Изграждане на локално отопление

Отопление, вентилация и климатизация. Битови горещи води.

Re: Изграждане на локално отопление

Мнениеот kstoyanov на 08 Фев 2015 10:59

Привет.
Въпроса с вентилацията и поддържането на оптималната влажност на помещенията в къщата е наистина много важен. Прочел съм доста материали по този въпрос, както и темите в форума. Към момента обаче той не стои на дневен ред при мен. Няма смисъл да задълбаваме в него сега, защото така или иначе нищо не бих могъл да направя по този въпрос сега, поради финансовите ограничения свързани с изграждането на отоплителната инсталация. И на вентилацията ще дойде ред но определено по-натам във времето.

Аз съм напълно наясно, че температурите при който съм изчислявал топлинните загуби са високи, но при желание от твоя страна, ще те свържа с жена ми, да и обясниш как е хубаво да се спи при 18 градуса и как стълбището и антрето трябва да са на 15 градуса.... ще интересен разговор повярвай ми ххихихи

Сам разбираш, че щом пиша темата, значи нямам възможността да наема проектант ОВК, затова смятам сам. Не искам от никой в форума да ми изчислява мощности и прочие, защото все пак не е редно.

Стълбището на 2-ти етаж няма радиатор а на междинната площадка. Тъй като на 1-ви етаж няма място за по-голям радиатор, а само за малък с размери 600х600, но само с него и 15 градуса няма да постигнем, затова слагам и един на междинната площадка.
Когато стигнем до момента на закупуване на радиаторите, ще съобразявам изчислените мощности да отговарят на мощност на радиатора при температура 70 градуса на водата.
Shema_et2.png

Ако съм те разбрал правилно, така трябва да е на 2-ри етаж?

Не знам какво да преизчисля за 1-ви етаж, честно казано ми се виждат добре мощностите..... дай конкретно съвет кое не ти харесва :)
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Прави каквото можеш. За каквото не можеш - попитай :)
Аватар
kstoyanov
Потребител

Мнениеот academil на 08 Фев 2015 11:37

Нямам за цел да убеждавам когото и да е в каквото и да е.
Написал съм какво следва да бъде в съответствие с вижданията на световната практика, а вероятно ще бъде изпълнено
на принципа "може и така", а всъщност ще стане "как да е", каквото сме виждали много пъти, в този форум също.
Финансовата страна при вентилацията просто е несъстоятелен аргумент - вентилатори, на лагери, с подобен дебит са по 25-30 лв.,
за трансферните решетки всеки може да измисли и реализира решение "направисам", а прозоречните клапи не са баснословни,
при всички случаи са на стойност по-малко от безсмислено хвърлената сума за излишни киловати на котела, а и такава за радиатори,
също няма да е малка; това последното, за сумите, е при възприетите високи нездравословни температури.
Успех.
"Честността е най-големият лукс, който човек може да си позволи." - Джеръм Клапка Джеръм
academil
Експерт

Мнениеот kstoyanov на 08 Фев 2015 11:48

academil написа:Нямам за цел да убеждавам когото и да е в каквото и да е.
Написал съм какво следва да бъде в съответствие с вижданията на световната практика, а вероятно ще бъде изпълнено
на принципа "може и така", а всъщност ще стане "как да е", каквото сме виждали много пъти, в този форум също.
Финансовата страна при вентилацията просто е несъстоятелен аргумент - вентилатори, на лагери, с подобен дебит са по 25-30 лв.,
за трансферните решетки всеки може да измисли и реализира решение "направисам", а прозоречните клапи не са баснословни,
при всички случаи са на стойност по-малко от безсмислено хвърлената сума за излишни киловати на котела, а и такава за радиатори,
също няма да е малка; това последното, за сумите, е при възприетите високи нездравословни температури.
Успех.

Приятелю, не подценявам нито важността на въпроса, нито твоите съвети, просто нямам възможност да се занимавам с вентилацията към дадения момент(не смятам че тук е мястото да обсъждам семейния бюджет и възможностите ми към момента).

Темата съм пуснал за отоплението на къщата, и за това търся помощ, за да не стане ОТОПЛЕНИЕТО как да е !

Благодаря
Аватар
kstoyanov
Потребител

Мнениеот kstoyanov на 11 Фев 2015 10:23

Никой друг ли няма да сподели мнение по въпроса a (12).gif
Аватар
kstoyanov
Потребител

Мнениеот Ивайлоc на 01 Авг 2015 21:52

Здравейте, аз от скоро време изграждам подобна инсталация, като към колекторите е тръба Ф20 а до всеки радиатор съм пуснал тръба Ф16. Направил съм първия етаж, като тръбите са под замазка в гофретни тръби. Къщата ще се отоплява с котел на пелети 35кв марка Тангра.
Ивайлоc

Мнениеот kstoyanov на 13 Ное 2015 11:06

Здравейте. Не съм писал много време, но като гледам развитие по темата няма никакво!
В следващия пост искам да кажа, че не се хваля, показвам какво съм направил - нещо което работи смея да кажа добре, за да може други които имат нужда да видят!
Аз направих своята инсталация, и смея да твърдя, че се получи много добре. Отне ми много време, средства и нерви. Тъй като човек не може да знае и може всичко, се наложи и викането на специалист (за което си заплатих съответната цена) за някой елементи от изпълнението, но в 90 - 95% системата изпълних сам!

И така:
Направих комин 6,4м висок външен. С фундамент 80 см дълбок и 1х1м широк - стоманобетон. От него зидане с бетонни коминни тела на фирмата "техносим" с размери 300 х 250 х 200 мм облечени с итонг 7.5 см а отгоре 5 см EPS и шпакловка с мрежа. Отгоре шапка от неръждавейка. Комина не излиза над билото, всъщност е 50 - 60 см под него, но пък то е далеч защото къщата е широка. В резултат комина си тегли като змей.

Котела е на твърдо гориво. Марката е Прити GА33 - 33 kW номинална мощност. Евтин наистина, но за цената си мисля, че наистина е добре направен, аз съм доволен от него.

Димоотвода от котела до комина е иноксов гъвкав ф150

Радиаторите за панелни стоманени PK22

Тръбите:
От котела първите метър и половина (в котелното) са поцинковани метални тръби на 1 цол.
Тръбите до колекторите са PP-R Faser ф32 (ппр тръби със стъклофибърна сърцевина)
От колекторите до радиаторите (за всеки радиатор самостоятелна линия) тръбите са многослойни Pex Al Pex италиански ф16

Помпа DAB Evotron 60/180 - електронна трискоростна.

Системата е изпълнена отворен тип с разширителен съд 33л на тавана на къщата и преливник.

Сложил съм термореле за управление на помпата на 70 градуса

Ако някой има въпроси по темата и мога да бъда полезен, да заповяда. Мога да дам и снимки.

Ето и малко скици на мероприятията :

Shema_otoplenie_et1.png

Shema_otoplenie_et2.png
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Аватар
kstoyanov
Потребител

Мнениеот em67 на 13 Ное 2015 16:33

Честито Кристияне, да се топлиш много години без ремонти по системата . sk (43).gif Сложи UPS с тягов акумулатор към помпата .Или си сложил вече ,ама не си написал ? :)
Аватар
em67
Електроинженер
Електроинженер

Мнениеот kstoyanov на 13 Ное 2015 23:30

Благодаря колега жив и здрав! Сложих и UPS разбира се, но уви забравих да го напиша, то едно ли е sk (37).gif
Аватар
kstoyanov
Потребител

Предишна

Назад към ОВК и БГВ