Саморазливна замазка

Зидария. Мазилки - ръчни, машинни, декоративни. Замазки. Шпакловки. Боядисване

Саморазливна замазка

Мнениеот ALEX M. на 01 Мар 2009 03:00

Зачетох се в разни стари теми и се подсетих за разни нови проблеми. Всъщност в стоителството няма стари теми, а и проблемите са си същите.
Та ... някой може ли да ми разкаже по- подробно технологията на саморазливната замазка ? Всъщност по- скоро тайната на тази гадост, щото технологията уж е проста, ама нещо хич не става така както е по снимките. Оставям на страна това, което съм виждал (то е за "куриози..."). Става въпрос за това че не ми се получава идеална замазка. По- рядка ли трябва да се направи ??? Уж я правя както пише пък ... Не знам. Има някаква тайна ! А пък е скъпичка и ме е страх да експериментирам. А и не само това че е скъпа, обикновено се прави там където няма височина и ако стане гаф :wallbash: moil.gif moil.gif :motz: :wallbash: moil.gif moil.gif :motz:
Никой не може да ни спаси
от самите нас !!!

http://vbox7.com/play:86847943#
Аватар
ALEX M.
Експерт

Re: Саморазливна замазка

Мнениеот desivaleva на 01 Мар 2009 12:51

ALEX M. написа:Зачетох се в разни стари теми и се подсетих за разни нови проблеми. Всъщност в стоителството няма стари теми, а и проблемите са си същите.
Та ... някой може ли да ми разкаже по- подробно технологията на саморазливната замазка ? Всъщност по- скоро тайната на тази гадост, щото технологията уж е проста, ама нещо хич не става така както е по снимките. Оставям на страна това, което съм виждал (то е за "куриози..."). Става въпрос за това че не ми се получава идеална замазка. По- рядка ли трябва да се направи ??? Уж я правя както пише пък ... Не знам. Има някаква тайна ! А пък е скъпичка и ме е страх да експериментирам. А и не само това че е скъпа, обикновено се прави там където няма височина и ако стане гаф :wallbash: moil.gif moil.gif :motz: :wallbash: moil.gif moil.gif :motz:

Аз доколкото съм запозната със саморазливните самонивелиращи замазки и тяхната гъстота мога да се изкажа, че рядкоста на получената смес и като за тесто за катми :D :D /все пак съм жена и друго сравнение не ми идва на ум/. При тази гъстота като я изсипеш разнеси я леко с метална маламашка и тя сама се изравнява. При наклон или неравност на помещението след нанасяне на тази замазка получаваш идеално равна повърхност. :2thumbs: :respekt:
Аватар
desivaleva
Активист

Мнениеот W123 на 01 Мар 2009 21:45

Имам две дружки които се занимават с такива работи и съм ги гледал как го правят.Пиниза според тях е докато единия налива и разтила,другия да му приготвя разтвор и да му пребърква този който ще разлива защото се утаявал по специфичен начин.
Те не използват назъбена маламашка а едни интересни такива работи като котки и стъпат на едни шипове в разлятата замазка без да им пука и разтилат задължително с иглен валяк.
От тях знам че за да се направи хубава саморазливна замазка то трябва да има равна и хоризонтирана нормална.
Впрочем къде искаш да я полагаш и защо?
Аватар
W123
Експерт

Мнениеот ValiakA на 01 Мар 2009 23:27

Предполагам че щом се изказаха активните вече не е нужно да чакам ... Laie_67.gif . Първо добре е пода да е грундиран ... това помага да увеличим отвореното време за работа ... Laie_67.gif . Как се бърка материала ... както пише на опаковката ... Laie_67.gif . Лично аз си приготвям 10/15 или колкото кошчета са ми нужни в зависимост от това каква е квадратурата на помещението ... ако има някой да помага(бърка) е добре ако няма здраве да е ... a (42).gif .Наливам вода в кошчетата колкото е нужно за половин(сега ще ви излъжа ако ви кажа точно колко е на опаковката пише) торба 25кг., толкова се събира в едно кошче ... Laie_67.gif . Насипвам материала във всичките съдове и започвам да бъркам последователно подред всяко едно за окло минута ... докато свърша първото е узряло минали са около 15мин. повтарям ... процедурата ... ако някои помагага то неспира да бърка винаги взимам кошчето в което материала се върти ... Laie_67.gif :respekt: . Както пише на опаковката от най-отдалечения ъгъл ... Laie_67.gif ...
Начините на полагане са два основни ... единият с валяк с игли и другият с маламашка гребен някой беше казал американка или каквато и да е с зъби но да не хапе ... Laie_67.gif Laie_67.gif Laie_67.gif .
сега гледам филм после ще довърша ... Laie_67.gif
Борбата е моята стихия, а победата — моето правило.
Не режа глави, но правя чудеса ... такъв съм си ... Laie_67.gif
кактус - ще разтварям цвета си само за определени хора!

Ех, Стефане да беше тук да видиш ...
Работете с повече ентусиазъм и любов, не мислете само за пари ...
ВСЕЛЕНАТА Е БЕЗКРАЙНА ВЪВ ВСИЧКИТЕ СИ ИЗМЕРЕНИЯ!
Но и тя не може да се мери с човешката ПРОСТОТИЯ ...
Аватар
ValiakA
Нарушил правилата на форума

Мнениеот desivaleva на 02 Мар 2009 10:35

ДА ТРЯБВАШЕ ДА НАПИША ГРЕБЕН СЪЖАЛЯВАМ ЗА ГРЕШКАТА ОТ МОЯ СТРАНА :headbash: :headbash:
Аватар
desivaleva
Активист

Мнениеот IJAN на 02 Мар 2009 14:43

Сега тука възниква един въпрос-как да премериме какво количество от саморазливната ще ни трябва да разбъркаме за да докараме хоризонтална повърхност.Ако е в повече няма лошо предполагам- макар че цената е солена на някои от тях -обаче ако по малко сме положили какво се получава.Дали има някакъв критерий-че така излиза насипваме горе долу някакво количество обаче дали ще стигне особено ако основната повърхност е на вълни един бог знае-или някой майстор :nixweiss:
Аватар
IJAN
Активен потребител

Мнениеот desivaleva на 02 Мар 2009 15:03

IJAN написа:Сега тука възниква един въпрос-как да премериме какво количество от саморазливната ще ни трябва да разбъркаме за да докараме хоризонтална повърхност.Ако е в повече няма лошо предполагам- макар че цената е солена на някои от тях -обаче ако по малко сме положили какво се получава.Дали има някакъв критерий-че така излиза насипваме горе долу някакво количество обаче дали ще стигне особено ако основната повърхност е на вълни един бог знае-или някой майстор :nixweiss:

Ами на торбата си има разходни норми /квадратура дебелина/ така ще разбереш горе долу колко торби ще ти са нужни ще си изчислиш колко квадрата е помещението като се има в предвид че най-тънката част нетрябва да е по тънка мисля че беше :? от 1см. за това и гребена с който разнасяш трябва да е от зъб минимум 1 см. няма да е лошо някой да ти помага защото става по-лесно единия бърка другия излива и разнася така като остане вече последната част от помещението/то към вратата/ може да се бърка кофа по кофа. :)
Аватар
desivaleva
Активист

Мнениеот W123 на 02 Мар 2009 15:41

IJAN написа:... за да докараме хоризонтална повърхност...

Oпааа,няма ли да ти излезне малко скъпичко да хоризонтираш със саморазливна при положение че торбата ти е 20-25лв.

В интерс на истината аз не виждам много смисъл от тази замазка ама карай.Един добър майстор ще си поведе перфектно майките и ще направи една идеално равна и нивелирана класическа замазка.След това просто се минава една "шпакловка" с лепило за да стане гладко,една шкурчица за да паднат евентуалните ръбчета и повече няма какво да се желае.
Аватар
W123
Експерт

Мнениеот ValiakA на 02 Мар 2009 23:31

..... ПОДЪЛЖАВАМ .....
Както казах техниките са две с "иглен" валяк и с маламашка гребен ... По една "случайност" съм правил декари с истински саморазливни подове - СМОЛА - та са ми ясни тия нещица още преди да излязат на пазара ... Laie_67.gif ... по лесно е както каза W123 с валяк но истината е с маламашка ... движението е специфично и няма как да го обясня с думи ... само ще кажа че по същия начин се маже лепилото за паркет ... :headbash: ...
W123 написа:... Един добър майстор ще си поведе перфектно майките и ще направи една идеално равна и нивелирана класическа замазка.След това просто се минава една "шпакловка" с лепило за да стане гладко ...

Приемлив вариант от гледна точка цена на материала ... Laie_67.gif , но не и от гледна точка труд ... цената и за двата вида операции е почти същата а труда с лепило е 2/3 пъти повече ... Правил съм подове и така първата ръка с лопатата(маламашка 60см.) чат пат с мастар ако е много криво след като изсъхне на 90% да може да се стъпва леко циклене като при гипс метличка ... следва втора ръка нормална гъстота като за шпакловка с теракол ... Laie_67.gif и трета ръка "екстра" само за някои ... кило ц200 кило материал и 2/3 кила вода ... става много рядко изсипва се и се бута с отворена почти на 90градуса маламашка докато излезем от стаята ... забравих да кажа че не се изипва всичкия материал а по колкото литър някъде ... става като стъкло ... Laie_67.gif Laie_67.gif Laie_67.gif
W123 написа:...
В интерс на истината аз не виждам много смисъл от тази замазка ама карай ...

За паркет добра пердашена циентова замазка е ок лепилото е окло 4/5мм ... Laie_67.gif
Но ако е криво с големи ями е по добре да пълниш с саморазливна от 20лв торбата 25кг. отколкото с лепило 80лв. 10 кг. ... Laie_67.gif Laie_67.gif Laie_67.gif Laie_67.gif
Колкото до ламината на упътванията пише 3мм на метър му оказват влияние знаете ли колко са 3мм ... Laie_67.gif Laie_67.gif Laie_67.gif
Ако има нещо тук съм ... Laie_67.gif :respekt: moil.gif
Борбата е моята стихия, а победата — моето правило.
Не режа глави, но правя чудеса ... такъв съм си ... Laie_67.gif
кактус - ще разтварям цвета си само за определени хора!

Ех, Стефане да беше тук да видиш ...
Работете с повече ентусиазъм и любов, не мислете само за пари ...
ВСЕЛЕНАТА Е БЕЗКРАЙНА ВЪВ ВСИЧКИТЕ СИ ИЗМЕРЕНИЯ!
Но и тя не може да се мери с човешката ПРОСТОТИЯ ...
Аватар
ValiakA

Мнениеот desivaleva на 03 Мар 2009 12:48

Ами все пак въпроса беше за саморазливната и начина на работа не, а не колко скъпо ще ти излезе. Ако гледаме финансовата гледна точка трябваше да се пита "как ще ми излезе по евтино да изравня пода" в такъв случай наистина е по евтино пусни си майки направи си обикновена циментова замазка ама я прави земно влажно че ако я направиш рядка пак ще ти хлътне на същите дупки. като направиш замазката измети излезлите камъчета и направи шпакловка с теракол УСПЕХ a (96).gif a (96).gif
Последна промяна desivaleva на 04 Мар 2009 10:00, променена общо 1 път
Аватар
desivaleva
Активист

Мнениеот ALEX M. на 03 Мар 2009 14:17

Казвате с гребен ...??? Едни колеги правиха двадесетина квадрата, при дебелина около 5mm, и понеже за първи път работели с такова нещо се постарали да спазват технологията точно. Разбъркали, както пише, нанесли с гребен 10mm и очаквали на следващия ден да видят нивелирана замазка 5mm обаче вместо това заварили вълниста повърхност. a (149).gif a (149).gif a (149).gif И после moil.gif moil.gif :motz: moil.gif moil.gif :motz:
Не съм го виждал но им вярвам защото при мен са оставали мустаци (като при шпакловка), а те са много по- малко като материал от гребена и би трябвало да се разлеят.
от самите нас !!!

Аватар
ALEX M.
Експерт

Мнениеот desivaleva на 03 Мар 2009 14:27

ALEX M. написа:Казвате с гребен ...??? Едни колеги правиха двадесетина квадрата, при дебелина около 5mm, и понеже за първи път работели с такова нещо се постарали да спазват технологията точно. Разбъркали, както пише, нанесли с гребен 10mm и очаквали на следващия ден да видят нивелирана замазка 5mm обаче вместо това заварили вълниста повърхност. a (149).gif a (149).gif a (149).gif И после moil.gif moil.gif :motz: moil.gif moil.gif :motz:
Не съм го виждал но им вярвам защото при мен са оставали мустаци (като при шпакловка), а те са много по- малко като материал от гребена и би трябвало да се разлеят.

Здрасти Алекс не съм съгласна. Щом това се е получило значи са сложили по малко вода и разтвора е останал по гъст когато е направен развора казах вече като смес за катми тя се саморзлива и самонивелира. Проблема не е в замазката нито в начина на полагане. Така както го описваш проблема е в гъстотата на сместта. ОСТАВЕНА ПО ГЪСТА ТЯ НЕМОЖЕ ДА СЕ РАЗСТЕЛИ САМА И ВИНАГИ ЩЕ СЕ ПОЛУЧАВАТ НЕРАВНОСТИ С КАКВОТО И ДА Я РАЗСТИЛАШ. ТАЗИ ЗАМАЗКА СЕ ВОДИ ВСЕ ПАК САМОНИВЕЛИРАЩАСЕ САМОРАЗЛИВНА ЗАМАЗКА
Аватар
desivaleva
Активист

Мнениеот ALEX M. на 03 Мар 2009 15:18

Предполагам че истината е, както казва Валяка, в грундирането ! Не съм чул някой да грундира ! А в същност грунда намалява водопоглъщането ! Т.е. вкарва го в някакви граници - нито много, нито малко. Предполагам че ефекта е като при шпакловане върху пресечен гипс или лепене на сух фаянс с цимент само че по- слабо изразен.
от самите нас !!!

Аватар
ALEX M.
Експерт

Мнениеот W123 на 03 Мар 2009 15:32

desivaleva написа:...направи си варо циментова замазка ...

Кво да си направя :D
Абе моме,ти що не си пила кафе като и станала ами веднага на компютъра :jumpgrin:

Ами все пак въпроса беше за саморазливната и начина на работа не, а не колко скъпо ще ти излезе...

Да бе,наистина това беше въпроса,но така и така е повдигнат то е хубаво да се подкара от край до край и да се изчерпи темата.Не случайно наблегнах на финансовия фактор защото много хора си мислят че саморазливната е някакъв магически материал който сам прави всичко и ще излезе ефтино с нея.
Значи пак казвам че такова нещо не съм правил и няма да правя а се позовавам на мнението на двама пича които само с това се занимават.Според тях положението е следното:саморазливната се използва когато вече имаме направена хубава,нивелирана класическа замазка или върху сравнително гладък но нивелиран бетон (почти невъзможно).
Дебелината на тази замазка е от 1 до 10 мм което ясно идва да каже каква основа трябва да имаме.Тук идва и финансовия въпрос понеже ако се окаже че пода е политнал на някъде и се наложи да си изправя със саморазливна и пренебрегнем фактора макс.дебелина зададен от производителя и налеем повече,то какво ще се получи?!При разходна норма около 1,5кг суха смес за квадратен метър при дебелина 1мм.,ако тръгнем да нивелираме и се окаже че средно дебелината на замазката излезе за цялата стая около 2 см което влиза в разрез с производствените норми ама майната му, то отиде Киро на кирия.А де,една стая около 20кв.м. ще лапне преблизително 24 торби(600кг)което в зависимост от производителя си е към 500лв.
За това Деска го застъпих и този въпрос защото трябва да е ясно още от началото кое и как ще се правиа не защото е модерно.Ти сега ще налееш ли една камара пари в такава замазка при положение че отгоре ще лепиш плочки примерно.

Алекс,питах ги момчетата защо се е получило това при твойте познати.Според тях е станало защото най-вероятно не са грундирали с точния грунд за замазката и основата е дръпнала много бързо водата,не са разнесли бързо а са се забавили като са я разляли или са разбъркали много материал и е започнал да стяга ,това всичко при положение че са наляли точно вода колкото е трябвало.
Аватар
W123
Експерт

Мнениеот ALEX M. на 03 Мар 2009 16:33

Да ! Прави са ! Саморазливната е само за изравняване ! Или където няма височина за обикновена.
Сега не си спомням дали на торбата пишеше какъв грунд се използва ? И дали въобще пишеше такова нещо ? Къде може да има инфо за това ?
от самите нас !!!

Аватар
ALEX M.
Експерт

Следваща

Назад към Зидарии, мазилки, замазки, шпакловки и боядисване