Слагам OSB плоскости
4 - Балатум

Какво мислите за този подход? Някакви други по-добри решения? Нещо за което да внимавам?

Естествено трябва да стане бързо :) , защото не мога да държа затворено помещението. Желая да използвам и по-евтино решение Laie_67.gif , т.к. говорим за общински имот, който не е собствен и нещата са плаващи, ако мога така да го опиша.

Предварително благодаря за отделеното време и съвети!
Rise early. Work hard. Strike oil.
PavkataD
Потребител

Re: Топлоизолиране на под / бетонна плоча

Мнениеот емил на 12 Дек 2016 18:57

Според мен по- ефтино и добро решение не може да се измисли .
Стегни плоскостите с дюбели в бетоня , иначе ще мърдат и ще скъсат балатума .
Мн. си напънах мозака , но и аз по- добро не измислям , въпреки , че съм учил вишо . happy1.gif
Нещата са временни .
Аватар
емил
ПРОФЕСИОНАЛИСТ
ПРОФЕСИОНАЛИСТ

Мнениеот titex на 13 Дек 2016 11:51

Привет!

Аз като една тъща/свекърва да напомня, че най-много топлина се губи- направо излита, през тавана. Разбрах, че има окачен таван, но може би не е лошо и някаква изолация да има. А ако вече има още по-добре.

Лятото смених ламинатите в стаите на апартамента (след 12 години експлоатация). Мадамата дето продаваше ламинатите ме зарибяваше с някави нови супер, хипер, мега подложки около 1 см дебели за безккрайна изолация на пода sk (37).gif . Аз обаче категорично отказах, щото от долния апартамент ми идва бонуса на отоплението. Без значение как се отопляват те. Laie_67.gif Виж, за изолация на тавана бих се замислил при следващия ремонт, след 10-тина годинки ако рекъл Господ да сме живи и здрави. За да резна бонуса на комшиите от горе-последен етаж, дето се отопляват на климатици и със сигурност "лапат" и от моето парно. sk (22).gif

Но в твоя случай може и да свърши добра работа. Поинтересувай се и провери дали те устройва като цена. За нея просто нямам спомен, защото не ми е била приоритет.
"В дългосрочен план всички сме мъртви!" Джон Мейнард Кейнс
titex
Потребител

Мнениеот PavkataD на 13 Дек 2016 12:07

емил написа:......

Благодаря!

titex написа:....с някави нови супер, хипер, мега подложки около 1 см дебели за безккрайна изолация на пода...

Ще я видя тази подложка, аз така или иначе ще взимам подложка за ламинат под OSBто. Благодаря!
PavkataD
Потребител

Мнениеот titex на 13 Дек 2016 13:01

Идея!

Съпостави цена OSB+балатум спрямо ламинат. Цените на дебелия 4-5 мм балатум почват от 12-16 лв/м2. Тънкия е 1,5-2 мм дебел и върху OSB може да се прокъса...
"В дългосрочен план всички сме мъртви!" Джон Мейнард Кейнс
titex
Потребител

Мнениеот PavkataD на 13 Дек 2016 13:28

titex написа:Идея!

Съпостави цена OSB+балатум спрямо ламинат. Цените на дебелия 4-5 мм балатум почват от 12-16 лв/м2. Тънкия е 1,5-2 мм дебел и върху OSB може да се прокъса...

Не мога да сложа ламинат - такова е изискването на ХЕИ :)
PavkataD
Потребител

Мнениеот topgunnn на 15 Дек 2016 13:11

Ако можеш и не те бъркат нивата , подложката за ламинат я замени с XPS 2см. ще има по- голям ефект , а отгоре пак си слагай OSB и балатум щом така искат от ХЕИ.
topgunnn
Потребител

Мнениеот Whiskey на 04 Сеп 2017 16:32

Ще използвам темата да попитам при бетонов под, на който ще се монтира фибран 40мм + 40 см армирана циментова замазка, необходимо ли е фибранът да е залепен за бетона. Получавам разнопосочни съвети - едни майстори казват няма смисъл, други препоръчват да се залепи. В крайна сметка кой е по-добрият вариант?
Whiskey
Потребител

Мнениеот pooh на 04 Сеп 2017 20:15

Whiskey написа:Ще използвам темата да попитам при бетонов под, на който ще се монтира фибран 40мм + 40 см армирана циментова замазка, необходимо ли е фибранът да е залепен за бетона. Получавам разнопосочни съвети - едни майстори казват няма смисъл, други препоръчват да се залепи. В крайна сметка кой е по-добрият вариант?

:megaeek: a (54).gif
Първо проверете, дали пода ще издържи! КОЕ налага ТАКАВА дебелина на замазката?!
Преди да ни направят бедни, ще ни направят прости!
Колкото повече - толкова повече!
3 пъти режа ... и все късо!
Аватар
pooh
ПРОФЕСИОНАЛИСТ Сухо с-тво
ПРОФЕСИОНАЛИСТ Сухо с-тво

Мнениеот Стилиян Лукаров на 04 Сеп 2017 23:06

pooh написа:
Whiskey написа:Ще използвам темата да попитам при бетонов под, на който ще се монтира фибран 40мм + 40 см армирана циментова замазка, необходимо ли е фибранът да е залепен за бетона. Получавам разнопосочни съвети - едни майстори казват няма смисъл, други препоръчват да се залепи. В крайна сметка кой е по-добрият вариант?

:megaeek: a (54).gif
Първо проверете, дали пода ще издържи! КОЕ налага ТАКАВА дебелина на замазката?!

Тук има нещо сбъркано... замазка 40 сантиметра не се изпълнява.
Попитайте пак за дебелината или си коригирайте дименсията.
SHL - Строителство и ремонт
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
http://www.bgremonti.com
http://www.otpushvane.com
Аватар
Стилиян Лукаров
СМР
СМР

Мнениеот Whiskey на 04 Сеп 2017 23:18

Извинявам се за грубото недоразумение, става въпрос за 40 мм фибран + 40 мм. армирана замазка :). Да лепя ли фибрана за бетона или замазката сама ще си го натисне достатъчно добре, за да няма проблеми.
Whiskey
Потребител

Мнениеот Стилиян Лукаров на 05 Сеп 2017 01:06

Лепенето е технологично правилен процес, а реденето без лепене - логично разбираем, заради натиска от замазката.
И двата варианта може да бъдат изпълнени. При изпълнение на сухото редене без лепило, трябва да подсигурите по два дюбела на лист, за да не се разместят при ходене от горе и при полагане на замазката. Идеята на ТИ плоскостите е да бъдат плътно съединени една до друга без фуга между тях в която да влиза разтвор. Ако това условие се изпълни, може да се наредят без лепило.
Аватар
Стилиян Лукаров
СМР
СМР

Мнениеот PavkataD на 03 Окт 2019 15:02

Малко обратна връзка с още по-малко закъснение sk (37).gif :

Не махнах стария балатум и директно отгоре наредих листове XPS 5мм подложка за ламинат (едни сиви квадрати 50см х 50см).

След това OSB 9мм плоскости, които хванах с пирон дюбели към плочата. Отгоре залепих балатума.

Стана идеално - няма никакъв студ от плочата и вече е изключително комфортно през зимата (не "лъха" студ от пода).

Проблеми - на места изпуснаха дюбелите и с времето се разскърцаха на две места плоскостите, но е поносимо. Подозирам, че изпуснали, т.к. колеги се използват столове на колелца и скърца точно там където се седи най-често.

Благодаря на всички за мненията!
JC-ThankYou.gif
PavkataD
Потребител

Мнениеот Стилиян Лукаров на 04 Окт 2019 12:05

Никога не е късно за обратната връзка! :)
Аватар
Стилиян Лукаров
СМР
СМР

Назад към Топлоизолация