Акумулиране на енергия

В този раздел се говори за ремонта като цяло.

Акумулиране на енергия

Мнениеот Armbg на 16 Авг 2011 01:21

Проблема на къщите които проектирам е акумулирането на енергия. Загуби в стените и тавана 6w m2 /Благодаря на г-н Лазаров/ но от дългогодишен опит знам колко е важен акумулиращия ефект на стените за комфорта. На последния обект който завърших в планината тази година се запознах с местни каменари и те ми осигуряват камък за градеж на цена 25 лв м3 без транспорт. За това реших да направя стената по средата на къщата 50 см каменен зид 15 м3 който мисля ще ми е достатъчен. Споделих тази моя идея с mastercam но той ми препоръча плътни червени тухли с коментара че камъка не акумулира енергия. Смятам целогодишно да поддържам една и съща температура и не ме притеснява колко бавно става процеса на акумулиране/отдаване (може би греша). За камъка ще имам допълнителни разходи, никога в живота си не съм пипал докато с тухлите ще се справя сам , макар че нямам идея каква им е цената. Ако ще ползвам тухли ще си ги оставя да се виждат. Подхожда на стила който търся. Моля за вашите коментари. Благодаря предварително.
Пари на заем вземи ,но изолация си направи!
Аватар
Armbg
Потребител

Re: Акумулиране на енергия

Мнениеот MASTERCAM на 16 Авг 2011 02:01

Е има един камък който акумулира топлина казва се талкохлорит , талкомагнезит може да си го поръчаш от чужбина Финландия или Русия но май няма да ти хареса цената.Или евентуално вулканичен камък който се използва във печките за сауни,ама и там ще трябва поръчка от странство . sk (43).gif
http://mastercam.alle.bg/
https://www.facebook.com/MasterFireplaceArt
0894391142 - Това е личният ми мобилен номер -Globul.
Аватар
MASTERCAM
ПРОФЕСИОНАЛИСТ Камини, барбекю, огнища и декорации

Мнениеот academil на 16 Авг 2011 05:08

Без изключение всички твърди материали
притежават качествата на топлинен акумулатор.
В случая обаче материалът ще е по някакъв начин зидан, а не хомогенен,
което ще намали общата специфична изобарна топлоемкост.
В идеалния случай при температурна разлика на приемане/отдаване
на топлинен поток 5 К топлинният капацитет на 15 м3 камъни е в рамките на
160-170 МДж.
Топлинният поток от такъв топлоакумулатор през отоплителен
сезон 180 дни ще е 10 Вт, крайно недостатъчен (около 30 пъти по-малък от необходимия) дори и при отлични показатели на стени и таван.
И въобще е съмнително дали ще се достигне горната идеална цифра
на топлинен капацитет през топлите дни, имайки предвид, че този
топлинен акумулатор ще е разположен в обитаемо пространство
с определена немалка влажност на въздуха, твърде малък
коефициент на конвективен топлообмен и неминуеми битови
замърсявания по повърхността.

Начинанието никак не е ефективно от топлотехнически позиции поради ниската движеща сила на процесите акумулиране/отдаване на топлинен поток.

ПП. Предложеният от MASTERCAM вулканичен камък,
който се използва в сауните се нагрява до
няколкостотин градуса по Целзий преди ползване,
а съвременните сауни имат и друг, основен подгревател;
тези камъни в оригиналните фински и руски сауни служат
главно за парообразуване, а не за подгряване чрез конвекция.
Последна промяна academil на 16 Авг 2011 05:19, променена общо 3 пъти
Персонални въпроси: academil@mail.bg
На лица без форумен статус не отговарям.
academil
Експерт

Мнениеот academil на 16 Авг 2011 05:15

Топлинните акумулатори са ефективни само при осъществяване
на термодинамични процеси от втори род, и поради тази причина нямат
нито широко разпространение, нито промишлена значимост.
academil
Експерт

Мнениеот Armbg на 16 Авг 2011 05:42

Идеята ми за този акумулатор не е да отоплявам или охлаждам помещенията с големи количества енергия, а при някакво ударно проветряване по бързо да въстанови стайната температура.
Аватар
Armbg
Потребител

Мнениеот satansho на 16 Авг 2011 05:49

разбира се драгомнир може и на луната да те прати, по навик просто.
може да се поинтересуваш от един камък който се добива в Родопите туфа се нарича. вулканичен е, издържа на високи температури.Но не е 25лв м/куб. В тази връзка идеята с тухлите е най добра. виждал съм 40см зид със кухина по средата, който е правен многго преди да ни е имало но е въпрос на конструиране все пак а да не се срути. може в кухината да сложиш изолацията с най голям живот, мисля че това е керамзид или каменна вата в момента но пак няма да влезе в 25лв/кубик за съжаление.. въобще възможности и материали има много стига да има средства човек sk (43).gif
Академи е споменал че зидайки с хоросан губиш еднородния характер на зида може дасе насочиш към мат'рял който да го запазва.
едно време се слагаше тухла в печката и после се увива и слага на краката, същото може да опиташ с камъните които си избрал. като записваш температурата им през определен период(без да си ги слагаш на краката разбира се ) с известно приближение ще разбереш кой е по подходящ за твоята цел. има едни лазерни термометри ползват ги в парнаджиите с тях ще се справиш.
sk (49).gif

и да добавя жокер може да се насочиш най подир и към мат'рял който поглъща инфрачервените лъчи, (вода, сажди, графит) търсейки подобен материал все повече се сблъскваш с противоречивите изисквания да има голям акумулаторен ефект и да отдава бързо, накрая ще стигнеш до това че ти трябва черна дупка ...
Аватар
satansho
Нарушил правилата на форума

Мнениеот academil на 16 Авг 2011 06:32

Ай-ай, тухла на краката, лазерен термометър, примитивни експерименти ! sk (41).gif

И тухлата за да има някакъв оздравителен ефект "се гаси" с вода,
т.е. затоплянето не става от акумулиращия ефект на същата,
а от образувалите се водни пари.

Вярно, че термодинамиката е развита след 1824 г.,
ама чак до римско време да се връщате... sk (5).gif

Все пак намирам, че всеки занимаващ се с някакви топлинни процеси
трябва да е наясно, че в термодинамиката движеща сила се явява
среднологаритмичния температурен напор,
или по-просто казано, температурната разлика.
academil
Експерт

Мнениеот satansho на 16 Авг 2011 08:14

да не би в случаят контактен термометър да даде по вярно показание? sk (43).gif
и тухла са ми слагали на краката защото ми мръзнат, пази боже да я/ме мокрят с вода.. sk (6).gif
Аватар
satansho

Мнениеот емил на 16 Авг 2011 12:44

Изключително съм против подобни акумулатори , Академил добре го е обяснил защо .
Само да добавя те и не дават комфортна топлина , Ъбсурд да се влачи камък от планините ,
прим алуминий( и то при границата на стопяване ) , бетон има по голяма топлоемкост ...
трябват канали с въздуховоди( или др водни системи за да може да се загрее и отдава по желание )
Дори съм против термопомпите и измислената им икономичност , те излизат дори по- скъпи .
За мен максималко изпилени откъм КПД са кахлените печки , направи си такава ,
но требва и кюмюр sk (56).gif
Нещата са временни .
Аватар
емил
ПРОФЕСИОНАЛИСТ
ПРОФЕСИОНАЛИСТ

Мнениеот Flo на 17 Авг 2011 19:35

Това,за което говорите като акумулиране го наричат специфичен топлинен капацитет в Наредба №7 от2004 г. за енергийна ефективност,топлосъхранение и икономия на енергия в сгради /изм.и доп. ДВ.бр. 85/2009 г/ в таблицата към края на обемистия текст са описани свойствата на строителните материали.Приложение №4 към чл.10,ал.5
Изчислява се в J(kg.K ) и данните за зидария от камък са 1050,докато зидария от моя фаворитен материал- дървобетона са 1450. С други думи по-добрия акумулатор е зидарията от дървобетон при това с превъзхождещ коефициент на топлопроводност.
Flo
БЕТОНИ
БЕТОНИ

Мнениеот емил на 17 Авг 2011 22:22

А дървобетон какво е ?
Бетон със дървени стружки , или какво е ?
Масивните стари къщи държат климатизацията си( според мен ) , като дебелите дзидове са само полупроводник , към мн по- масивни земни маси под тях .
Тоест нема да стане само с едим зид 50 см happy.gif , няма ,...
а трябва 100 пъти по - голям акумулатор .
Покрай копането на моят кладенец разбрах , че на -5м от ниво терен . температурата е стабилна до градус , лете и зиме , и е +4 градуса .
Аз съм впрегнал този феномен , и си студя бирата там .
Нещата са временни .
Аватар
емил
ПРОФЕСИОНАЛИСТ
ПРОФЕСИОНАЛИСТ

Мнениеот Armbg на 17 Авг 2011 22:57

Така си е! На село има кладенец 8 метра и се ползва за хладилник. Преди 15 г вуйчо изпуска 10 бут бяло вино +15 бири. Преди 5 с много зор и принципи на Архимед успях да ги извадя. Бирата не ставаше за нищо но виното беше станало на олио/ако ме разбираш/. Миналата година гледах гъби в едно помещение 200 м3 за да имитирам присъствие на хора. Успях да добутам 19 градуса температура август месец само с водата с която поливах двора 5 дк капково. Хем охлаждах гъбарника хем темперирах водата да не простуда растенията. това го научих в последствие. Всичко ми костваше 50 лв. маркучи и 2 стари радиатора от лада.Имаше и конденз ама гъбите искаха 98 % влажност та не беше проблем. В последствие гъбар направи сметки че гъбите които съм гледал отделяли топлина като за 3 семейства, а аз исках да имитирам 1. Но поне ако искате да знаете как се приготвя печурка питайте, пробвах всички рецепти / около 20 да е жив и здрав интернет!/
Аватар
Armbg
Потребител

Мнениеот Flo на 17 Авг 2011 23:18

Дървобетона е лек бетон ,направен от дървесни стружки/талаш/,цимент и пясък. Топлопроводността му при плътност 600 кг./м3 е 0,13 W/мК ,при 700кг./м3 е 0,14 W/мК за дебелина от 30 см. През 60-те години на миналия век в Арктика е изградена полярна изследователска станция " Молодежная" от три постройки и столова от дървобетон с дебелина на стените само от 30 см. дървобетон!!!След Втората световна война добива популярност в Германия,Швейцария и Чехия.В България е непознат и го правя само аз! Перфектен екологичен строителен материал!
Flo
БЕТОНИ
БЕТОНИ

Мнениеот Armbg на 17 Авг 2011 23:52

Каква фракция стружки ползваш да събирам?
Аватар
Armbg
Потребител

Мнениеот MASTERCAM на 17 Авг 2011 23:57

Фло а къде е тестван този дървобетон и ако може да видим официалните показанията от тестовете,и защо наричате този материал топлоакумулатор по същата логика стеропора би трябвало да е също топлоакумулатор но не е.

Топлоизолатор или топлоакумулатор са известните материали с които се санират зградите? sk (43).gif
http://mastercam.alle.bg/
https://www.facebook.com/MasterFireplaceArt
0894391142 - Това е личният ми мобилен номер -Globul.
Аватар
MASTERCAM

Следваща

Назад към Ремонти - общи теми, дебати и консултации