Локално парно

Отопление, вентилация и климатизация. Битови горещи води.

Re: Локално парно

Мнениеот aspobici на 20 Сеп 2011 10:31

Благодаря.Объркването за тръбите дойде от твърде многото разхвърляна информация ,която събирам и то писана от различни хора.В началото на темата има един пост,в който системата на съфорумника е с три тръби ф20 на изхода/гореща вода/ и три тръби ф16 на входа на помпата.Към 5-та страница има един чудесен пост,от който разбрах много неща,но връщането е описано просто "всичко по обратен ред".Съпоставяйки двета и като не знам точния принцип го изтълкувах,че по обратния път сечението на тръбите трябва да намалява преди помпата.Оттам объркването .....За ЮПС ще има,за байпаса питам,защото принципно слагам сигурността на първо място.Мисълта ми е въпреки ЮПС ако байпаса не пречи или е желателно да си го има като допълнителна сигурност да го сложа.....За помпата-има три позиции на мощност-45,67 и 90 вата,като е сложена на 90 вата,затова така написах.Защо е вързано така и защо помпата е на тая мощност не знам,сигурен съм само,че първия път не е вързано както трябва,а дори на шурата е още по-зле. Благодаря още веднъж.
aspobici
Потребител

Мнениеот academil на 20 Сеп 2011 12:18

Добре си разбрал.
Принципът е, още веднъж:
връщащите тръби са огледален образ на подаващите,
между всеки две точки на всеки паралелен клон.

Нищо не пречи да има байпас, дори и при свръхсигурен UPS.

Помпата е излишно мощна, на такива системки подхожда помпа 30-35 Вт.
Превключи комутацията на 45 Вт.
"Честността е най-големият лукс, който човек може да си позволи." - Джеръм Клапка Джеръм
academil
Експерт

Мнениеот aspobici на 20 Сеп 2011 13:44

На мен малко ми трябва sk (12).gif ,по-скоро да ми го обясни този,който трябва.Благодаря за споделените знания,ако искате може да ми пратите адрес на лични да изпратя почерпка.
aspobici
Потребител

Мнениеот academil на 20 Сеп 2011 13:52

Благодаря. С успех да направиш системата и дълго да я ползваш.
"Честността е най-големият лукс, който човек може да си позволи." - Джеръм Клапка Джеръм
academil
Експерт

Мнениеот aspobici на 30 Сеп 2011 16:27

Работи sk (38).gif .Даже точно според изчисленията-на дацата хладно,на бойлера горещо,в нашата спалня топло,в кухнята при печката е ясно,само дето ми се струва,че ще трябва да се слага нещо в нея sk (41).gif .Благодаря на форума и специално на academil.
aspobici
Потребител

Мнениеот academil на 30 Сеп 2011 16:43

Браво ! За толкова кратко време, и работи добре ! :respekt:
Очевидно и с главата си добре, и с ръцете също. sk (43).gif
academil
Експерт

Мнениеот aspobici на 30 Сеп 2011 18:13

Благодаря,но да си призная това донякъде по принуда.Изградил съм електро и пневматичните инсталации в няколко цеха,при това нито съм електротехник,нито пневматичен специалист.Още автомонтьор,ВИК и какво ли не,да не се връщам назад да се сещам,а и това не съм го учил.И всичко това,щото чорбаджиите решават,че такива длъжности не се полагат,и ща не ща залягам над дебелите книги,ходя гледам/шпионирам/,питам,разпитвам-ако съм си седнал на ръцето утре двамата разбойници ще ме питат "тате,защо нищо не си купил?".Да не спамя повече темата,още веднъж благодаря.
aspobici
Потребител

Мнениеот Angelhell на 03 Окт 2011 23:30

Крайната рекапитулация е следната, след една седмица работа:
Тръбите и радиаторите са прекарани и положени така както ги исках и най-важното е, че къртенето беше много прилично.
Колектори и връзки пристегнати и омотани прилежно с тефлонова лента... течове не се наблюдаваха с изключение на една тръба, която просто беше забравена... е, като потече ме подсети. :)
В крайна сметка промених малко концепцията за кръговете и вместо три взеха, че станаха пет, но за сметка на това мисля, че така всичко е по-балансирано.
И накрая дойде майстора и след ден и половина заварки и настройки монтажа на котела премина успешно.
Комина го изградихме от коминни бетонни тела... засега така, догодина мисля да го изолирам да няма конденз.
В крайна сметка в събота напълнихме и запалихме системата.
Бачка!!!
Течове само един и то на радиатора в банята.
Всичко си бачка много прилично и всички радиатори са топли при това равномерно.
Два дни си играх да прекарам отделно захранване на отделен бушон за UPS и осветление при системата, но вече всичко е ОК.
С изключение на това, че търся някакъв термодатчик с който да управлявам включването на помпата.
Доста време си играх да настроя термодатчика на котела, но вече "кове" температурата и управлява с плюс минус градус два зададената от мен температура успешно.
Ами засега толкова от мен, както се казва...
Помъчих се, почетох и успях. :)
Благодаря за съветите и идеите на всички.
Angelhell

Мнениеот boss901 на 29 Окт 2011 23:23

Колеги здравейте отново sk (41).gif sk (51).gif
Парното работи добре обаче печката пуши.Пуши само като отварям вратата за да сложа дърва.На какво се дължи това???? sk (42).gif sk (42).gif
Аватар
boss901
Активен потребител

Мнениеот boss901 на 29 Окт 2011 23:24

Решил съм да слагам ЮПС.Дайте съвети какъв модел да купя sk (1).gif sk (1).gif
Аватар
boss901
Активен потребител

Мнениеот academil на 30 Окт 2011 06:07

boss901 написа:Колеги здравейте отново sk (41).gif sk (51).gif
Парното работи добре обаче печката пуши.Пуши само като отварям вратата за да сложа дърва.На какво се дължи това???? sk (42).gif sk (42).gif

Добре дошъл отново !

Тягата на комина не е наред.
Най-вероятно е да има отлагания на сажди в комина, по кюнците също - в началото май не пушеше така.
Особено ако си горил влажни дърва, отлаганията са на порядък повече.
Горе-долу кюнците искат чистене поне 2 пъти месечно, а коминът - веднъж на година-две.
academil
Експерт

Мнениеот academil на 30 Окт 2011 06:16

boss901 написа:Решил съм да слагам ЮПС.Дайте съвети какъв модел да купя sk (1).gif sk (1).gif

Принципната постановка: в зависимост от стабилността на електрозахранването -
ако прекъсва често, то е необходим сигурен и стабилен UPS, иначе казано от по-скъпите.

Ако не прекъсва често, то можеш да минеш на бюджетен вариант,
минимум 200 Вт автомобилен инвертор 12/220 V, китайско изпълнение.

Така или иначе акумулаторът издържа 2-3 сезона, поради нетипичните условия на експлоатация.
academil
Експерт

Мнениеот boss901 на 31 Окт 2011 23:01

academil написа:
boss901 написа:Колеги здравейте отново sk (41).gif sk (51).gif

Добре дошъл отново !

Тягата на комина не е наред.
Най-вероятно е да има отлагания на сажди в комина, по кюнците също - в началото май не пушеше така.
Особено ако си горил влажни дърва, отлаганията са на порядък повече.
Горе-долу кюнците искат чистене поне 2 пъти месечно, а коминът - веднъж на година-две.

Колега кюнците са чистени преди седмица а комина го чистих преди месец, а за печката пуши още от началто :wallbash: :wallbash: В момента съм сложил тръби от циганска печка, а оригиналните на сръбската печка са малко по големи.Ако сложа тези по-големите да ли ще спре да пуши, обаче трябва да сменям розетките moil.gif ???????
Аватар
boss901
Активен потребител

Мнениеот boss901 на 31 Окт 2011 23:04

academil написа:
boss901 написа:Решил съм да слагам ЮПС.Дайте съвети какъв модел да купя sk (1).gif sk (1).gif

Принципната постановка: в зависимост от стабилността на електрозахранването -
ако прекъсва често, то е необходим сигурен и стабилен UPS, иначе казано от по-скъпите.

Ако не прекъсва често, то можеш да минеш на бюджетен вариант,
минимум 200 Вт автомобилен инвертор 12/220 V, китайско изпълнение.

Така или иначе акумулаторът издържа 2-3 сезона, поради нетипичните условия на експлоатация.

Тези по хубавите около каква цена варират?????Акумолатора става ли да сложа от колата 55 ампера??????
Аватар
boss901
Активен потребител

Мнениеот MASTERCAM на 31 Окт 2011 23:07

Колко чупки и кривки има по тръбите,и защо си се циганил с по тесни тръби като си имаш оригиналните за целта.Снимай ги тея кюнци да ги видим и печката също.
https://www.facebook.com/MasterFireplaceArt
Моите лични мобилни номера на които може да се свържете с мен.
0894391142 /Globul.
0889 391142 / Мtel
Аватар
MASTERCAM
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК

ПредишнаСледваща

Назад към ОВК и БГВ