Локално парно - Съвети

Отопление, вентилация и климатизация. Битови горещи води.

Локално парно - Съвети

Мнениеот zaxcool на 06 Фев 2012 14:25

Здравейте! От доста време се чудя и най накрая реших да се възползвам от добрия форум и от съветите Ви. Значи проблема (ако може така да се нарече) ми е следния: имам изградена система за парно с камина с водна риза към коята са вързани 3 панелни радиатора,лира и бойлер, но все си мисля, че не топли достатъчно апартамента или другия вариант е аз да не знам как точно да го експлоатирам. За по нагледно съм прикачил снимки, но ще Ви дам и информация. Радиатора в спалнята (лилавата стая) е с размери 500/2000, квадратурата на спалнята е 16 кв.м.Радиатора в кухнята (оранжевата стая) е 500/1800, квадратите са 14,5 кв.м. Радиатора на коридора е 600/1200, квадрати 8 кв.м. Камината е в хола като мощността и е 16+5=21 на Прити, квадратурата на хола е 20 кв.м. Системата е правена от фирма, която се занимава с тази дейност. Парното го паля около 15 часа и потдържам температурата на водата около 60 градуса (използвам дърва), но в спалнята почти немога да вдигна повече от 18,19 градуса, а в същото време радиатора е горещ. Единствено в хола, където е камината, темературата е 22 градуса. Въпроса ми е има ли някаква грешка или аз бъркам някъде, може би трябва да слагам повече дърва или да го паля по рано? Един единствен път дигнах темература на водата до 80 градуса и ДА разлика в топлото имаше, но познати които имат локално парно си потдържат около 60 градуса на водата и казват че им е доста комфортно. В допълнения да кажа, че в спалнята няма никаква изолация (сега пролета ще я слагам), най-вероятно това ще е решението на проблема. Благодаря Ви предварително и ще очаквам отговорите Ви с интерес!
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
zaxcool

Re: Локално парно - Съвети

Мнениеот maxuel82 на 06 Фев 2012 14:41

Слагай повечко дърва и дръж по-висока температура на водата ! Щом радиаторите са топли всичко е наред ! sk (6).gif Тия дни беше -20 градуса - нормално да е по-студено в стайте ! Всичко зависи от времето навън sk (6).gif аз примерно като беше студено в едната стая (кухня и всекидневна) неможеше да качи повече от 15 градуса , защото ми е малък радиатора ,а помещението е доста голямо (мързеше ме да слагам оше един :D ) , но ато навън е 0 градуса в помещението си е 20 градуса !Температурата на таплоносителя я поддържам 60-65 градуса ! :wink:
Умният се учи от грешките си, а мъдрия- от грешките на умния !!!
Аватар
maxuel82
Експерт

Мнениеот Стилиян Лукаров на 06 Фев 2012 17:44

Макси, тук си в грешка! Не зависи всичко от времето на вън! При мен и при минус 25 градуса пак си е топло, даже е жега на моменти, ако не намалявам радиаторите. Зависи как си сметнал кубатурата, какви радиатори си сложил, как си ги захранил и вързал и какво е подгряването.
SHL - Строителство и ремонт
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
http://www.bgremonti.com
http://www.otpushvane.com
Аватар
Стилиян Лукаров
СМР
СМР

Мнениеот academil на 06 Фев 2012 18:10

zaxcool написа:Здравейте! От доста време се чудя...

Нищо не си казал за къщата, етаж, стени - тухла, панел ?

Радиаторите са монтирани правилно, доколкото се вижда за кухнята, вероятно и другите са добре.

Монтираният панелен радиатор в спалнята има номинално топлоотдаване 1530 Вт.
При тези (екстремални) външни температури необходимата мощност за спалнята е около 2 400 Вт.

При избор на панелен радиатор необходимата изчислителна мощност се коригира със специфичен коефициент,
в зависимост от входящата и изходящата температури на греещата вода, в случая е 1.492.
Това означава, че за изчислителна темпуратура -11 грЦ монтираната мощност на радиатора за спалнята следва да е 2 282 Вт.
Монтираният радиатор е маломощен.

Още, при тези радиатори е задължително да има филтър и същият да се почиства редовно.
Второ, циркулационната вода следва да оттоваря на показателите за котлова вода -
рН около 8, и дестилирана или поне дейонизирана вода.

Топлоизолация 8 см най-вероятно ще вдигне температурата до комфортните стойност.
Няма информация, но животът на тези радиатори е твърде кратък, при подмяна - алуминиеви.
"Честността е най-големият лукс, който човек може да си позволи." - Джеръм Клапка Джеръм
academil
Експерт

Мнениеот maxuel82 на 06 Фев 2012 18:39

admin написа:Макси, тук си в грешка! Не зависи всичко от времето на вън! При мен и при минус 25 градуса пак си е топло, даже е жега на моменти, ако не намалявам радиаторите. Зависи как си сметнал кубатурата, какви радиатори си сложил, как си ги захранил и вързал и какво е подгряването.

Ееее ти си с котел , а и съм сигурен че си сложил 3-4 глидера отгоре sk (1).gif Иначе си прав , но при вече изградено парно няма какво да прави освен да слага повечко дърва когато навън е по-студено sk (6).gif Котела държи една постоянна температура на топлоносителя докато при камината варира .ето сега например водата е паднала на 35 градуса , през ноща като не се слагат дърва водата също истива което води до изстиване на помещенията ит.н. ! Пък и за спалня 18 градуса си е идеална температура :wink:
Аватар
maxuel82
Експерт

Мнениеот Стилиян Лукаров на 06 Фев 2012 19:07

Говорех по принцип, визирайки моята панелка с изкривената дограма. Каквито и да са темперетурите навън, при мен си е направо жега, ако не спирам радиаторите. Иначе не съм компетентен в тази област, за да давам директни съвети на питащия. Мога да давам ъкъл, само за монтажа на тръбите и радиаторите. :D
А за котела ще имам мнение чак като мине другата зима - сега не се ползва.
SHL - Строителство и ремонт
http://www.bgremonti.com
http://www.otpushvane.com
Аватар
Стилиян Лукаров
СМР
СМР

Мнениеот maxuel82 на 06 Фев 2012 19:10

Айде познайте на мен дали ми е топло или стуидено с вашите сметки sk (3).gif Апартамента е панелен, няма външна изолация ,има ПВЦ дограма ,етаж 2 -изложение изток-запад ! Радиаторите са алуминиеви ,мощностите които съм написал са при делта Т60 ! Камината е 7кв на ВР - 5 на илъчване , но със сухи дръвца може и повече ! Направих бърз чертеж на разположението на помещенията и мощността на радиаторите които съм сложил ! Можете ли да познаете в коя стая е най-топло и в коя най студено:? Температурата на входа на радиаторите е около 60 градуса !MASTERCAM да не се обажда sk (3).gif
parno.JPG
Аватар
maxuel82
Експерт

Мнениеот academil на 06 Фев 2012 19:22

maxuel82 написа:Айде познайте...мощностите ... при делта Т60 ! Температурата на входа на радиаторите е около 60 градуса !

Бамаата, обратно лед тече !
Amazed-Rat.gif
"Честността е най-големият лукс, който човек може да си позволи." - Джеръм Клапка Джеръм
academil
Експерт

Мнениеот zaxcool на 07 Фев 2012 11:55

academil написа:
zaxcool написа:Здравейте! От доста време се чудя...

Нищо не си казал за къщата, етаж, стени - тухла, панел ?

Радиаторите са монтирани правилно, доколкото се вижда за кухнята, вероятно и другите са добре.

Монтираният панелен радиатор в спалнята има номинално топлоотдаване 1530 Вт.
При тези (екстремални) външни температури необходимата мощност за спалнята е около 2 400 Вт.

При избор на панелен радиатор необходимата изчислителна мощност се коригира със специфичен коефициент,
в зависимост от входящата и изходящата температури на греещата вода, в случая е 1.492.
Това означава, че за изчислителна темпуратура -11 грЦ монтираната мощност на радиатора за спалнята следва да е 2 282 Вт.
Монтираният радиатор е маломощен.

Още, при тези радиатори е задължително да има филтър и същият да се почиства редовно.
Второ, циркулационната вода следва да оттоваря на показателите за котлова вода -
рН около 8, и дестилирана или поне дейонизирана вода.

Топлоизолация 8 см най-вероятно ще вдигне температурата до комфортните стойност.
Няма информация, но животът на тези радиатори е твърде кратък, при подмяна - алуминиеви.

Апартамента е тухлен на третия етаж от десет етажен блок. Изложение изток-север. Кухнята е изцяло северна, спалнята север-изток, хола източен. Може би забравих да спомена (което е важно), че от към сверната страна на спалнята, 1/4 от пода и 1/4 от тавана на стаята се явяват всъщтност тавана и пода на терасите на съседите съответно под и над мен (дано да сте ме разбрали), самата конструкция на блока е такава. Така, че когато започна изолацията, трябва да изолирам и на комшията под мен тавана на терасата, която се явява 1/4 от пода ми. А на тавана, където над мен отново е тераса съм сложил вътрешна изолация. А относно радиаторите, от информацията която гледам в Интернет, този в спалнята, който е и най-голям има мощност от 3950 W, в кухнята 3555 W и коридора 2946 W. Марката е ELITE, ако това ще помогне. Благодаря Ви за отговорите
zaxcool

Мнениеот academil на 07 Фев 2012 12:14

Ясно, топлоизолацията на спалнята не само стенно, но и подово е задължителна.
С висока вероятност температурите при тази мощност и монтирани радиатори ще се вдигнат значително, 4-5 градуса.

Положената топлоиолация на тавана на спалнята е желателно да има и паронепроницаема мембрана, най-отдолу,
за да се избегне конденз и мухъл под топлоизолацията,
който обаче няма да се вижда, за съжаление.
Прочети, ако желаеш, тема "Мухъл: спасение" за повече подробности.
На други места из форума също има полезна информация за мухъл и противодействие.

По закон за фасадна топлоизолация е необходим проект и разрешение за строеж от общината.
Успех.
academil
Експерт

Мнениеот zaxcool на 07 Фев 2012 15:11

Да, вече почти се убедих, че всичко идва от липсата на изолация (просто стената е много студена). За сега ще пробвам с потдържането на висока Т на водата и така докато санирам апартамента. Пуснах темата, защото по големия ми страх беше самата система (да не е пресметната както трябва, маломощни радиатори и т.н), но явно не това е проблема.
zaxcool

Назад към ОВК и БГВ