Локално парно

Отопление, вентилация и климатизация. Битови горещи води.

Преправка на локално парно

Мнениеот милен на 08 Дек 2011 16:27

Здравейте, съвсем нов съм във форума, ако пиша не където трябва - извинявайте.
От около 10 години използвам котел на твърдо гориво VIADRUS U22, преди години го преправих с вентилатор за вкарване на въздух, като за управлението му използвах термореле на DANFOSS и съответно термо датчик. Ефектът е невероятен и ако някой го интересува ще покажа и обясня, но въглищата и пепелта са си същата мръсотия, макар и чистене един път в седмицата /не се гаси/.
Въпросът ми е следния, някой измислил ли е вариант с горелка на пелети, различен от предлаганията на ЕРАТО ?
милен

Re: Локално парно

Мнениеот academil на 08 Дек 2011 17:17

Системата за наддув при котлите се прилага далеч преди автомобилите. Но щом при Вас работи добре - поздравления.

Въпросът за пелетните горелки просто не е ясно зададен.
А при липса на Киловати ми блокира мисловното устройство.
Има достатъчно много производители на външни горелки за пелети, чиято продукция се внася в България.
Има ги достатъчно из мрежата, заедно със шнекове, както и съответния кит за преустройство.
Със сигурност между тях има съществено различни от предлаганите от ЕРАТО.
Също така не по-малко са водогрейните котли с вътрешна горелка, също така внасяни.

В този форум обаче не се занимаваме с измисляне, съответно с изготвяне на пелетни горелки. С поощрения на подобни дейности също.
"Честността е най-големият лукс, който човек може да си позволи." - Джеръм Клапка Джеръм
academil
Експерт

Мнениеот boss901 на 13 Яну 2012 18:33

academil написа:
boss901 написа:Въпроса ми е...

Ако нищо не помага, намери и прочети инструкцията.

Има отговори на всички въпроси.

Можеш да включиш външен акумулатор към клемите на задния панел, с указаната полярност.
Акумулатор, издържаш на автомобил 3 дни, тук ще издържа много повече,
но е добре веднъж месечно да се измерва напрежението (под 9 V да се зарежда)
плътността на електролита (да не е под 1.28), и да се долива дестилирана вода.

Необходимо е при включен уред към мрежово напрежение да се установи, кое е фаза, кое нула,
ама не точно дали фазата е отляво или отдясно в дупките на контакта,
а дали на зануляващите клеми на ШУКО-контакта, подаващ напрежение към помпата, не е попаднала фазата,
и да се офази цялата отоплителна инсталация, че и бойлера,
а оттам и чешми, умивалници и кой знае още какво тук и наоколо.
И това трябва да се прави при всяко мрежово изключване-включване на устройството,
независимо към един и същ или различен контакт,
или да се означи трайно как да се включва щепселът към мрежата за всеки възможен контакт - но пак е твърде опасно;
пък не дай Боже, да се наложи удължител/разклонител, така както го могат жените. a (129).gif

Препоръчвам обикновеният шуко-контакт на мрежата да се смени със специален,
изискващ щепсел с 3 клеми (щифта), а не странична зануляваща пластинка -
проверката пак остава, но само един път, разклонител/удължител става неприложим.

Това е идиотско постижение за устройство, струващо 150 лв., пуснато на пазара, което може да убие човек ! z_wsm61.gif
Ама от Гоце Делчев, толкоз.

Първото ми устройство, 15-годишен, беше точно такова, не се знаеше къде ще цъфне фазата...

Втори идиотизъм е наличието на термостат до 90 градуса,
не вдявам за к'ъв ...чеп е, ще управлява водата ли, горивния процес ли, що ли ????? a (12).gif

Устройството може да върши работа, но в този "фабричен" вид е недопустимо опасно.

ЗА МНОГО ГОДИНИ, ЖИВИ И ЗДРАВИ sk (51).gif
Academil, вече е взето устройството и работи и защо да е опасно в този фабричен вид???? Като сложа акумулатор към ЮПС трябва ли да развъртя капачките на клетките????? И напрежението на акумулатора трябва да се следи да не пада под 10,5V защото падне ли под 10,5V батерията започва да се разрушава sk (49).gif sk (49).gif
Аватар
boss901
Активен потребител

Мнениеот academil на 13 Яну 2012 18:45

boss901 написа:ЗА МНОГО ГОДИНИ, ЖИВИ И ЗДРАВИ sk (51).gif
Academil, вече е взето устройството и работи и защо да е опасно в този фабричен вид???? Като сложа акумулатор към ЮПС трябва ли да развъртя капачките на клетките????? И напрежението на акумулатора трябва да се следи да не пада под 10,5V защото падне ли под 10,5V батерията започва да се разрушава sk (49).gif sk (49).gif

Щом работи, провери с фазомер да няма офазяване на печката, ако няма добре. Браво, че си се справил !
Обяснил съм в дългия пост защо е опасно устройството.

Акумулаторът не бива да е с освободени капачки,
защото температурата е висока, изпарението голямо, често трябва да се долива и вода и киселина.
"Честността е най-големият лукс, който човек може да си позволи." - Джеръм Клапка Джеръм
academil
Експерт

Мнениеот boss901 на 17 Яну 2012 18:23

Academil, как става точно проверката с фазомера печката да не има офазяване ??????
Аватар
boss901
Активен потребител

Мнениеот academil на 17 Яну 2012 19:01

boss901 написа:Academil, как става точно проверката с фазомера печката да не има офазяване ??????

sk (42).gif sk (42).gif sk (42).gif Досега хиляда пъти трябва да си го проверил !!!

С фазопоказател (фазомер), така както се проверява наличие на фаза в контакта. Ако глим-лампата светне - фаза е.
На кое да е метално място на печката, ама на няколко места проверяваш, не трябва да свети !

О-о-о-х, добре че горските Господ ги пази !

Казах аз, че голямо приключение ще стане с тебе покрай тази сръбска печка !
Дано да няма сакатлъци, че с тока шега не бива !
academil
Експерт

Мнениеот boss901 на 19 Яну 2012 00:21

academil написа:
boss901 написа:Academil, как става точно проверката с фазомера печката да не има офазяване ??????

sk (42).gif sk (42).gif sk (42).gif Досега хиляда пъти трябва да си го проверил !!!

С фазопоказател (фазомер), така както се проверява наличие на фаза в контакта. Ако глим-лампата светне - фаза е.
На кое да е метално място на печката, ама на няколко места проверяваш, не трябва да свети !

О-о-о-х, добре че горските Господ ги пази !

Казах аз, че голямо приключение ще стане с тебе покрай тази сръбска печка !
Дано да няма сакатлъци, че с тока шега не бива !

Ае ти само за сакатлъци ли мислиш веее, Academil ??? z_ile3516.gif Това съм го направил обаче да си питам да няма и друг начин sk (49).gif z_wsm47.gif
Аватар
boss901
Активен потребител

Мнениеот Стилиян Лукаров на 19 Яну 2012 01:20

boss901, време е да се преставиш. :)
http://www.bgremonti.com/forum/viewtopic.php?f=33&t=2790
SHL - Строителство и ремонт
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
http://www.bgremonti.com
http://www.otpushvane.com
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Аватар
Стилиян Лукаров
СМР
СМР

Мнениеот valekin на 28 Фев 2012 18:08

Имам нужда от подробна схема или чертеж за свързване на локално парно.Камината е на първия етаж а на втория има 3 стаи с по 2 радиатора в стая.С какви тръби трябва да се почне,колектори трябва ли да има и т.н ? Моля всеки ,който може да помогне да даде чертеж (скица)..Мерси предварително :)
valekin

Мнениеот academil на 28 Фев 2012 18:49

valekin написа:Имам нужда от подробна схема или чертеж за свързване на локално парно.

И в следната тема има достатъчно информация.
academil
Експерт

Мнениеот rokomen на 11 Юни 2012 18:42

Здравейта на всички разбиращи и неразбиращи като мен. От извесно време чета и се опитвам да си изчисля топлините загуби на апартамент на които сега му предстои ремонт. По написаното до тук и от други форуми и какви ли още не източници стигнах до някаде, но имам един въпрос след като съм сметнал загубите по слоеве на материалите за всяка една стена, под и таван и сумарно за всяко помещение и за целия апартамент обшо всички загуби по формулата Q=S.L.dT [W] сега какво трябва да направя за да определя мощноста на котлето?
Благодаря предварително.

п.п. Изчислението ми не е супер точно защото не мога да намеря как се смята стпротивлението за южна стена на 12м височина при среден вятър и затоеа го смятам като за статичен въздух R1=Rn=1/8.7 по формула за съпротивление на слоевете R1..R2...Rn=d/Cp R=R1+R2+R3+R4+...+Rn , но ще го компенсирам, ако пък някои знае ще се радвам да сподели
rokomen
Потребител

Мнениеот academil на 11 Юни 2012 19:03

rokomen написа:Здравейте...
п.п. Изчислението ми не е супер точно защото не мога да намеря как се смята стпротивлението за южна стена на 12м височина при среден вятър и затоеа го смятам като за статичен въздух R1=Rn=1/8.7 по формула за съпротивление на слоевете R1..R2...Rn=d/Cp R=R1+R2+R3+R4+...+Rn , но ще го компенсирам, ако пък някои знае ще се радвам да сподели

Разписал съм една даже прекалено точна процедура за изчисление на топлинните загуби в тема
Въпроси за моята камина със вод.риза.

Обаче съм затруден точно на 12 м височина при среден (???, за пръв път чувам, иначе по-често го срещам в м/сек) вятър,
обаче знам, че неточността на критериалните уравнения, на които се базира и горната методика и всички други е 30 %,
та не ми трябва да знам такива прекалени точности.
Не че не ги знам, но не виждам смисъл от прилагането им.

Безкрайно по-важен е влажностният баланс, който обаче никой не го прави, даже и професионалните проектанти.

В последните дни доста писах по такива теми, не е лошо да ги прегледате,
ще е далеч по-полезно от безсмислените усилия да внесете точност 2-3 % в неточност от 30 %.

Още веднъж. Безсмислено е да изчислявате с такава точност.
Ранжирайте факторите, дефиниращи оптимален микроклимат и разсъждавайте върху тях.
academil
Експерт

Мнениеот rokomen на 11 Юни 2012 21:08

academil написа:
rokomen написа:Здравейте...

Разписал съм една даже прекалено точна процедура за изчисление на топлинните загуби в тема
Въпроси за моята камина със вод.риза.

Обаче съм затруден точно на 12 м височина при среден (???, за пръв път чувам, иначе по-често го срещам в м/сек) вятър,
обаче знам, че неточността на критериалните уравнения, на които се базира и горната методика и всички други е 30 %,
та не ми трябва да знам такива прекалени точности.
Не че не ги знам, но не виждам смисъл от прилагането им.

Безкрайно по-важен е влажностният баланс, който обаче никой не го прави, даже и професионалните проектанти.

В последните дни доста писах по такива теми, не е лошо да ги прегледате,
ще е далеч по-полезно от безсмислените усилия да внесете точност 2-3 % в неточност от 30 %.

Още веднъж. Безсмислено е да изчислявате с такава точност.
Ранжирайте факторите, дефиниращи оптимален микроклимат и разсъждавайте върху тях.

Ок вятъра го оставяме на страна :) иначе като разгледах какво сте писал се поуспокоих точно по тия критерии съм смятал и получавам една сума от 2736W общо загуби за апартамента. За да е е по конкретно става въпрос за Димитровград сграда е по руски проект с 35см външни зидове с плътна тукла единичка, апартамента е вътрешен с изцяло южно изложение даже външната стена на хола е 60см ПВЦ дограма с К стъклопакет 24мм, 60м2 чиста площ без стените и височина 2,7м след като сложа ватата и картона. Сега ми предстои ремонт и мисля да прекарам инсталация за локално парно на ток и да сложа ТИ сега съм го смятал с вътрешна топло изолация (защото за съжаление няма как да сожа външна) на външните стените и таваните с вата 4см и картон, по пода XPS 4см, но само в стаите без коридора и банята, че са с мозайка и не ми се кърти.
Та въпроса ми е как точно да сметна котлето малко съм объркан от всички тия сметки и си мисля за два варианта 1). кубатурата 162m3 х 40W = 6480W + загубите 2736 = 9216W +30% ако е така вземам 12kW котел, но ми се вижда малко много и безмислено пари за изолация.
вариант 2). колкото са ми загубите 2736W + 30% = 3556W и вземам наи малкия 4-6kW и тогава си заслужава да се пъна с ТИ.
Благодаря отново предварително.
rokomen
Потребител

Мнениеот rokomen на 11 Юни 2012 21:15

ето и проекта които съм правил
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
rokomen
Потребител

Мнениеот academil на 12 Юни 2012 02:51

Привет.

Не че не вярвам на написаното като пресметнато, но е налице система на експликация, не твърде понятна (на мен).
Затова по въпросника от тема Формулиране -> за всички, задаващи въпроси.

За всяка скица се описват и съседите - отдолу, отгоре, ляво, дясно и пр., така е прието в кметствата още по царско време.
Както и начин на обитаване на съседските жилища - постоянно, периодично, и въобще навици, това само за проекти по ОВК, ВиК, ПАБ.
Вход = Входна врата, на апартамента ? Или = Врата на входа ? Как апартаментът е изцяло южен ?
И къде е Север-Юг точната ориентация, присъстваща на всеки проект ?
И къде е доминантния вектор на розата на ветровете и скоростта му?
Къде е тази стена 60 см, означение, защо е 60 см, от какъв материал е ?
Каква е технологията на кухнята ? Първична и основна енергии на кухнята ?
Пише ГАЗ, какво означава ?
Стъклопакет ясен. Обаче вътрешни врати какви ? Входна врата на жилището каква ? Инфилтрации ?
Има въпрос за 12 м, но е по-важна общата височина на блока ?
И защо, ако синя-червена линии са ст-тп контури на водното отопление, и до ГАЗ има такива линии ?
Няма никакво означение на тип на радиатори, височина и специфична мощност на глидер, съответно брой глидери !
Няма ни едно означение на Предназначение на помещение. Включително коридори, килери и пр.
Външна t- (-18 С), какво означава ? Откъде е тази температура ?
Съседи t-10 С, какво означава ? Откъде е тази температура ?
Тавански помещения t- 0 С, какво означава ? Откъде е тази температура ?
Таван, таван, ама какъв, те биват разни ? Вентилируем или не, и как ? И покривите биват разни, някои с керемиди, други не ?
Каква е визията за вентилация на жилището,като се има предвид минимална необходима кратност на вентилация 0.5 ?
Къде отива мръсният въздух, отткъде постъпва свежият въздух ?
Каква е вентилацията на Баня-WC, принудителна или не, какъв е дебитът на вентилатора ?
Каква е визията за поддържане на влажностния режим на жилището, като се има предвид необходимия обем въздух 300 м3/1 кг влага ?
Колко хора ще обитават жилището, възраст и състав ?
Офис-уреди, какви и колко, опис, честота на използване (служебно, инцидентно, ежедневно) ?
И като е изцяло южен апартаментът никакво охлаждане ли не се предвижда ?
Може и още да има.

Почти 15-на от тези въпроси, всеки има отношение към поне 1 КВт отоплителна мощност.
И ни един от тях не влиза в изчислителната методика. Не ли ?
academil
Експерт

ПредишнаСледваща

Назад към ОВК и БГВ